Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Antik İnsanların Çizdiği "Kanatlı Canavar", Bir Pterosaur'u veya Ejderha Gibi Mitolojik Bir Canlıyı Göstermiyor!

Antik İnsanların Çizdiği "Kanatlı Canavar", Bir Pterosaur'u veya Ejderha Gibi Mitolojik Bir Canlıyı Göstermiyor! Whit Richardson
Utah'taki Siyah Ejder Kanyonu'nda bulunan kaya çiziminin kanatlı bir canavarı veya bir pterosaur'u resmettiği iddia edilmişti.
6 dakika
2,751
 • Zooarkeoloji
 • Yaratılış Bilimi
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 5 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Arkeokimyacı Marvin Rowe, 2015 yılında güneydoğu Utah'ın Kara Ejder Kanyonu'ndaki dar bir kaya çıkıntısına tırmandığında, bitmek bilmeyen bir tartışmaya son noktayı koymaya kararlıydı. Bu, yıllardır kaya sanatı araştırmacıları ve arkeologları, Genç Dünya yaratılışçılarıyla karşı karşıya getiren bir tartışmaydı.

Elinde X ışını floresans tabancasıyla kendini uçurumun dik yüzünün kırmızı kayasına bağlayan Rowe, tartışmanın kaynağına odaklandı: Tozlu kanyon zemininin birkaç metre üzerinde yükselen, solmuş bir antik kaya resmi (kapakta görülüyor)... Bazıları, resmin bir ejderhaya veya pterodaktile ait olduğunu iddia ediyordu. Ancak araştırmacılar, uzun zamandır bunun çok daha sıradan bir şey olduğunu düşünüyordu. Çalışmaya dâhil olmayan, Kuzey Amerika'daki kaya sanatının önde gelen uzmanlarından biri olan David Whitley, bu konuda hakkında şunları söylüyor:

Tüm Reklamları Kapat

Bilimin hâlâ bu tür şeylerle mücadele etmesi talihsiz bir durum. Ancak resim, dünyanın bilimsel olmayan görüşlerini desteklemek için kullanılmaya devam ettiğinden, bu fikirlerin yanlış olduğunu tam bir açıklıkla göstermek gerekli hale geldi.

Sanat eseri, ilk defa 1928 yılında amatör bir kaya sanatı meraklısı tarafından keşfedildi. Ancak tartışmanın kökenleri 1940'lara kadar uzanıyor. Bu dönemde John Simonson adında bir adam, piktografın kenarı/sınırı olduğunu düşündüğü şeyi tebeşirle çizerek "kanatlı bir canavar"ı ortaya çıkardı (bir zamanlar yaygın bir uygulama olan tebeşirleme, orijinal görüntüye zarar vermesi ve bazı detayları gizlemesi sebebiyle artık yasa dışı). Otuz yıl sonra bir jeolog, figürü 66 milyon yıl önce soyu tükenmiş bir uçan kertenkele grubunun üyesi olan teruzora (pterosaur) benzetti. İnsanlar hiçbir zaman dinozorlarla bir arada yaşamadığı için, insanların dinozorlarla yaşadığına inanan yaratılışçılarla bilim insanları arasındaki tartışma için gerekli ortam hazırlanmış oldu.

Bölgede teruzor fosilleri de bulunduğundan, gezegenimizin 6000 ila 10.000 arası bir yaşa sahip olduğuna inanan Genç Dünya yaratılışçıları, insanların ve kanatlı sürüngenlerin bölgede birlikte yaşadıklarının kanıtı olarak 1990'ların sonlarında bu tabloyu göstermeye başladılar. Son birkaç yılda bazıları, türü tanımlayabileceklerini bile iddia ettiler! 10 metreden fazla kanat açıklığına sahip bilinen en büyük teruzor: Quetzalcoatlus.

Tüm Reklamları Kapat

Bir Quetzalcoatlus'un insana göre boyutları.
Bir Quetzalcoatlus'un insana göre boyutları.
Reddit

Kaya sanatı araştırmacıları ve arkeologlar, bu yoruma sert bir şekilde karşı çıktılar. 1990'ların ortalarında, bölgenin en ünlü kaya sanatı stillerinden biri olan Bariyer Kanyon stilini ayırt etmek için eğitilmiş birkaç bilim insanı, bu yoruma karşı bir argüman sundu. Bilim insanları öncelikle, sözde "teruzor"un aslında beş ayrı figür olduğunu savundu: İki tane insanımsı figür ile birlikte biri Amerika yaban koyunu, biri boynuzlu yılan olmak üzere üç hayvan figürü. Bu tür piktograflar, Bariyer Kanyon stilinde yaygındır. İnsanları, kuşları, toynaklı hayvanları ve yılanları içeren küçük yardımcılar; büyük gözleri ve uzun bedenleri ile dikkat çeken insanımsı ve gerçek boyutuna uygun figürler arasına yerleştirilir. Stil, bu özellikleriyle tanınır.

