Evrim Ağacı

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Eski Mısır'dan bahsedilince mutlaka olağanüstü yapılardan firavunların lanetine kadar çeşitli konular da dile getirilir. Binlerce sene önce yaşamış bu medeniyet gerçekten de büyüleyici hikayelere ve eserlere sahip olmuştur, ancak bazen onlara karşı duyduğumuz hayranlığın seviyesini burada bahsettiğimiz örnekteki gibi abartabiliyoruz.

Abydos (Mısır) nekropolünde bulunan Seti I tapınağı Yeni Krallık döneminde 19. hanedanlığın ikinci kralı olan Seti I (M.Ö. 1296-1279) tarafından tanrı Osiris'in onuru için inşa edilmiştir. Ancak Seti I tapınak tamamlanmadan önce hayatını kaybetmiştir. Böylece oğlu ve varisi olan Ramses II (M.Ö. 1279-1212) tarafından tamamlanmıştır. Günümüzde tapınağı ziyaret edenler ilginç bir şeyle karşılaşmışlardır. Bir kartuşun (Mısır hiyerogliflerinde bir ucunda yatay bir çizgi olan ve içinde yazılanın bir hükümdar ismi olduğunu gösteren oval çerçevedir) olduğu yerde ileri teknolojiye işaret eden tasvirler görülmüştür. Bazılarına göre bunlar bir denizaltını (ya da tankı), jet uçağını ve UFO benzeri bir aracı temsil etmektedir.

 

Alttaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi gerçekten de bahsedilen şeylere benzemektedirler. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir şey var. Asıl bakmanız gereken "1" numaralı fotoğraftır. Etrafta bu şeylerin gerçekten de ileri teknolojiye işaret ettiğini göstermek için "2' numaralı görseldeki gibi bir resim asıl fotoğrafın üzerinde biraz oynamalar yapılmış halidir (mesela helikopterin ön kısmındaki kuş benzeri tasvir helikopterin daha belirgin görünebilmesi için silinmiştir) ve nedense rengini de bakır rengine dönüştürmüşlerdir. Peki Eski Mısırlıların bunları çizebilmesi için bir şekilde geleceği mi görmeleri gerekiyordu ya da bir şekilde Dünya Dışı Varlıklarla mı iletişim kurdular? Aslında gerçek bilgiler bu iddialardan daha basittir. Buradaki duvar tasvirinde iki şey görüşmektedir: Palimpsest ve Pareidolia.

 

Bir sınava girdiğinizi düşünün. Bir soruya yazdığınız cevabın yanlış olduğunu görüp yerine doğru cevabı yazabilmek için silgiyle yazdıklarınızı sildiniz. Sınav süreli olduğu için silme işinde acele ettiğiniz için yeni yazdığınız cevabın altında silik bir şekilde eski cevabınız da görülmektedir. İşte bu "Palimpsest"teki mantığa benzetilebilir. Sadece Mısır'da değil ama başka örneklerde de bir kağıdın tekrar kullanılabilir olması için yazıtların üzeri kazılır ya da temizlenir ve yerine yeni şeyler yazılır. İşte Abydos'ta gördüğümüzde olan şey budur. Üst üste yer alan iki ayrı çizimler onları çeşitli araçlara benzetmemize sebep olmuştur (burada da Pareidolia devreye girmektedir). Birkaç araç benzeri tasvir yer alsa da nedense bu konu "Abydos Helikopteri" olarak bilinmektedir.

Zamanla yer alan yazıtların kendileri silinmiştir, kaybolmasın diye tekrar üzerinden geçilmiştir ya da yeni yazıtlara yer verebilmek için üzeri dolguyla kaplanmıştır. Abydos'taki bu tasvirde yeni yazıtların altta bulunan kısımlarla erozyon gibi sebeplerden dolayı sökülüp birleştiğini görebiliyoruz. Seti I'in zamanına ait yazıtlar pek anlaşılmazken Ramses II'nin zamanına ait yazıtta "İki kadın, o Mısır'ı koruyan ve yabancı toprakları uzak tutan..." (EN: "The two mistress, he who protects Egypt and repels the foreign lands...") yazmaktadır ve yanında Seti I ismin yer aldığı kısmın üstüne Ramses II'nın adı eklenmiştir.

 

Bir de şunu da eklemek gerekir ki Mısır'da yapılan kazılarda bu tarz araçlara hiçbir şekilde rastlanmamıştır ve bunları üretmek için de elektrik ve yakıt olmadığından hiçbir kazıda da rastlanılması pek düşünülemez.

Eski zamanlara ait tasvirleri ve objeleri günümüz objelere benzetebildiğimiz için bunları direk Dünya Dışıyla ilişkilendiriyoruz, oysa araştırma ve inceleme yoluyla bunların doğru olmadığını görebiliyoruz.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. Ancient Near East "Flying Machines In Ancient Egypt?" Makalesi
 2. Catchpenny "Pharaoh's Helicopter?" Makalesi
 3. RationalWiki "Abydos Helicopter" Makalesi
 4. Wikipedia "Palimpsest" Makalesi
 5. Skeptophilia "Ancient Egypt Helicopters" Makalesi
 6. Aura "The Abydos-Helicopter Does Not Depict A Helicopter" Makalesi
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/05/2020 02:28:21 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1979

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Epidemik
Popülasyon
Goril
Kuantum
Sıcaklık
İhtiyoloji
Sars Mers
Kertenkele
Taksonomi
Antropoloji
Karanlık Madde
İklim
Klinik Mikrobiyoloji
Kelebek
Şüphecilik
Botanik
Ölüm
Avrupa
Kütle
Wuhan Koronavirüsü
Örümcek
Canlı
Anne
Canlılık
Hastalık Yayılımı
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Uyduların, gezegenlerin, güneşlerin ve evrenin, hatta evren sistemlerinin yasalarla yönetilmesini anlayabiliyoruz; ancak ufacık bir böceğin özel bir şekilde yaratılması gerektiğine inanıyoruz.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder