Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Bermuda Üçgeni: Gerçeklerin Yok Olduğu Yer

Bermuda Üçgeni: Gerçeklerin Yok Olduğu Yer
Reklamı Kapat

Bu yazı, Live Science isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bermuda Üçgeni (diğer adıyla Şeytan Üçgeni), gemi ve uçakların gizemli bir şekilde buhar olup ya da sulara gömülüp sırra kadem bastığı söylenen ve uç noktaları Bermuda, Florida ve Puerto Rico’da olan bir alandır. Tekinsiz olduğundan Şeytan Üçgeni adıyla da anılan Bermuda Üçgeni Kuzey Atlantik Okyanusu’nun batısındaki bir bölgedir; uç noktaları Bermuda, Florida ve Puerto Rico’dadır. Her bir kenarı 1.600 km’ye (1.000 mile) yakındır.

Bu isim ilk kez yazar Vincent Gaddis tarafından ucuz bir erkek dergisi olan Argosy’de 1964 yılında kullanılmıştır. Tabiri ilk kullanan Gaddis olduğu hâlde, daha çok bilinen bir isimle 10 yıl kadar sonra uluslararası popülerliğe ulaşmıştır. Ailesi popüler dil eğitim dersleri dizisinin yaratıcısı olan Charles Berlitz doğaüstü olaylara da çok meraklıydı. Berlitz sadece Atlantis’in gerçek olduğuna değil, ayrıca bir şekilde onun bu üçgenle ilişkili olduğuna da inanıyordu; bu teoriyi 1974’te yayınladığı çok satan “Bermuda Üçgeni” kitabında ortaya attı. Gizem, o tarihten beri binlerce kitap, dergi, televizyon programı ve İnternet sitesinde işlendi.

Yıllar içinde gizemi açıklayan birçok teori öne sürüldü. Bazı yazarlar Berlitz’in Atlantis hakkındaki düşüncelerini daha da geliştirerek efsanevi şehrin belki de denizin dibinde bulunduğunu ve gemi veya uçakları batırmak için ünlü “kristal enerjisi”ni kullandığını öne sürdüler. Daha hayalperest diğer öneriler ise zaman kapıları (Evrenin uzay-zaman yapısındaki bir yarığın neden okyanusun bu işlek kısmında açıldığı hiç açıklanamadı.), uzaylılar ve onların su altındaki üsleridir.

Buna karşın bazı yazarlar oldukça nadir görülen ve az bilinen, ancak tam anlamıyla doğal olaylardan kaynaklanan, yerbilimsel veya subilimsel bir açıklaması olduğunu düşünüyorlar. Örneğin denizin altında büyük miktarda var olduğu bilinen yanıcı metan gazı cepleri, gemi veya uçakları yok edebilir, belki gemi veya uçağın tam yanında yüzeye çıkan kocaman bir metan kabarcığının yıldırım ya da elektrik kıvılcımıyla tutuşması onları iz bırakmadan batırabilir. Bu teoriyle ilgili birkaç bariz mantık sorunu var, bunlardan birisi metanın doğal olarak çevremizde zaten bulunması ve bugüne kadar hiç böyle bir yıkıcı olayın gerçekleşmemesidir.

Bazı yazarlar da beklenmedik azgın gelgit dalgalarını öne sürüyorlar. Veya pilotları şaşırtıp yön bulma sorunu çıkaran ve bir şekilde onların okyanusa batmalarına neden olan gizemli bir jeomanyetik bozukluk da olabilir; ancak yine de pilotlar elektronik yön bulma olmadan da uçağı kullanmak üzere eğitiliyorlar ve ayrıca teori gemilerin ortadan tümüyle yok olmasını açıklamıyor. Doğrusu Amerikan Donanması’nın, bu fikrin foyasını ortaya çıkaran bir İnternet sayfası var:

Bermuda Üçgeni’nin, manyetik pusulanın gerçek kuzeyi gösterdiği iki yerden biri olduğu doğru olmayan bir iddiadır. Normalde pusula manyetik kuzeyi gösterir. Gerçek kuzeyle manyetik kuzey arasındaki fark, manyetik sapma olarak bilinir. (...) Geçmişte bu manyetik sapma Bermuda Üçgeni bölgesini etkilediyse de Dünya’nın manyetik alanındaki dalgalanmalar nedeniyle on dokuzuncu yüzyıldan beri bu sapmalar gözlenmemiştir.