Sanatın tam olarak tarihlendirilmesi zor; ancak araştırmacılara göre piktograflar (yontulmuş veya kayaya oyulmuş petrogliflerin aksine, boyalı görüntüler), Geç Arkaik Dönem (yaklaşık 2000 ila 4000 yıl önce) avcı-toplayıcı toplumlarının sanatçıları tarafından yapıldı. Araştırmacılar ayrıca, tarımsal Fremont kültürüne (yaklaşık MS 1 ila 110 arası) karışmış olabileceğini de düşünüyor. Whitley şöyle söylüyor:

Sanatçılar hakkında pek bir şey bilinmiyor. Ancak eser, onları çizen insanların şaman kökenli olduğunu gösteriyor.

Çarpıcı görüntülerin çoğu, güneydoğu Utah'ta bulunuyor. En fazla sayıda alan, en iyi bilinen örnek Great Gallery'nin bulunduğu San Rafael Swell and Canyonlands Ulusal parkı olarak bilinen jeolojik şekiller içinde ve çevresinde bulunuyor. Whitley, Black Dragon Kanyon'undaki çizimi ilk olarak 30 yıl önce gördü ve şöyle söylüyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Aslında bir tür vandalizm olan motifler üzerine taslak çizmenin, levhayı tamamen yanlış yorumladığı, herhangi bir profesyonel arkeolog için aşikârdı.

Acemi bir göz için görüntü o kadar net olmayabilir. Bunun nedeni, resmin en az bin yıldır atmosferik kuvvetlere maruz kalması. Yağdığı zaman yağmur, piktografın aşıboyası pigmentinin bir kısmını yavaşça yıkayarak yer yer akmasına ve solmasına sebep oldu. Çöl ortamlarında sıklıkla gerçekleştiği gibi ince bir kalsiyum karbonat tabakası boyayı sırladı ve kenarlarını daha da gizledi.

Şimdi, üst üste gelen aksiliklerle, araştırmacılar antik tabloyu analiz etmek için iki modern tekniği kullandılar: DStretch olarak bilinen bir fotoğraf programı ve X-ışını floresansı adı verilen bir teknik. Araştırmacılar öncelikle, DStretch'i kullandılar. DStretch, bilgisayarlarda ve bazı kameralarda, bazen çıplak gözle görünmeyen renkler oluşturarak kaya sanatının orijinal pigmentlerini güçlendirmek ve keskinleştirmek için kullanılabiliyor.

Yeteri kadar tatmin olmayan Rowe, daha sonra demir oksitten oluşan aşıboyası pigmentindeki demir içeriğini tespit etmek için X-ışını floresansı kullandı. Bu ölçümle, kumtaşı kayasının tam olarak neresinde boya olduğunu ve olmadığını ortaya çıkarmayı hedefledi. College Station'daki Texas A&M Üniversitesi'nde emekli profesör olan Rowe şöyle söylüyor:

Her iki tekniğin de avantajı, baktığınızı tanımlamanın öznelliğinin çoğunu ortadan kaldırmalarıdır.

Araştırmacıların Antiquity dergisinde bildirdiklerine göre kullanılan bu iki yöntem, kanyon duvarını süsleyen çizimin bir teruzordan ziyade, daha önce de öne sürüldüğü üzere beş ayrı figürden oluştuğunu açık bir şekilde ortaya koydu.[1] Gerçekte çizim, aşınmadan önce şöyle gözüküyordu:

Görüntü güçlendirme teknikleri kullanıldıktan sonra ortaya çıkan gerçek çizim
Görüntü güçlendirme teknikleri kullanıldıktan sonra ortaya çıkan gerçek çizim
Jean-Loic Le Quellec

Çalışmanın ortak yazarı Rowe şunları ekliyor:

Tüm Reklamları Kapat

Bu, teruzor fikrine vurulan son darbeydi.

