Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Yapay Zeka, İnsanların Sosyal Medyada Kullandıkları Kelimelere Bakarak, Sahte Haberleri Yayma İhtimallerini Başarıyla Kestirebiliyor!

6,200 Twitter Kullanıcısının 1 Milyon Paylaşımını İnceleyen Yapay Zeka, Bir Kişinin Sahte Haberleri Paylaşıp Paylaşmayacağını %80 Doğruluk Payıyla Öngörebiliyor!

Yapay Zeka, İnsanların Sosyal Medyada Kullandıkları Kelimelere Bakarak, Sahte Haberleri Yayma İhtimallerini Başarıyla Kestirebiliyor!
Yazar Laura Weffer Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
1 dakika
845 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Sheffield Üniversitesi araştırmacıları Yida Mu ve Dr. Nikos Aletra; güvenilmez haber kaynaklarını paylaşma olasılığı daha yüksek olan Twitter kullanıcılarını saptamaya yardımcı olacak bir yapay zeka sistemi geliştirdiklerini bildirdi.[1] PeerJ Computer Science dergisinde yayınlanan çalışmalarında araştırmacılar, belirli dil örüntüleri/kalıpları ile yanlış bilgi paylaşma eğilimi arasında kuvvetli bağıntılar buldular.

Şüpheli bilgiler paylaşan kullanıcılar tweetlerinde; "medya", "hükümet", "gerçek", "İsrail", "liberal", "Müslüman" ve "İslam" kelimelerini kullanma eğilimindeyken, daha güvenilir bilgi kaynaklarını paylaşan kullanıcılar; "kendim", "hissediyor", "heyecanlı", "mod", "anne" ve "iyi" gibi daha kişisel kelimeleri kullanma eğilimindeydiler. Siyasi ideoloji, hükümet ve adalet gibi politikayla ilgili konular, güvenilmez kaynakları yayan kullanıcılarla daha bağlantılıydı. Araştırmacılar şöyle diyorlar:

Bu tip kullanıcıların, "kaba kişilik tanımlaması" konusu ile de güçlü bağlantısını ayrıca gözlemledik. Bu, Twitter'da siyasi zorbalığın siyasi kutuplaşmayla ilişkili olduğunu gösteren yakın tarihli bir çalışmanın sonuçlarını doğruluyor.

Araştırmacılar, bulgularını, yaklaşık 6.200 Twitter kullanıcısının 1 milyondan fazla tweetinin analizine dayandırdı. Bu veri, araştırmacıların “yeni bir doğal dil işleme yöntemi" geliştirmelerine yardımcı oldu.

Bir kullanıcının gelecekte güvenilmez kaynaklardan yeniden paylaşım yapıp yapmayacağını öngörebilme konusunda, sistemin %79.7 doğruluğa sahip olduğunu söyleyen araştırma ekibi, bu tekniğin sahte ve yanlış bilgi seliyle mücadeleye yardımcı olacak yeni ve kullanışlı bir yöntem sağlayacağından umutlu. Makale yazarları, şöyle anlatıyorlar:

Reklamı Kapat

Gelecekte, güvenilmez kaynaklardan haber yayma olasılığı yüksek olan sosyal medya kullanıcılarını otomatik olarak tanımlamak, dezenformasyonun bir ağda yayılmasının erken tespiti ve önlenmesi için son derece önemli ve henüz keşfedilmeyi bekleyen bir alan.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Tebrikler! 2
 • Muhteşem! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Poynter Institute | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/03/2021 10:54:38 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10013

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Mikoloji
Mikroevrim
Wuhan
Amerika Birleşik Devletleri
Sinir
Evrenin Genişlemesi
Parazit
Sağlık Personeli
Amerika
Maskeler
Öğrenme
Fosil
Dünya Dışı Yaşam
Beyin
Ağız Sağlığı
Vegan
Gerçek
Bilimkurgu
Halk Sağlığı
Koaservat
Su Ayısı
Nörobilim
İnsan Sağlığı
Araştırma
Mantık
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Reklamı Kapat
Soru Sor
Not Ekle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, yaşamı kısmen de olsa açıklayabilmektedir. Sonuçta gerçeklere, deneyime ve deneye dayanır.”
Rosalind Franklin
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku