Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Belli Yaş Gruplarındaki İntihar Oranları Azalsa da Son 30 Yılda İntihar Nedeniyle Toplam Ölümler 20.000 Civarında Arttı!

Belli Yaş Gruplarındaki İntihar Oranları Azalsa da Son 30 Yılda İntihar Nedeniyle Toplam Ölümler 20.000 Civarında Arttı!
3 dakika
1,702
Evrim Ağacı Akademi: İntihar Yazı Dizisi

Bu yazı, İntihar yazı dizisinin 8. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Yaşam ve Ölüm Sarkacı: İnsanlar Neden İntihar Ediyor? İntihar Düşüncelerini ve Girişimlerini Nasıl Önleyebiliriz?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Injury Prevention dergisinde çevrimiçi olarak yayınlanan uluslararası verilerin bir analize göre, bu dönemde yaşa özgü intihar oranlarındaki önemli düşüşe rağmen, intihardan kaynaklanan genel küresel ölüm sayısı son 30 yılda yaklaşık 20.000 arttı.[1] Çalışmaya göre, hızla yaşlanan nüfusa sahip ülkelerde bu gidişatı tersine çevirmek zor olabilir.

Araştırmacılar, özellikle alt orta gelirli ve üst orta gelirli bölgelerde nüfusun yaşlanması, nüfus artışı ve nüfus yaş yapısındaki değişikliklerin büyük ölçüde intihar oranlarını yönlendirdiğini söylüyor. Ülkeler intihar ölümlerindeki eğilimi tersine çevirmek için mücadele etmeli, çünkü intihar oranları dünyanın hemen hemen tüm bölgelerinde 70'li yaşlar ve üzerinde en yüksek seviyede.

Araştırmacılar, her yıl yaklaşık 800.000 ölüme neden olmasına rağmen, intiharın, HIV/AIDS ve kanser gibi diğer küresel halk sağlığı sorunlarına gösterilen ilgiyi görmediğini söylüyorlar. Araştırmacılar bunu değiştirmek için, son 30 yılda intihar oranlarındaki ve ölümlerdeki küresel değişiklikleri daha iyi anlamak için nüfus artışı, nüfus yaş yapısı, gelir düzeyi, cinsiyet ve yaşa özel intihar oranları arasındaki karmaşık ilişkileri keşfetmeye koyuldular.

Tüm Reklamları Kapat

Küresel Hastalık Yükü Çalışması (GBD) 2019'da alınan verilerden yararlandılar. Bu, 1950–2019 yılları için konum, yaş ve cinsiyete göre 204 ülke ve bölge için nüfus tahminleri sağladı. 1990'dan 2019'a kadar yaş ve cinsiyete göre 369 hastalık ve yaralanma hakkında bilgi topladılar.

Araştırmacılar yaşa ve cinsiyete özgü intihar oranlarındaki değişikliklerin etkisine baktılar; nüfus yaş yapısına ve Dünya Bankası tarafından tanımlanan dört gelir düzeyi bölgesinin her biri için (düşük gelirli, alt orta gelirli, üst orta gelirli ve yüksek gelirli) nüfus artışına baktılar.

1990'da toplam küresel intihar oranı 100.000'de 13.8 iken 2019'da 9.8/100.000'e düştü. Erkeklerde bu oran 16.6/100.000'den 13.5/100.000'e, kadınlarda 11/100.000'den 6.1/100.000'e düştü. En önemli düşüş, 6.25/100.000 düşüşle üst orta gelirli ülkelerde meydana geldi. Bunu 100.000'de 2.51 düşüşle alt orta gelirli bölgelerdekiler izledi.

Genel olarak, kadınlar arasındaki intihar oranlarındaki düşüş, erkeklerinkinden daha dikti: Özellikle eşdeğer düşüşlerin 8.12'ye karşı 4.37/100.000 olduğu üst orta gelirli ülkelerde 3.09/100.000'e karşı 4.91'lik bir düşüş vardı.

Tüm Reklamları Kapat

Yaşa bağlı intihar oranlarındaki azalma, nüfus yaş yapısındaki değişikliklerin etkisini dengeleyerek, azalan intihar oranlarının ana itici gücü oldu. Örneğin yüksek gelirli bölgede yaşa özgü intiharın azalması (-3.83/100.000; %216), nüfusun yaş yapısındaki değişimden (2.06/100.000; -%116) çok daha büyük bir etkiye sahip oldu.

Genel intihar ölümlerinin sayısı 1990'da 738.799'a , 2019'da 758.696'ya yükselirken, en keskin artış ölüm oranının 72.550 artarak 232.340'tan 304.890'a yükseldiği alt orta gelirli ülkelerdeydi.

Bu artışa ana katkıda bulunanlar nüfus artışı (%1512,5) ve ardından nüfus yaş yapısındaki değişiklikler (%952,5) olmuştur. Ancak bu etkiler, yaşa özel intihar oranlarındaki önemli düşüşle dengelendi (−470.556/100.000;−%2365).

