Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Pentagon'un UFO Dosyası

İfşa Edilen Görüntüler Gerçekten Uzaylılara Dair Kanıt Olabilir Mi?

Pentagon'un UFO Dosyası
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

2017 senesinde New York Times gazetesi bazı UFO videolarının haberini yayımlamıştı. Videolar, bakanlığın onayı olmadan 2007 ve 2017 yıllarında sızdırılmıştı; hatta bu durum, bazılarının bunun bir halkla ilişkiler gösterisi olduğunu ileri sürüyor. Ancak ABD Savunma Bakanlığı’nın genel merkezi olan Pentagon 2020 senesinde bu 3 adet videoyu nihayet “gizlilik” statüsünden çıkardı, bu da UFO’lara ilgi duyan insanların bu konuda heyecanlanmasına neden oldu. Haber, tüm basın kaynaklarında yer aldı. Bu durum, CIA’in 2013 senesinde 51. Bölgenin resmî olarak halka açık şekilde gerçek olduğunu söylemesi gibi hatta belki daha fazla bir etki yaratmıştı. Sanki gerçekler yavaş yavaş kabulleniliyormuş gibi hükümetler itiraf etmeye başlıyor ve ufologlar da “Bakın, size demiştik!” havasına girmişti. Buna rağmen kimileri bu haberleri görür görmez hemen ikna olmak yerine konuya bilimsel bir bakış açısıyla yaklaştılar. Bu da UFO hayranları tarafından “muhafazakâr bilimciler” olarak etiketlenmelerine neden oldu, çünkü onlara göre artık her şey artık apaçık ortadaydı ve bunları görmezden gelmek inkârcılık sayılmalıydı.

Peki bu videolar, uzaylıların aramızda olduğunu tartışmaya yer bırakmayan bir şekilde kabullenmek için yeterli mi? İnceleyelim.

(1) GIMBAL adlı videodan görüntü. (2) GOFAST adlı videodan görüntü. (3) FLIR adlı videodan görüntü.
(1) GIMBAL adlı videodan görüntü. (2) GOFAST adlı videodan görüntü. (3) FLIR adlı videodan görüntü.
ABD Donanması, 2015

Bu üç videoyu da buradan izleyebilirsiniz:

Bahsi geçen videolar USS Nimitz ve USS Theodore Roosevelt adlı uçak gemilerinde görev yapan ABD Donanması savaş jet pilotlarının kızılötesi kayıtlarından alınmıştır. Bu videolardan ilki 2004 senesine aitti ve 12 metrelik bir cismin, suyun 15 metre yüzeyinde hızlı bir şekilde hareket ettiğini gösteriyor. Diğer ikisi ise 2014 ve 2015 yıllarına aitti ve yine hızlı hareket eden cisimleri gösteriyordu. Savunma Bakanlığı sözcüsü Sue Gough şöyle diyor:

Bu videoları resmî olarak yayımlamak istedik, çünkü videoların ordumuzun kabiliyet ve sistemlerine dair hiçbir hassas bilgiyi içermediğini tespit ettik ve askerî hava sahamızda meydana gelen tanımlanamayan hava olgularıyla ilgili sonraki incelemelerimizin hiçbirini etkilemediği kanaatine vardık… Savunma Bakanlığı, internette dolaşan bu videoların gerçekliğine yönelik olarak halk arasındaki soru işaretlerini kaldırmak ve bu konuda daha fazla video olup olmadığını netleştirmek için, söz konusu videoları resmî olarak yayımlama kararı aldı. Bu videolardaki hava olayları halen 'tanımlanmamış' olarak karakterize edilmektedir.

Bu tarz videolar ilk değil, son da olmayacak. İlginç bir şekilde, videoda pilotlardan birisi bunu bir "drone" olarak tanımlarken, çoğu kişi buna odaklanmayarak sadece "ne kadar hızlı" olduğuna yönelik kısımlara odaklanmıştır ve doğrulaması mümkün olmayan saatte bilmem kaç bin kilometre hızda gittiğine dair çeşitli hesaplamalar yapmıştır. Ancak elbette bu cisimler bir drone olmayabilir; bir roket, bir test aracı, bir deney veya bambaşka bir cisim olabilir. Jetin kayıt sistemlerindeki bir arıza olabilir. Obje aslen yavaş hareket eden ancak jetin hızı nedeniyle ya da kayıtlarda yakınlaştırması (zoom) nedeniyle sanki o obje de aşırı hızlı gidiyormuş izlenimi edinilmiş olabilir (teorik fizikçi Albert Einstein’ın Görelilik Teorisi aklınıza gelsin). Ülkelerin birbirlerine yönelik istihbarat çalışmalarının, yeni teknoloji denemelerinin bir ürünü olabilir. Birçok neden olabilir. Asıl önemlisi ve daha büyük bir sorun da şu: Bu cisimler, "tanımlanamamış" cisimlerdir; yani ne olduklarını kesin olarak bilemiyoruz. Bu nedenle bunlar UFO olarak (UFO'lara dair genel yazımızı buradan okuyabilirsiniz) veya bir o kadar da “tanımlanamayan hava olayları” (İng.: Unidentified Aerial Phenomena) olarak kayıtlara geçmiştir. Bunların uzaylı olduğunu iddia edenlerse, aslında bu cisimlerin ne olduğunu kesin olarak bildiklerini iddia etmektedirler.