"Yok Olan Gerçekler" Gizemi

Bütün bu açıklamaları kabul etmeden önce, iyi bir skeptik (kuşkucu) veya bilim insanı daha temel bir soru sormalıdır: Gerçekten açıklanması gereken bir gizem var mı?

Larry Kusche adında bir gazeteci tam olarak bu soruyu sordu ve şaşırtıcı bir cevapla karşılaştı: Bermuda Üçgeni’ndeki tuhaf yok olmalarla ilgili bir gizem yoktu. Kusche, “gizemli yok olmaları” etraflıca tekrar tekrar inceledi ve hikâyenin aslında bir olayın yanlışlıkla hikâyeleşmesi, gizem borazanlığı veya bazı durumlarda düpedüz uydurma olduğunu buldu, bunların hepsi de çabucak kontrol edilmiş gerçekler olarak verilen bilgilerdi.

Her şeyi açıklığa kavuşturan “The Bermuda Triangle Mystery — Solved (Bermuda Üçgeni’nin Gizemi Çözüldü)” kitabında Kusche, çok az sayıda yazarın konu hakkında gerçek bir araştırma yapma zahmetine katlandığını, çoğu yazarın daha önceki yazarların yaptığı gibi bilgiyi başkasından alıp aynen kullandıklarını belirtiyor. Maalesef Berlitz’in dile olan yatkınlığı, güvenilir araştırma ve ayrıntılı bilgi edinme (uzmanlaşma) konularında gözlenmiyor. Doğaüstü olaylarla, özellikle de Bermuda Üçgeni’yle ilgili kitapları hatalar, yanlışlar ve bilimsel olmayan saplantılı teorilerle doluydu. Bir bakıma, Bermuda Üçgeni, büyük ölçüde Charles Berlitz’in yanlışlıkları nedeniyle ortaya çıkmıştır. Kusche daha sonra Berlitz’in araştırmasının baştan savmalığı hakkında şunu söyleyecekti: “Eğer Berlitz bir teknenin kırmızı olduğunu söylemiş olsaydı, teknenin başka bir renk olma ihtimali neredeyse bir kesinlik taşıyor olurdu.”

Bazı vakalarda bu akuatik üçgen mezarlıkta kaybolduğu iddia edilen gemi ve uçakların kayıtları bile bulunmamaktadır; bir yazarın hayal dünyası dışında hiç var olmamışlardır. Başka vakalarda gemi ve uçaklar yeterince gerçektiler, ancak Berlitz ve diğerleri onların “gizemli bir şekilde yok olmaları”nın şiddetli fırtınalar sırasında gerçekleştiğini söylemeyi ihmal ettiler. Diğer vakalarda ise araçlar Bermuda Üçgeni’nin çok dışında battılar.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ayrıca Bermuda Üçgeni’nin içinde bulunduğu alanın, yolcu ve yük gemilerinin sıkça geçtiği bir bölge olduğunu belirtmek önemlidir; mantıken, sadece raslantısal bir şansla bile, Güney Pasifik gibi daha az trafiğin olduğu bir bölgeye nazaran bu bölgede daha çok geminin batması beklenir.

Bermuda Üçgeni’nin foyası onlarca yıldır kesin olarak ortaya çıkarıldığı hâlde hâlâ yeni kitaplarda “çözülmemiş gizem” olarak sunuluyor; tabii ki bunu yapanlar, çoğunlukla gerçeklerden çok sansasyonel hikâyelere meraklı yazarlar. Sonuçta zaman kapılarına, Atlantis’e, batık UFO üslerine, jeomanyetik bozukluklara, gelgit dalgalarına veya başka bir şeye başvurmaya gerek yok. Bermuda Üçgeni gizeminin çok daha basit bir açıklaması var: baştan savma yapılan araştırma ve gizem borazanlığı yapan sansasyonel kitaplar.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Üzücü! 1
 • Tebrikler! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Live Science | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/11/2020 14:34:45 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1924

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Diş Gelişimi
Tekillik
Astronot
Jinekoloji
Doğa Gözlemleri
Homo Sapiens
Habercilik
Arı
Yas
Mikrop
Sağlık Personeli
Fotoğraf
Gazetecilik
Sağlık Bilimleri
Bilgi
Epidemik
Normal Doğum
Teori
Biliş
Gelişim
Canlılık Cansızlık
İstatistik
Sosyal Mesafelendirme
Göğüs Hastalığı
Diş Hekimi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İşte size Dünya'daki görevinizin tamamlanıp tamamlanmadığını anlamak için çok basit bir test: Eğer ki hayattaysanız, henüz tamamlanmadı!”
Richard Bach
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol