Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Yunuslar, Cilt Bakımı ve Derilerini İyileştirmek İçin Mercanlardan Faydalanıyor!

Yunuslar, Cilt Bakımı ve Derilerini İyileştirmek İçin Mercanlardan Faydalanıyor! BBC
2 dakika
665
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Zürih Üniversitesi'nden yaban hayatı biyoloğu Angela Ziltener, derin deniz dalışlarında pek çok kez, Hint-Pasifik şişe burunlu yunusların ilgi çekici bir şey yaptığını fark etti.

Yunuslar (Tursiops aduncus), vücutlarını, deniz tabanını kaplayan mercanlara veya deniz süngerlerine sürtmek için sıraya giriyorlardı. On yıldan uzun bir süre sonra bu yunus grubunun "evlat edinilmiş" bir üyesi olduğundan, yunuslar Ziltener'in onlara rahatsız etmeden yaklaşmasına izin veriyordu ve bu sayede o ve ekibi, hayvanların neden bu şekilde davrandığını anlamayı başardılar: Yunuslar, mercanları ve deniz süngerlerini kendilerine ait "özel eczaneler" olarak kullanabilirler!

Ziltener ve meslektaşlarının, iScience'da yayınladıkları makaleye göre; omurgasızlar, yunuslar onlara dokunduğunda, muhtemelen Kuzey Kızıldenizi'nin sularına, antioksidan veya hormonal özelliklere ek olarak antibakteriyel niteliklere de sahip bileşikler salıyorlar. Böylece sürtünme, yunusların sağlıklı bir cilde kavuşmasına yardım ediyor olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Ziltener, yunus grubunun mercanları adeta bir banyo fırçasıymış gibi, yüzerek vücutlarının çeşitli yerlerini ovuşturmak için kullandıklarını gösteren bir video çekti:

Ziltener şöyle diyor:

Bu grup, çoğu zaman sakin bir topluluktur. Sıra için birbirleriyle savaşmazlar. Beklerler ve sonra geçerler. Bazen de bir yunus bireysel olarak bir mercan parçasına kendi başına gider.

Ancak Ziltener, yunusların vücutlarını herhangi bir mercanla ovmadıklarını, bu konuda seçici olduklarını söylüyor:

Öncelikle gorgon mercanlarına (Rumphella aggregata) ve deri mercanlara (Sarcophyton sp.) ve ayrıca bir tür deniz süngerine (Ircinia sp.) sürtünüyorlar.

Ziltener ve meslektaşları, yabani mercanlardan ve süngerlerden alınan bir santimetrelik dilimleri analiz ettiler.

Tüm Reklamları Kapat

Ekip, 10'u antibakteriyel veya antimikrobiyal aktiviteye sahip olmak üzere toplam 17 bileşik tanımladı. Almanya'daki Justus Liebig Giessen Üniversitesi'nde analitik kimyager ve ekibin ortak yazarlarından olan Gertrud Morlock, yunuslar mercanlar arasında yüzerken, bu bileşiklerin hayvanları cilt tahrişlerinden veya enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Şempanzeler de dahil olmak üzere diğer hayvanlar kendi kendilerini tedavi edebilirler.[1] Miami'deki Florida Uluslararası Üniversitesi'nden deniz biyoloğu Jeremy Kiszka, yeni çalışmanın kendisini yunusların bu amaç için mercanlar ve deniz süngerlerini kullandığına ikna ettiğini, ancak bağlantıyı kanıtlamak için ek deneylerin gerekli olduğunu söylüyor. Örneğin laboratuvar testleri, bileşiklerin kendilerine karşı savaşabileceği bakteri türlerini tanımlamaya yardımcı olabilir.

Ziltener, daha yapılacak çok şey olduğu konusunda hemfikir. Örneğin, önlemeye ek olarak, yunusların aktif cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için mercanlar ve deniz süngerleri kullanması da mümkündür diyor, ancak ekip henüz bir mercan tedavisi kanıtı görmedi.

Ziltener, sırada yunusların böyle bir "sualtı kaplıcasında" belirli vücut kısımlarını belirli mercanlara sürtmeyi tercih edip etmediğini anlamaya çalışmak olduğunu söylüyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
22
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Muhteşem! 3
 • Bilim Budur! 3
 • İnanılmaz 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science News | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 31/05/2024 02:07:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11845

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Neandertaller
Ornitoloji
Atmosfer
Meyve
Temel
Entropi
Kas
Yumurta
Enfeksiyon
Doğal Seçilim
Maskeler
Filogenetik
Çağ
Konuşma
Köpekbalığı
Eğilim
Toplumsal Cinsiyet
Hayvanlar Alemi
Sars Mers
Kilometre
Metabolizma
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Karbonhidrat
Fizyoloji
Sağlık
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. G. d. Jesús, et al. Yunuslar, Cilt Bakımı ve Derilerini İyileştirmek İçin Mercanlardan Faydalanıyor!. (29 Mayıs 2022). Alındığı Tarih: 31 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/11845
Jesús, E. G. d., Okutan, A., Bakırcı, Ç. M. (2022, May 29). Yunuslar, Cilt Bakımı ve Derilerini İyileştirmek İçin Mercanlardan Faydalanıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved May 31, 2024. from https://evrimagaci.org/s/11845
E. G. d. Jesús, et al. “Yunuslar, Cilt Bakımı ve Derilerini İyileştirmek İçin Mercanlardan Faydalanıyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Aylin Okutan, Evrim Ağacı, 29 May. 2022, https://evrimagaci.org/s/11845.
Jesús, Erin Garcia de. Okutan, Aylin. Bakırcı, Çağrı Mert. “Yunuslar, Cilt Bakımı ve Derilerini İyileştirmek İçin Mercanlardan Faydalanıyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Aylin Okutan. Evrim Ağacı, May 29, 2022. https://evrimagaci.org/s/11845.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close