Pentagon'un bu tarz videoları yayımlamasının ardındaki motivasyon, ABD hava sahasına izinsiz giriş yapan cisimlerin tespit edilmesi ve araştırılmasına yönelik düzenlemeler yapabilmek ve bu sayede potansiyel tehditlerle erkenden mücadele edebilmektir. 2019 yılında şöyle bir açıklama yapmışlardı:

Askerî açıdan kontrol ettiğimiz bölgelere ve tanımlanmış hava sahamıza son yıllarda çok sayıda izinsiz ve/veya tanımlanamayan hava aracının giriş yaptığına dair bir dizi rapor aldık. Güvenlik ve emniyet endişeleri dolayısıyla, ABD Donanması bu tarz raporları ciddiye almaktadır ve her birini tek tek incelemektedir… Bu çabamızın bir parçası olarak, ABD Donanması şüphelenilen ihlalleri bildirme konusundaki süreci güncelleme ve resmileştirme kararı almıştır.

Açık olalım: Bu, ABD denizcilerinin uzaylı araçlarıyla etkileştiğini beyan etmek demek değildir. Burada yapılan, güvenilir ve iyi eğitimli askerî personel tarafından yeterli sayıda tuhaf hava olayının görülmesi nedeniyle, bunlara yönelik resmî raporların düzgün tutulmasının ve araştırılmasının sağlanmasıdır. Yani bilim insanları da, askerî personel de uzaylı olasılığını sırf "bilimkurgu ürünü" diye görmezden gelmemektedir; araştırmaktadır! Ancak diğer yazılarımızda da birçok kez dile getirdiğimiz gibi, ortada ispat olmaksızın herhangi bir iddiada bulunmak şahsi kanaatten ibarettir; doğru olsun ya da olmasın, bilimsel bir değer taşımamaktadır.

“Yine de bu dava henüz kapanmadığına göre elimizde ilk kez UFO’lara dair elle tutulabilir ve çürütülemeyen bir kanıt söz konusu olabilir mi?” diye düşünenler olabilir. Ancak insanların bu olayı derinlemesine araştırmadıkları için kaçırdıkları birçok nokta bulunduğu vurgulanmalı: Birincisi, bahsi geçen seneler içerisinde bu jetlerin sistemlerinde önemli güncellemeler yapıldı, böylece radarlarına daha hassas algılama sistemleri entegre edildi. Bu durumda örnek vermek gerekirse, daha öncesinde hızlı giden bir jetin bir tek kuşu bile hassaslıkla algılayamayan bir sisteminin artık algılayabildiğini bir düşünürseniz, pilotlar daha önce havada göremedikleri şeylerle karşılaşabilirler ve bunlar oldukça sıradan şeylerden ibaret olabilirler.

