Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Pentagon'un UFO Dosyası

İfşa Edilen Görüntüler Gerçekten Uzaylılara Dair Kanıt Olabilir Mi?

Pentagon'un UFO Dosyası
7 dakika
8,659
Evrim Ağacı Akademi: UFO ve Uzaylılar Yazı Dizisi

Bu yazı, UFO ve Uzaylılar yazı dizisinin 7. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "UFO'ların Bilimsel Analizi: UFO, Uzaylı Demek Değildir! Uçan Hızlı Nesneler, Uzaylı Ziyaretini İspatlamaz!" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat

2017 senesinde New York Times gazetesi bazı UFO videolarının haberini yayımlamıştı. Videolar, bakanlığın onayı olmadan 2007 ve 2017 yıllarında sızdırılmıştı; hatta bu durum, bazılarının bunun bir halkla ilişkiler gösterisi olduğunu ileri sürüyor. Ancak ABD Savunma Bakanlığı’nın genel merkezi olan Pentagon 2020 senesinde bu 3 adet videoyu nihayet “gizlilik” statüsünden çıkardı, bu da UFO’lara ilgi duyan insanların bu konuda heyecanlanmasına neden oldu. Haber, tüm basın kaynaklarında yer aldı. Bu durum, CIA’in 2013 senesinde 51. Bölgenin resmî olarak halka açık şekilde gerçek olduğunu söylemesi gibi hatta belki daha fazla bir etki yaratmıştı. Sanki gerçekler yavaş yavaş kabulleniliyormuş gibi hükümetler itiraf etmeye başlıyor ve ufologlar da “Bakın, size demiştik!” havasına girmişti. Buna rağmen kimileri bu haberleri görür görmez hemen ikna olmak yerine konuya bilimsel bir bakış açısıyla yaklaştılar. Bu da UFO hayranları tarafından “muhafazakâr bilimciler” olarak etiketlenmelerine neden oldu, çünkü onlara göre artık her şey artık apaçık ortadaydı ve bunları görmezden gelmek inkârcılık sayılmalıydı.

Peki bu videolar, uzaylıların aramızda olduğunu tartışmaya yer bırakmayan bir şekilde kabullenmek için yeterli mi? İnceleyelim.

Tüm Reklamları Kapat

(1) GIMBAL adlı videodan görüntü. (2) GOFAST adlı videodan görüntü. (3) FLIR adlı videodan görüntü.
(1) GIMBAL adlı videodan görüntü. (2) GOFAST adlı videodan görüntü. (3) FLIR adlı videodan görüntü.
ABD Donanması, 2015

Bu üç videoyu da buradan izleyebilirsiniz:

Bahsi geçen videolar USS Nimitz ve USS Theodore Roosevelt adlı uçak gemilerinde görev yapan ABD Donanması savaş jet pilotlarının kızılötesi kayıtlarından alınmıştır. Bu videolardan ilki 2004 senesine aitti ve 12 metrelik bir cismin, suyun 15 metre yüzeyinde hızlı bir şekilde hareket ettiğini gösteriyor. Diğer ikisi ise 2014 ve 2015 yıllarına aitti ve yine hızlı hareket eden cisimleri gösteriyordu. Savunma Bakanlığı sözcüsü Sue Gough şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Bu videoları resmî olarak yayımlamak istedik, çünkü videoların ordumuzun kabiliyet ve sistemlerine dair hiçbir hassas bilgiyi içermediğini tespit ettik ve askerî hava sahamızda meydana gelen tanımlanamayan hava olgularıyla ilgili sonraki incelemelerimizin hiçbirini etkilemediği kanaatine vardık… Savunma Bakanlığı, internette dolaşan bu videoların gerçekliğine yönelik olarak halk arasındaki soru işaretlerini kaldırmak ve bu konuda daha fazla video olup olmadığını netleştirmek için, söz konusu videoları resmî olarak yayımlama kararı aldı. Bu videolardaki hava olayları halen 'tanımlanmamış' olarak karakterize edilmektedir.

Bu tarz videolar ilk değil, son da olmayacak. İlginç bir şekilde, videoda pilotlardan birisi bunu bir "drone" olarak tanımlarken, çoğu kişi buna odaklanmayarak sadece "ne kadar hızlı" olduğuna yönelik kısımlara odaklanmıştır ve doğrulaması mümkün olmayan saatte bilmem kaç bin kilometre hızda gittiğine dair çeşitli hesaplamalar yapmıştır. Ancak elbette bu cisimler bir drone olmayabilir; bir roket, bir test aracı, bir deney veya bambaşka bir cisim olabilir. Jetin kayıt sistemlerindeki bir arıza olabilir. Obje aslen yavaş hareket eden ancak jetin hızı nedeniyle ya da kayıtlarda yakınlaştırması (zoom) nedeniyle sanki o obje de aşırı hızlı gidiyormuş izlenimi edinilmiş olabilir (teorik fizikçi Albert Einstein’ın Görelilik Teorisi aklınıza gelsin). Ülkelerin birbirlerine yönelik istihbarat çalışmalarının, yeni teknoloji denemelerinin bir ürünü olabilir. Birçok neden olabilir. Asıl önemlisi ve daha büyük bir sorun da şu: Bu cisimler, "tanımlanamamış" cisimlerdir; yani ne olduklarını kesin olarak bilemiyoruz. Bu nedenle bunlar UFO olarak (UFO'lara dair genel yazımızı buradan okuyabilirsiniz) veya bir o kadar da “tanımlanamayan hava olayları” (İng.: Unidentified Aerial Phenomena) olarak kayıtlara geçmiştir. Bunların uzaylı olduğunu iddia edenlerse, aslında bu cisimlerin ne olduğunu kesin olarak bildiklerini iddia etmektedirler.