Büyük ölçüde erkek nüfus artışı (%890) ve erkek nüfus yaş yapısındaki değişiklikler (%604) ile açıklanabilecek şekilde, erkek intihar ölümlerinin toplam sayısı belirli bir şekilde arttı. Ancak bu modeller evrensel değildi. Araştırmacılar, nüfus yaş yapısının genel katkısının esas olarak 45-64 (%565) ve 65+ (%529) yaş gruplarından geldiğini; bu eğiliminse, nüfus yaşlanmasının küresel etkisini yansıtan orta ve yüksek gelirli bölgelerde gözlendiğini söylüyorlar.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Araştırmacılar, DSÖ ve Birleşmiş Milletler'in ulusal intihar önleme girişimlerini teşvik etmeye yönelik küresel çabalarının bir rol oynamış olabileceğini öne sürüyorlar ve şöyle diyorlar:

Tüm gelir düzeyindeki bölgelerde intihar oranlarındaki önemli düşüşün nedenleri henüz belirlenmemiştir.

Ancak düşük gelirli ülkelerdeki küresel nüfus projeksiyonları göz önüne alındığında, nüfus artışının katkısının endişe kaynağı olması gerektiğini de ekliyorlar. Sahra Altı Afrika ile Orta ve Güney Asya, 2019 ve 2050 yılları arasındaki ek 2 milyar toplam küresel nüfus artışının %75'inden fazlasını oluşturacak.

Araştırmacılar, artan yaşam beklentisi ve azalan doğurganlığın küresel yaş yapısını etkilemeye devam edeceğini ve dünyanın dört bir yanındaki popülasyonların “önümüzdeki on yıllarda belirgin ve tarihsel olarak eşi görülmemiş yaşlanmayı deneyimlemeye” devam edeceğini yazıyorlar. Şöyle uyarıyorlar:

Dünyanın hemen hemen tüm bölgelerinde her iki cinsiyet için de yaşlılar arasında (70 yaş ve üzeri) intihar oranları en yüksek olduğu için, küresel olarak hızla yaşlanan nüfus, gelecekte intihar ölümlerinin sayısını azaltmak için büyük zorluklar yaratacaktır.

Ve özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde intiharı önleme çalışmalarına ayrılan kaynaklarda önemli bir dengesizlik olduğunu belirtiyorlar ve şu sonuca varıyorlar:

Gelecekteki zorlukların üstesinden gelmek ve küresel olarak yeterli kaynağın yeniden konuşlandırılabilmesini sağlamak için, bu durumu yeniden gözden geçirmenin zamanı geldi.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: İntihar Yazı Dizisi

Bu yazı, İntihar yazı dizisinin 8. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Yaşam ve Ölüm Sarkacı: İnsanlar Neden İntihar Ediyor? İntihar Düşüncelerini ve Girişimlerini Nasıl Önleyebiliriz?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
24
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 6
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Tebrikler! 4
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ P. S. F. Yip, et al. (2021). Demographic And Epidemiological Decomposition Analysis Of Global Changes In Suicide Rates And Numbers Over The Period 1990–2019. Injury Prevention, sf: injuryprev-2021-044263. doi: 10.1136/injuryprev-2021-044263. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/06/2024 16:32:02 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10857

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Metabolizma
Evrim Ağacı Duyurusu
Çiftleşme
Evrim Tarihi
Uzun
Toprak
Olumsuz
Dinozor
Kartal
Tahmin
Video
Botanik
Diş Sorunları
Sayı
Savaş
Primat
Nöroloji
Allah
Nüfus
Bilim Tarihi
Zeka
Makroevrim
Demir
Avcı
Tohum
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Akman, et al. Belli Yaş Gruplarındaki İntihar Oranları Azalsa da Son 30 Yılda İntihar Nedeniyle Toplam Ölümler 20.000 Civarında Arttı!. (20 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 19 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10857
Akman, S., Bakırcı, Ç. M. (2021, August 20). Belli Yaş Gruplarındaki İntihar Oranları Azalsa da Son 30 Yılda İntihar Nedeniyle Toplam Ölümler 20.000 Civarında Arttı!. Evrim Ağacı. Retrieved June 19, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10857
S. Akman, et al. “Belli Yaş Gruplarındaki İntihar Oranları Azalsa da Son 30 Yılda İntihar Nedeniyle Toplam Ölümler 20.000 Civarında Arttı!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 20 Aug. 2021, https://evrimagaci.org/s/10857.
Akman, Sude. Bakırcı, Çağrı Mert. “Belli Yaş Gruplarındaki İntihar Oranları Azalsa da Son 30 Yılda İntihar Nedeniyle Toplam Ölümler 20.000 Civarında Arttı!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, August 20, 2021. https://evrimagaci.org/s/10857.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close