Makalede atıfta bulunulan yaratılışçılardan biri olan Vance Nelson, Dünya Gezegeninin Anlatılmamış Sırları: Korkunç Ejderhalar adlı bir kitap yazdı.[2] Kitapta, eski insanların "ejderha" dedikleri dinozorları gördüklerini ve Kara Ejderha Kanyonu piktografı da dâhil olmak üzere sanatla bu yaratıkları tasvir ettiklerini savunuyordu. Ancak 2011 yılında kitabının basılmasından kısa bir süre sonra, kanyona dönüp piktografı yeniden incelediğinde, levhada kendisi de beş ayrı görüntü olduğunu fark etti. Nelson şöyle söylüyor:

O zamandan itibaren, Kara Ejderha Kanyonu teruzoru bahsini kitabın sonraki baskılarından kaldırdım. Bulgularına tamamen katılıyorum. İyi bir iş çıkardılar. Makalede hâlâ bana atıfta bulundukları için hayal kırıklığına uğradım; çünkü artık bu yorumu desteklemiyorum. 2011 yılında kendi aydınlanmamı yaşadıktan sonra, yaratılış bilimi topluluğundaki diğer insanlarla iletişime geçtim ama herkesin fikrini değiştiremedim. Umarım insan gözüyle görünmeyen ayrıntıları ortaya koyan bu makale, onları teruzora inanmaktan vazgeçirir.

Halen bir yaratılışçı olan Vance, Amerika'daki yaratılışçılık akımını desteklediğine inandığı çalışmalar yapmaya devam ediyor.[3] Rowe ise, daha yaşlı yaratılışçıların bu kanıtlar ışığında görüşlerini değiştirmeyeceğini düşünüyor. Şöyle söylüyor:

Daha yaşlı yaratılışçıların çoğunun argümanlarımdan etkilenmeyeceği kanısındayım. Ancak şüpheleri olan genç bir birey, belki verilere bakmaya başlayabilir.
Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
61
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 18
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • İnanılmaz 5
 • Muhteşem! 4
 • Umut Verici! 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Bilim Budur! 3
 • Güldürdü 3
 • Korkutucu! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Science | Arşiv Bağlantısı
 • ^ J. L. Quellec, et al. (2015). The Death Of A Pterodactyl. Antiquity, sf: 872-884. doi: 10.15184/aqy.2015.54. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ V. Nelson. (2011). Untold Secrets Of Planet Earth: Dire Dragons. ISBN: 9780986882104. Yayınevi: Untold Secrets of Planet Earth Publishing Company.
 • ^ G. Bates. Vance Nelson Interview. (18 Mart 2020). Alındığı Tarih: 25 Ekim 2022. Alındığı Yer: Creation Ministries International | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/03/2023 03:23:10 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13032

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Akış
İçerikler
Sosyal
Gündem
Zehirli Mantar
Mühendislik
Öğrenme
Diş Hekimi
Yayılım
Gözlem
Yeni Koronavirüs
Yılan
Bilinç
Mistisizm
Oyun Teorisi
Kimyasal Bağ
Mikoloji
Coğrafya
Uluslararası Uzay İstasyonu
Fosil
Test
Amerika
Kültür
Kadın Doğum
Matematik
Yüksek
Dalga
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Yüzey
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Demarco, et al. Antik İnsanların Çizdiği "Kanatlı Canavar", Bir Pterosaur'u veya Ejderha Gibi Mitolojik Bir Canlıyı Göstermiyor!. (25 Ekim 2022). Alındığı Tarih: 26 Mart 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/13032
Demarco, E., Küçükkıvanç, S., Şahin, D. (2022, October 25). Antik İnsanların Çizdiği "Kanatlı Canavar", Bir Pterosaur'u veya Ejderha Gibi Mitolojik Bir Canlıyı Göstermiyor!. Evrim Ağacı. Retrieved March 26, 2023. from https://evrimagaci.org/s/13032
E. Demarco, et al. “Antik İnsanların Çizdiği "Kanatlı Canavar", Bir Pterosaur'u veya Ejderha Gibi Mitolojik Bir Canlıyı Göstermiyor!.” Edited by Damla Şahin. Evrim Ağacı, 25 Oct. 2022, https://evrimagaci.org/s/13032.
Demarco, Emily. Küçükkıvanç, Sena. Şahin, Damla. “Antik İnsanların Çizdiği "Kanatlı Canavar", Bir Pterosaur'u veya Ejderha Gibi Mitolojik Bir Canlıyı Göstermiyor!.” Edited by Damla Şahin. Evrim Ağacı, October 25, 2022. https://evrimagaci.org/s/13032.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Kural İhlali Seç
Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Mantık Hatası Seç
Kural İhlali Seç
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.