Pentagon'un bu tarz videoları yayımlamasının ardındaki motivasyon, ABD hava sahasına izinsiz giriş yapan cisimlerin tespit edilmesi ve araştırılmasına yönelik düzenlemeler yapabilmek ve bu sayede potansiyel tehditlerle erkenden mücadele edebilmektir. 2019 yılında şöyle bir açıklama yapmışlardı:

Askerî açıdan kontrol ettiğimiz bölgelere ve tanımlanmış hava sahamıza son yıllarda çok sayıda izinsiz ve/veya tanımlanamayan hava aracının giriş yaptığına dair bir dizi rapor aldık. Güvenlik ve emniyet endişeleri dolayısıyla, ABD Donanması bu tarz raporları ciddiye almaktadır ve her birini tek tek incelemektedir… Bu çabamızın bir parçası olarak, ABD Donanması şüphelenilen ihlalleri bildirme konusundaki süreci güncelleme ve resmileştirme kararı almıştır.

Açık olalım: Bu, ABD denizcilerinin uzaylı araçlarıyla etkileştiğini beyan etmek demek değildir. Burada yapılan, güvenilir ve iyi eğitimli askerî personel tarafından yeterli sayıda tuhaf hava olayının görülmesi nedeniyle, bunlara yönelik resmî raporların düzgün tutulmasının ve araştırılmasının sağlanmasıdır. Yani bilim insanları da, askerî personel de uzaylı olasılığını sırf "bilimkurgu ürünü" diye görmezden gelmemektedir; araştırmaktadır! Ancak diğer yazılarımızda da birçok kez dile getirdiğimiz gibi, ortada ispat olmaksızın herhangi bir iddiada bulunmak şahsi kanaatten ibarettir; doğru olsun ya da olmasın, bilimsel bir değer taşımamaktadır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

“Yine de bu dava henüz kapanmadığına göre elimizde ilk kez UFO’lara dair elle tutulabilir ve çürütülemeyen bir kanıt söz konusu olabilir mi?” diye düşünenler olabilir. Ancak insanların bu olayı derinlemesine araştırmadıkları için kaçırdıkları birçok nokta bulunduğu vurgulanmalı: Birincisi, bahsi geçen seneler içerisinde bu jetlerin sistemlerinde önemli güncellemeler yapıldı, böylece radarlarına daha hassas algılama sistemleri entegre edildi. Bu durumda örnek vermek gerekirse, daha öncesinde hızlı giden bir jetin bir tek kuşu bile hassaslıkla algılayamayan bir sisteminin artık algılayabildiğini bir düşünürseniz, pilotlar daha önce havada göremedikleri şeylerle karşılaşabilirler ve bunlar oldukça sıradan şeylerden ibaret olabilirler.

İkincisi, New York Times gazetesinde haberi yapan yazarların hepsinin UFO’lara inanan bireyler olduğu görülmektedir ve bu durum konunun “objektif bir bakış açısıyla ele alındığı” konusunda şüpheler uyandırmaktadır. Yazarlardan birisi muhabir Leslie Kean’dir ve kendisi aynı zamanda UFOs: Generals, Pilots, and Government Officials Go on the Record (2010) kitabının da yazarıdır. Şili Donanması tarafından yakın senelerde paylaşılan bir başka olaya ait videoda yine kızılötesi bir çekim bulunmaktaydı ve Kean bu haberi de yine New York Times üzerinden paylaşmıştı. Görüntülerde arkasından uzun bir iz bırakan siyah bir objenin gökyüzünde uçtuğu görülmekteydi ve kayıtlar bir helikopterden elde edilmişti. Şili’de hava kuvvetlerinin yetkisi altında olan ve göksel fenomenleri inceleyen CEFAA adlı hükumet ajansı da görüntülerde neler olduğunu açıklayamamıştı. Ancak onların açıklayamadığı şeyi, bilim yazarı ve Metabunk sitesinin kurucusu olan Mick West gibi dikkatli gözlemciler ve skeptikler görüntülerin arkasından iz bırakan bir A340 uçağı olduğunu açıkça gösterebiliyordu (analizlerini buradan inceleyebilirsiniz). Motorlardan gelen ısı (bu da kızılötesi görüntülerde parlamaya neden olmaktadır, ki söz konusu makalelerde “parlak auralar” ifadesini kullandığında dikkat çekeriz), uçağın arkasından bıraktığı iz ve onun çekimini yapan aracın bakış açısı, kamera özellikleri ve hızı gibi birçok faktör ortada gizemli bir objenin gökyüzünde uçtuğu izlenimini verse de, gerçekler bazen sandığımızdan daha basit olabilmektedir.

