Alev Topu Şeklindeki Bulut

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Her ne kadar bu fotoğraf dinozorları 65 milyon yıl kadar önce yok eden göktaşının yeniden canlandırması gibi gözüküyorsa da, aslında Portekiz'e ait Madeira Adası'nda günbatımında çekilmiş bir buluta ait. Anı yakalayıp internete yükleyen Rogerio Pacheco, bu fotoğrafa "Tanrı'nın Eli" adını vermiş.

Aslına bakarsanız fotoğrafta gördüğünüz bulut oluşumu, sanılandan çok daha sık gerçekleşiyor. Ancak bu fotoğrafı özel kılan, günbatımı nedeniyle bulutun kırmızı bir alev topuna dönmüş olması. Yoksa aslen pek de dikkatinizi çekecek bir bulut oluşumu değil. Meteorolog Emma Sharples'ın belirttiğine göre bulutlar muhtemelen son derece yaygın olan kümülüs bulutlarından ibaret.

Meteorolog Aisling Creevey'in açıklamasına göre bu fotoğrafta 3 ayrı bulut katmanı bulunuyor. Bu "alev topu" ise, söz konusu 3 katmanın birbirine karışması nedeniyle oluşmuş gibi gözüküyor. Örneğin bulutun daha koyu gözüken kısımları, orta yükseklikteki (6100 metre civarındaki) bulutlara ait.

Aslında başımızın üzerindeki bulutlar çoğu zaman birçok katmandan oluşuyor; ancak ışık şartları nedeniyle çoğu zaman bu katmanların arasındaki renk geçişlerini göremiyoruz. Bu da, katmanların oluşturduğu karmaşık şekilleri ayırt etmemizi güçleştiriyor.

 

Kaynak: BBC

Böcekler Bilinçli ve Benmerkezci Hayvanlar Olabilir ama Siz Hala Onları Eziyorsunuz!

Eski Kitaplar ve Virüsler

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim