Bu Reklamı Kapat

Belli Yaş Gruplarındaki İntihar Oranları Azalsa da Son 30 Yılda İntihar Nedeniyle Toplam Ölümler 20.000 Civarında Arttı!

Belli Yaş Gruplarındaki İntihar Oranları Azalsa da Son 30 Yılda İntihar Nedeniyle Toplam Ölümler 20.000 Civarında Arttı!
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
669 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 5 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Injury Prevention dergisinde çevrimiçi olarak yayınlanan uluslararası verilerin bir analize göre, bu dönemde yaşa özgü intihar oranlarındaki önemli düşüşe rağmen, intihardan kaynaklanan genel küresel ölüm sayısı son 30 yılda yaklaşık 20.000 arttı.[1] Çalışmaya göre, hızla yaşlanan nüfusa sahip ülkelerde bu gidişatı tersine çevirmek zor olabilir.

Araştırmacılar, özellikle alt orta gelirli ve üst orta gelirli bölgelerde nüfusun yaşlanması, nüfus artışı ve nüfus yaş yapısındaki değişikliklerin büyük ölçüde intihar oranlarını yönlendirdiğini söylüyor. Ülkeler intihar ölümlerindeki eğilimi tersine çevirmek için mücadele etmeli, çünkü intihar oranları dünyanın hemen hemen tüm bölgelerinde 70'li yaşlar ve üzerinde en yüksek seviyede.

Araştırmacılar, her yıl yaklaşık 800.000 ölüme neden olmasına rağmen, intiharın, HIV/AIDS ve kanser gibi diğer küresel halk sağlığı sorunlarına gösterilen ilgiyi görmediğini söylüyorlar. Araştırmacılar bunu değiştirmek için, son 30 yılda intihar oranlarındaki ve ölümlerdeki küresel değişiklikleri daha iyi anlamak için nüfus artışı, nüfus yaş yapısı, gelir düzeyi, cinsiyet ve yaşa özel intihar oranları arasındaki karmaşık ilişkileri keşfetmeye koyuldular.

Bu Reklamı Kapat

Küresel Hastalık Yükü Çalışması (GBD) 2019'da alınan verilerden yararlandılar. Bu, 1950–2019 yılları için konum, yaş ve cinsiyete göre 204 ülke ve bölge için nüfus tahminleri sağladı. 1990'dan 2019'a kadar yaş ve cinsiyete göre 369 hastalık ve yaralanma hakkında bilgi topladılar.

Araştırmacılar yaşa ve cinsiyete özgü intihar oranlarındaki değişikliklerin etkisine baktılar; nüfus yaş yapısına ve Dünya Bankası tarafından tanımlanan dört gelir düzeyi bölgesinin her biri için (düşük gelirli, alt orta gelirli, üst orta gelirli ve yüksek gelirli) nüfus artışına baktılar.

1990'da toplam küresel intihar oranı 100.000'de 13.8 iken 2019'da 9.8/100.000'e düştü. Erkeklerde bu oran 16.6/100.000'den 13.5/100.000'e, kadınlarda 11/100.000'den 6.1/100.000'e düştü. En önemli düşüş, 6.25/100.000 düşüşle üst orta gelirli ülkelerde meydana geldi. Bunu 100.000'de 2.51 düşüşle alt orta gelirli bölgelerdekiler izledi.

Bu Reklamı Kapat

Genel olarak, kadınlar arasındaki intihar oranlarındaki düşüş, erkeklerinkinden daha dikti: Özellikle eşdeğer düşüşlerin 8.12'ye karşı 4.37/100.000 olduğu üst orta gelirli ülkelerde 3.09/100.000'e karşı 4.91'lik bir düşüş vardı.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Yaşa bağlı intihar oranlarındaki azalma, nüfus yaş yapısındaki değişikliklerin etkisini dengeleyerek, azalan intihar oranlarının ana itici gücü oldu. Örneğin yüksek gelirli bölgede yaşa özgü intiharın azalması (-3.83/100.000; %216), nüfusun yaş yapısındaki değişimden (2.06/100.000; -%116) çok daha büyük bir etkiye sahip oldu.