Bir Concorde uçağının pistte hızlanmasıyla kızılötesi görüntüde arkasında bıraktığı ısı büyük bir siyahlık olarak görülebiliyor ve hatta arkadan bakılırsa uçağın siluetini gizleyecek kadar büyük olabiliyor.
Bir Concorde uçağının pistte hızlanmasıyla kızılötesi görüntüde arkasında bıraktığı ısı büyük bir siyahlık olarak görülebiliyor ve hatta arkadan bakılırsa uçağın siluetini gizleyecek kadar büyük olabiliyor.
Metabunk, 2017

Kean’in tıpkı bu olayda olduğu gibi Pentagon’un düşük çözünürlüklü olan UFO haberinden de bir sansasyon yarattığını söyleyebiliriz. Ancak gelen açıklamaları makul görmekten ziyade ortadaki “gizemi” korumak daha çok işine yarayacaktır. Belki de UFO videolarına dair Pentagon’un açıkladığı gerçekler Şili UFO olayında olduğu gibi sandığımızdan daha basit olabilir. Hızlı görünen bir obje gerçekte hareketsiz ya da yavaş olabilir, yakın ve alçakta görünen de gerçekte uzakta ve yüksekte olabilir ve bir gözlemci olarak bunları ayırt etmekte bazen zorlanabilirsiniz, deneyimli bir pilot olsanız bile!

Son bir nokta da şu: Ne düzeyde bir kanıt, ikna edici olurdu? Örneğin bu cisimleri kameraya çeken uçaklar, bu cisimlerle yakın temasa geçer, bunların yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını çeker ve yakın çekim videolarını kaydeder ve bilimsel olarak anlamlı bir şekilde bu cisimlerin Dünya-dışı oldukları gösterilebilir ise, o zaman belki bu iddialar daha fazla ciddiye alınabilir. Ancak “çok hızlı”, “çok ufak”, “çok parlak”, “çok karanlık” gibi tekdüze sıfatlardan yola çıkarak uzaylıların ziyareti gibi abartılı bir iddiada bulunmanın bilimsel olarak hiçbir geçerliliği bulunmamaktadır.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: UFO ve Uzaylılar Yazı Dizisi

Bu yazı, UFO ve Uzaylılar yazı dizisinin 7. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "UFO'ların Bilimsel Analizi: UFO, Uzaylı Demek Değildir! Uçan Hızlı Nesneler, Uzaylı Ziyaretini İspatlamaz!" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
32
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 31
 • Merak Uyandırıcı! 16
 • Muhteşem! 11
 • Bilim Budur! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Güldürdü 2
 • Grrr... *@$# 2
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • H. Cooper, et al. Glowing Auras And ‘Black Money’: The Pentagon’s Mysterious U.f.o. Program. (16 Aralık 2017). Alındığı Tarih: 10 Ağustos 2020. Alındığı Yer: The New York Times | Arşiv Bağlantısı
 • H. Cooper. 2 Navy Airmen And An Object That ‘Accelerated Like Nothing I’ve Ever Seen’. (16 Aralık 2017). Alındığı Tarih: 10 Ağustos 2020. Alındığı Yer: The New York Times | Arşiv Bağlantısı
 • R. Sheaffer. The Pentagon’s Ufos. (10 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 10 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Skeptic Magazine | Arşiv Bağlantısı
 • M. Gault. The Skeptic’s Guide To The Pentagon’s Ufo Videos. (6 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 10 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Vice | Arşiv Bağlantısı
 • M. West. Gimbal Video Of U.s. Navy Jet Encounter With Unknown Object. (16 Aralık 2017). Alındığı Tarih: 10 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Metabunk | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/03/2024 05:35:45 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9142

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kromozom
Kanser
Diş Hastalıkları
Gıda
Beslenme
Robot
Karar Verme
Virüsler
Meyve
Mistisizm
Teknoloji
Beslenme Bilimi
Evrim Ağacı Duyurusu
Taksonomi
Çağ
Hayatta Kalma
Öğrenme
Kimyasal Bağ
Burun
Bilgi
Einstein
Besin Değeri
Sars Mers
Seçilim
Virüs
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
"Last of Us", Sandığımızdan Gerçek Olabilir mi?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. B. Acar, et al. Pentagon'un UFO Dosyası. (10 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 1 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9142
Acar, A. B., Bakırcı, . (2020, August 10). Pentagon'un UFO Dosyası. Evrim Ağacı. Retrieved March 01, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9142
A. B. Acar, et al. “Pentagon'un UFO Dosyası.” Edited by Arsel Berkat Acar. Evrim Ağacı, 10 Aug. 2020, https://evrimagaci.org/s/9142.
Acar, Arsel Berkat. Bakırcı, . “Pentagon'un UFO Dosyası.” Edited by Arsel Berkat Acar. Evrim Ağacı, August 10, 2020. https://evrimagaci.org/s/9142.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close