Bu Reklamı Kapat

Yüz Yüze Yapılan GDO Münazarasında Kazanan Taraf GDO Savunucuları Oldu!

Yüz Yüze Yapılan GDO Münazarasında Kazanan Taraf GDO Savunucuları Oldu!
Bu Reklamı Kapat
Yazar Francie Diep
3 dakika
9,578 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

3 Aralık 2014'te New York'taki Kaufman Merkezinde toplanan 450 kişi, bir genetik profesörü ve gıda devlerinden olan, GDO'nun en önde gelen savunucularından Monsanto'nun baş teknoloji uzmanı ile genetik mühendisliğinin gıdalarda kullanılmasına karşı olan bilim insanları arasındaki münazaraya tanıklık ettiler. İzleyiciler arasında çevre ve doğa dergilerinin yazarları, bugün kullanılan birçok genetik mühendisliği yönteminin mucidi Nina Fedoroff ve meşhur bilim insanı Bill Nye da yer alıyordu. Münazaranın yapıldığı salondaki tüm biletler tükendi.

Bu münazarada ve Intelligence Square U.S. tarafından yapılan benzer diğer münazaralarda en eğlenceli şey, münazarayı seyretmeye gelenlerin tartışma öncesinde ve sonrasında, konu hakkındaki fikirlerini oylamasıdır. Hangi taraf daha fazla destekçi toplarsa, kazanır. Bu sefer kazanan taraf, sıradışı miktarda fazla seyirciyi kendi tarafına çekmeyi başardı.

Münazaradan önce seyircilerin %30'u genetik mühendisliğiyle üretilen gıdalara karşı olduklarını, %32'si desteklediklerini, %38'i ise kararsız olduklarını belirtmişti. Münazara sonrasındaysa %31'i karşıyken, %60'lık bir kitle desteklediğini söyledi! Yani münazara, 28 puanlık bir artışı beraberinde getirdi. Bu zamana kadar bu ayardaki münazaralardaki kazanma oranı ortalamada 18 puanlık artışla yaşanmıştı. Bu sonuç, ABD çapında yapılan bazı diğer anketlerin %50 civarındaki kitlenin GDO'ya karşı olması sonucuyla da zıtlık gösteriyor. Bill Nye, münazara sonrasında Popular Science'a şöyle söyledi:

Bu Reklamı Kapat

GDO destekçisi olan taraf, karşıt olan tarafa göre çok daha hedef odaklıydı. Ben de, genetik olarak modifiye edilmiş besinlerin üzerinde güvenilir sonuçlar alacak kadar uzun süredir araştırma yapılmadığı kanaatindeyim. Henüz tarlalarımıza ekmeye başlayabilecek kadar çevresel etkilerini bilmiyoruz.

Monsanto CTO'su Robert Fraley şöyle söylüyor:

Genetiği değiştirilmiş gıdaların ABD'de satışa çıkarılmasından önce her zaman 5 sene test ediliyorlar.

Nye ise şöyle devam ediyor:

Bir bilim insanı olarak, bir oyveren olarak, halen 5 senenin yeterli bir süre olduğuna ikna olmadım. Ancak GDO savunucuları, bu münazarada çok daha iyi konuştular. Eğer ki GDO'ya bir sınır çizecek olsaydım, bu sınırı bir laboratuvarda sperm ile yumurtaların birleştirilmesi noktasına çizerdim. Bitki embriyolarına genetik mühendisliğiyle üretilmiş parçaların eklenmesine değil.

GDO savunucusu olan taraf, GDO'nun büyük bir bilim kitlesi tarafından desteklendiğini savundu. Örneğin, Dünya'nın en önde gelen hakemli bilim dergilerinden Science'ı basan Amerikan Bilimin Gelişimi Derneği (AAAS) ve ABD Ulusal Bilimer Akademisi gibi kurumların GDO'yu destekleyen, herhangi bir şeyden korkmamız için yeterli neden olmadığını söyleyen açıklamalarını ileri sürdüler. Bu kurumlar, genetiği değiştirilmiş organizmaların tüketilmesinin güvenliği olduğunu ilan etmişti. Davis'te bulunan Kaliforniya Üniversitesi'nden genetik bilimci olan ve münazaraya GDO destekçisi olarak katılan Alison Van Eenennaam şöyle söylüyor:

Bu Reklamı Kapat

Genetiği değiştirilmiş organizmalar kimi zaman çok faydalı bir özelliğin, örneğin soğuğa karşı direnç özelliğinin, canlıya kazandırılmasında büyük kolaylık sağlıyor. Genetiği değiştirilmiş gıdaların faydaları o kadar fazla ki, bu münazarada onu desteklemekten başka yapabilecek bir şey yok.

Karşıt taraf ise GDO'nun henüz güvenli olarak ilan edilebileceği kadar uzun süren araştırmaların yapılmadığını savundu. Washington Eyalet Üniversitesi'nden sürdürülebilir tarım profesörü olan ve GDO'ya karşı olan Charles Benbrook şöyle söylüyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Birçok çevre tarafından yapılan açıklamaların temelde hepsini okudum. Tüm öneriler, daha iyi bilim yapılmasını, risklerin daha iyi değerlendirilmesini ve markete sürüldükten sonra takip edilmesini söylüyor. Bunlar 15 yıldır yapılıyor ve henüz yeterince üzerine düşülmüş değil.

Benbrook'un tarafında yer alan Margeret Mellon ise, son 30 yıldır genetik mühendislerinin haşerelere karşı dirençli olanlar haricinde işe yarar bir tarım ürünü üretemediklerini, bu haşere dirençli olanların da, artık kendilerine karşı direnç kazanan zararlı otlarla boğuştuklarını söylüyor. Ancak Popular Science [ve Evrim Ağacı] olarak, bu ifadenin doğru olmadığı kanaatindeyiz: tam tersine, GDO teknolojisi sayesinde bugüne kadar birçok faydalı bitki üretildi. Yiyecek ve Çevre Konusunda Endişeli Bilim İnsanları Birliği kurucularından olan Mellon şöyle söylüyor:

Genetik mühendisliğinin ne yapamayacağıyla ilgili açık olmamız gerekiyor. Elimizde başka teknolojiler de var. Bu teknolojiler, genetik mühendisliğinden çok daha güçlü.

Aşağıda, İngilizce olarak 1 saat 45 dakikalık münazarayı izleyerek kendi kararınızı verebilirsiniz.

 

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Muhteşem! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Popular Science | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/01/2022 16:01:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3123

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Süpernova
Wuhan Koronavirüsü
Popülasyon
Uterus
Tümör
Metal
Oyun Teorisi
Yatay Gen Transferi
Koaservat
Yayılım
Hidrojen
Beyaz
Saç
İklim Değişimi
Mistisizm
Ekoloji
Devir
Uluslararası Uzay İstasyonu
Yörünge
Kertenkele
Beyin
Teori
Kalori
Biyografi
İngiltere
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et