Genel intihar ölümlerinin sayısı 1990'da 738.799'a , 2019'da 758.696'ya yükselirken, en keskin artış ölüm oranının 72.550 artarak 232.340'tan 304.890'a yükseldiği alt orta gelirli ülkelerdeydi.

Bu artışa ana katkıda bulunanlar nüfus artışı (%1512,5) ve ardından nüfus yaş yapısındaki değişiklikler (%952,5) olmuştur. Ancak bu etkiler, yaşa özel intihar oranlarındaki önemli düşüşle dengelendi (−470.556/100.000;−%2365).

Büyük ölçüde erkek nüfus artışı (%890) ve erkek nüfus yaş yapısındaki değişiklikler (%604) ile açıklanabilecek şekilde, erkek intihar ölümlerinin toplam sayısı belirli bir şekilde arttı. Ancak bu modeller evrensel değildi. Araştırmacılar, nüfus yaş yapısının genel katkısının esas olarak 45-64 (%565) ve 65+ (%529) yaş gruplarından geldiğini; bu eğiliminse, nüfus yaşlanmasının küresel etkisini yansıtan orta ve yüksek gelirli bölgelerde gözlendiğini söylüyorlar.

Araştırmacılar, DSÖ ve Birleşmiş Milletler'in ulusal intihar önleme girişimlerini teşvik etmeye yönelik küresel çabalarının bir rol oynamış olabileceğini öne sürüyorlar ve şöyle diyorlar:

Bu Reklamı Kapat

Tüm gelir düzeyindeki bölgelerde intihar oranlarındaki önemli düşüşün nedenleri henüz belirlenmemiştir.

Ancak düşük gelirli ülkelerdeki küresel nüfus projeksiyonları göz önüne alındığında, nüfus artışının katkısının endişe kaynağı olması gerektiğini de ekliyorlar. Sahra Altı Afrika ile Orta ve Güney Asya, 2019 ve 2050 yılları arasındaki ek 2 milyar toplam küresel nüfus artışının %75'inden fazlasını oluşturacak.

Araştırmacılar, artan yaşam beklentisi ve azalan doğurganlığın küresel yaş yapısını etkilemeye devam edeceğini ve dünyanın dört bir yanındaki popülasyonların “önümüzdeki on yıllarda belirgin ve tarihsel olarak eşi görülmemiş yaşlanmayı deneyimlemeye” devam edeceğini yazıyorlar. Şöyle uyarıyorlar:

Dünyanın hemen hemen tüm bölgelerinde her iki cinsiyet için de yaşlılar arasında (70 yaş ve üzeri) intihar oranları en yüksek olduğu için, küresel olarak hızla yaşlanan nüfus, gelecekte intihar ölümlerinin sayısını azaltmak için büyük zorluklar yaratacaktır.

Ve özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde intiharı önleme çalışmalarına ayrılan kaynaklarda önemli bir dengesizlik olduğunu belirtiyorlar ve şu sonuca varıyorlar:

Gelecekteki zorlukların üstesinden gelmek ve küresel olarak yeterli kaynağın yeniden konuşlandırılabilmesini sağlamak için, bu durumu yeniden gözden geçirmenin zamanı geldi.
Okundu Olarak İşaretle

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 4
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ P. S. F. Yip, et al. (2021). Demographic And Epidemiological Decomposition Analysis Of Global Changes In Suicide Rates And Numbers Over The Period 1990–2019. Injury Prevention, sf: injuryprev-2021-044263. doi: 10.1136/injuryprev-2021-044263. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/01/2022 22:28:57 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10857

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Biyoloji
Acı
Balıkçılık
İklim Değişikliği
Mars
Kadın Doğum
İntihar
Cinsel Seçilim
Böcek Bilimi
Diş Hastalıkları
Elementler
Hematoloji
Seçilim
Normal Doğum
Hava
Safsata
İspat
Dalga
Gelişim
Kök Hücre
İngiltere
Covıd-19
Nobel Ödülü
Çiftleşme
Mucize
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et