İkincisi, New York Times gazetesinde haberi yapan yazarların hepsinin UFO’lara inanan bireyler olduğu görülmektedir ve bu durum konunun “objektif bir bakış açısıyla ele alındığı” konusunda şüpheler uyandırmaktadır. Yazarlardan birisi muhabir Leslie Kean’dir ve kendisi aynı zamanda UFOs: Generals, Pilots, and Government Officials Go on the Record (2010) kitabının da yazarıdır. Şili Donanması tarafından yakın senelerde paylaşılan bir başka olaya ait videoda yine kızılötesi bir çekim bulunmaktaydı ve Kean bu haberi de yine New York Times üzerinden paylaşmıştı. Görüntülerde arkasından uzun bir iz bırakan siyah bir objenin gökyüzünde uçtuğu görülmekteydi ve kayıtlar bir helikopterden elde edilmişti. Şili’de hava kuvvetlerinin yetkisi altında olan ve göksel fenomenleri inceleyen CEFAA adlı hükumet ajansı da görüntülerde neler olduğunu açıklayamamıştı. Ancak onların açıklayamadığı şeyi, bilim yazarı ve Metabunk sitesinin kurucusu olan Mick West gibi dikkatli gözlemciler ve skeptikler görüntülerin arkasından iz bırakan bir A340 uçağı olduğunu açıkça gösterebiliyordu (analizlerini buradan inceleyebilirsiniz). Motorlardan gelen ısı (bu da kızılötesi görüntülerde parlamaya neden olmaktadır, ki söz konusu makalelerde “parlak auralar” ifadesini kullandığında dikkat çekeriz), uçağın arkasından bıraktığı iz ve onun çekimini yapan aracın bakış açısı, kamera özellikleri ve hızı gibi birçok faktör ortada gizemli bir objenin gökyüzünde uçtuğu izlenimini verse de, gerçekler bazen sandığımızdan daha basit olabilmektedir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bir Concorde uçağının pistte hızlanmasıyla kızılötesi görüntüde arkasında bıraktığı ısı büyük bir siyahlık olarak görülebiliyor ve hatta arkadan bakılırsa uçağın siluetini gizleyecek kadar büyük olabiliyor.
Bir Concorde uçağının pistte hızlanmasıyla kızılötesi görüntüde arkasında bıraktığı ısı büyük bir siyahlık olarak görülebiliyor ve hatta arkadan bakılırsa uçağın siluetini gizleyecek kadar büyük olabiliyor.
Metabunk, 2017

Kean’in tıpkı bu olayda olduğu gibi Pentagon’un düşük çözünürlüklü olan UFO haberinden de bir sansasyon yarattığını söyleyebiliriz. Ancak gelen açıklamaları makul görmekten ziyade ortadaki “gizemi” korumak daha çok işine yarayacaktır. Belki de UFO videolarına dair Pentagon’un açıkladığı gerçekler Şili UFO olayında olduğu gibi sandığımızdan daha basit olabilir. Hızlı görünen bir obje gerçekte hareketsiz ya da yavaş olabilir, yakın ve alçakta görünen de gerçekte uzakta ve yüksekte olabilir ve bir gözlemci olarak bunları ayırt etmekte bazen zorlanabilirsiniz, deneyimli bir pilot olsanız bile!

Son bir nokta da şu: Ne düzeyde bir kanıt, ikna edici olurdu? Örneğin bu cisimleri kameraya çeken uçaklar, bu cisimlerle yakın temasa geçer, bunların yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını çeker ve yakın çekim videolarını kaydeder ve bilimsel olarak anlamlı bir şekilde bu cisimlerin Dünya-dışı oldukları gösterilebilir ise, o zaman belki bu iddialar daha fazla ciddiye alınabilir. Ancak “çok hızlı”, “çok ufak”, “çok parlak”, “çok karanlık” gibi tekdüze sıfatlardan yola çıkarak uzaylıların ziyareti gibi abartılı bir iddiada bulunmanın bilimsel olarak hiçbir geçerliliği bulunmamaktadır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 10
 • Muhteşem! 7
 • Merak Uyandırıcı! 7
 • Bilim Budur! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • H. Cooper, et al. Glowing Auras And ‘Black Money’: The Pentagon’s Mysterious U.f.o. Program. (16 Aralık 2017). Alındığı Tarih: 10 Ağustos 2020. Alındığı Yer: The New York Times | Arşiv Bağlantısı
 • H. Cooper. 2 Navy Airmen And An Object That ‘Accelerated Like Nothing I’ve Ever Seen’. (16 Aralık 2017). Alındığı Tarih: 10 Ağustos 2020. Alındığı Yer: The New York Times | Arşiv Bağlantısı
 • R. Sheaffer. The Pentagon’s Ufos. (10 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 10 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Skeptic Magazine | Arşiv Bağlantısı
 • M. Gault. The Skeptic’s Guide To The Pentagon’s Ufo Videos. (06 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 10 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Vice | Arşiv Bağlantısı
 • M. West. Gimbal Video Of U.s. Navy Jet Encounter With Unknown Object. (16 Aralık 2017). Alındığı Tarih: 10 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Metabunk | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/09/2020 21:15:03 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9142

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Aslan
Canlılık Cansızlık
Popülasyon
Hayvan Davranışları
Eğilim
Okyanus
Virüsler
Hastalıkların Tedavisi
Bilim Tarihi
Yok Oluş
Hamilelik
Entropi
Dağılım
Kamuflaj
Kök Hücre
Kafatası
Fotosentez
Maske
İmmünoloji
Mutasyon
Nöron
Viroloji
Salgın
Su
Bilim İnsanı
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yeni bir fikirle genişleyen bir zihin asla eski boyutlarına geri dönmez.”
Oliver Wendell Holmes
Geri Bildirim Gönder