Abydos Helikopteri: Eski Mısır'da İleri Teknoloji Mi Vardı?

Abydos Helikopteri: Eski Mısır'da İleri Teknoloji Mi Vardı?
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı Çağrı MertBakırcı 2. Yazar Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
23,708 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Eski Mısır'dan bahsedilince mutlaka olağanüstü yapılardan firavunların lanetine kadar çeşitli konular da dile getirilir. Binlerce sene önce yaşamış bu medeniyet gerçekten de büyüleyici hikayelere ve eserlere sahip olmuştur, ancak bazen onlara karşı duyduğumuz hayranlığın seviyesini burada bahsettiğimiz örnekteki gibi abartabiliyoruz.

Abydos (Mısır) nekropolünde bulunan Seti I tapınağı Yeni Krallık döneminde 19. hanedanlığın ikinci kralı olan Seti I (M.Ö. 1296-1279) tarafından tanrı Osiris'in onuru için inşa edilmiştir. Ancak Seti I tapınak tamamlanmadan önce hayatını kaybetmiştir. Böylece oğlu ve varisi olan Ramses II (M.Ö. 1279-1212) tarafından tamamlanmıştır. Günümüzde tapınağı ziyaret edenler ilginç bir şeyle karşılaşmışlardır. Bir kartuşun (Mısır hiyerogliflerinde bir ucunda yatay bir çizgi olan ve içinde yazılanın bir hükümdar ismi olduğunu gösteren oval çerçevedir) olduğu yerde ileri teknolojiye işaret eden tasvirler görülmüştür. Bazılarına göre bunlar bir denizaltını (ya da tankı), jet uçağını ve UFO benzeri bir aracı temsil etmektedir.

 

Alttaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi gerçekten de bahsedilen şeylere benzemektedirler. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir şey var. Asıl bakmanız gereken "1" numaralı fotoğraftır. Etrafta bu şeylerin gerçekten de ileri teknolojiye işaret ettiğini göstermek için "2' numaralı görseldeki gibi bir resim asıl fotoğrafın üzerinde biraz oynamalar yapılmış halidir (mesela helikopterin ön kısmındaki kuş benzeri tasvir helikopterin daha belirgin görünebilmesi için silinmiştir) ve nedense rengini de bakır rengine dönüştürmüşlerdir. Peki Eski Mısırlıların bunları çizebilmesi için bir şekilde geleceği mi görmeleri gerekiyordu ya da bir şekilde Dünya Dışı Varlıklarla mı iletişim kurdular? Aslında gerçek bilgiler bu iddialardan daha basittir. Buradaki duvar tasvirinde iki şey görüşmektedir: Palimpsest ve Pareidolia.

Reklamı Kapat

 

Bir sınava girdiğinizi düşünün. Bir soruya yazdığınız cevabın yanlış olduğunu görüp yerine doğru cevabı yazabilmek için silgiyle yazdıklarınızı sildiniz. Sınav süreli olduğu için silme işinde acele ettiğiniz için yeni yazdığınız cevabın altında silik bir şekilde eski cevabınız da görülmektedir. İşte bu "Palimpsest"teki mantığa benzetilebilir. Sadece Mısır'da değil ama başka örneklerde de bir kağıdın tekrar kullanılabilir olması için yazıtların üzeri kazılır ya da temizlenir ve yerine yeni şeyler yazılır. İşte Abydos'ta gördüğümüzde olan şey budur. Üst üste yer alan iki ayrı çizimler onları çeşitli araçlara benzetmemize sebep olmuştur (burada da Pareidolia devreye girmektedir). Birkaç araç benzeri tasvir yer alsa da nedense bu konu "Abydos Helikopteri" olarak bilinmektedir.

Zamanla yer alan yazıtların kendileri silinmiştir, kaybolmasın diye tekrar üzerinden geçilmiştir ya da yeni yazıtlara yer verebilmek için üzeri dolguyla kaplanmıştır. Abydos'taki bu tasvirde yeni yazıtların altta bulunan kısımlarla erozyon gibi sebeplerden dolayı sökülüp birleştiğini görebiliyoruz. Seti I'in zamanına ait yazıtlar pek anlaşılmazken Ramses II'nin zamanına ait yazıtta "İki kadın, o Mısır'ı koruyan ve yabancı toprakları uzak tutan..." (EN: "The two mistress, he who protects Egypt and repels the foreign lands...") yazmaktadır ve yanında Seti I ismin yer aldığı kısmın üstüne Ramses II'nın adı eklenmiştir.

 

Bir de şunu da eklemek gerekir ki Mısır'da yapılan kazılarda bu tarz araçlara hiçbir şekilde rastlanmamıştır ve bunları üretmek için de elektrik ve yakıt olmadığından hiçbir kazıda da rastlanılması pek düşünülemez.

Eski zamanlara ait tasvirleri ve objeleri günümüz objelere benzetebildiğimiz için bunları direk Dünya Dışıyla ilişkilendiriyoruz, oysa araştırma ve inceleme yoluyla bunların doğru olmadığını görebiliyoruz.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. Ancient Near East "Flying Machines In Ancient Egypt?" Makalesi
 2. Catchpenny "Pharaoh's Helicopter?" Makalesi
 3. RationalWiki "Abydos Helicopter" Makalesi
 4. Wikipedia "Palimpsest" Makalesi
 5. Skeptophilia "Ancient Egypt Helicopters" Makalesi
 6. Aura "The Abydos-Helicopter Does Not Depict A Helicopter" Makalesi
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Güldürdü 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/04/2021 07:52:26 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1979

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Işık
Tür
Transkripsiyon
Karbon
Nasa
Video
Stres
Kök Hücre
Richard Dawkins
Onkoloji
Sağlık Bakanlığı
Olasılık
İnsan Sağlığı
Enfeksiyon
Malzeme
Hidrojen
Memeli
Enzim
2019-Ncov
Jüpiter
Deizm
Kemik
Şiddet
Depresyon
Bebek Doğumu
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku