Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Yapay Zeka ile Güçlendirilmiş Elektrokardiyografi, COVID-19 Enfeksiyonlarını Etkili Bir Şekilde Ayırt Edebiliyor!

Yapay Zeka ile Güçlendirilmiş Elektrokardiyografi, COVID-19 Enfeksiyonlarını Etkili Bir Şekilde Ayırt Edebiliyor! Very Well Health
3 dakika
309
 • Uygulamalı Yapay Zeka
 • Medikal Görüntüleme
Evrim Ağacı Akademi: Yapay Zeka Uygulamaları Yazı Dizisi

Bu yazı, Yapay Zeka Uygulamaları yazı dizisinin 25. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hayatlarımıza Giren 5 Yapay Zeka Ürünü: Sizin Yapay Zekanız Ne Kadar Zeki?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 11 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Yapay zeka, bir kişinin COVID-19 ile enfekte olmadığını doğru bir şekilde belirlemenin bir yolunu sunabilir. Uluslararası ölçekte yapılan retrospektif bir çalışma, COVID-19'a neden olan virüs olan SARS-CoV-2 enfeksiyonun kalpte ufak elektriksel değişiklikler yarattığını tespit etti. Yapay zeka ile güçlendirilmiş bir EKG (elektrokardiyografi), bu değişiklikleri tespit edebilir ve potansiyel olarak COVID-19 enfeksiyonunu ekarte etmek için hızlı, güvenilir bir COVID-19 tarama testi olarak kullanılabilir.

Yapay zeka ile geliştirilmiş EKG'nin, COVID-19 enfeksiyonunu teşhis etmedeki başarısı, pozitif tahmin (enfekte olan kişileri tespit etme) kategorisinde %37, negatif tahmin (enfekte olmayan kişileri tespit etme) kategorisinde ise %91 oldu. Gerçek dünya popülasyonuna benzer şekilde, %5'lik bir COVID-19 prevalansını yansıtmak için ek normal kontrol denekleri eklendiğinde, negatif tahmin başarısı %99,2'ye fırladı. Bulgular, Mayo Clinic Proceedings dergisinde yayınlandı.

Bu Reklamı Kapat

COVID-19'un kuluçka süresi 10-14 gün kadardır ve bu, diğer yaygın virüslere kıyasla daha uzundur. Birçok insan, enfeksiyon belirtileri göstermez ve farkında olmadan virüsü başkalarına bulaştırabilirler. Ayrıca mevcut test yöntemlerinin sonuç vermesi için gereken süre ve harcadığı klinik kaynaklar oldukça fazladır. Üstelik bulunduğunuz yere bağlı olarak bu testlere erişmeniz zor olabilir. Rochester'daki Mayo Clinic Kardiyovasküler Tıp Bölümü başkanı ve çalışmanın kıdemli yazarı Paul Friedman, şöyle diyor:

Akıllı telefon elektrotları kullanılarak bu yöntemin başarısı ileriye dönük olarak da doğrulanırsa, bu, COVID enfeksiyonunu teşhis etmeyi daha da kolaylaştıracak. Dahası, uluslararası işbirliği sayesinde nelerin mümkün olabileceğini bir kez daha vurgulayacak.

Küresel bir sağlık krizinin gerçeğe dönüşmesi ve akut COVID-19 enfeksiyonlarını hızlı, invaziv olmayan ve uygun maliyetli bir şekilde ekarte etme ihtiyacını karşılayabilecek bir araç geliştirme arzusu, dünyanın dört bir yanındaki paydaşları bir araya getirdi. Farklı insan popülasyonlarından elde edilen verileri içeren çalışma, dört kıta ve 14 ülkeyi kapsayan küresel bir gönüllü konsorsiyumu aracılığıyla gerçekleştirildi. Mayo Clinic'te bir kardiyak elektrofizyolog olan Suraj Kapa şöyle diyor:

Bu Reklamı Kapat

Bu küresel çalışma grubu sayesinde öğrenilenler, insanlar bir araya gelirse neyin mümkün olabileceğini gösterdi ve hepimizin ortak ihtiyaçları, endüstri ve akademideki uzmanları, kendi EKG sistemleri, elektronik sağlık kayıtları ve değişkenleriyle birden fazla merkezden veri toplama ve aktarma konusundaki karmaşık soruları çözme konusunda işbirliği yapmaya itti. ​​Bu işbirliği yoluyla geliştirilen ilişkiler ve veri işleme çerçeveleri, gelecekte yeni algoritmaların geliştirilmesini ve doğrulanmasını destekleyebilir.

Araştırmacılar, COVID-19 teşhisinin SARS-CoV-2 virüsüne yönelik olarak yapılan bir genetik testle doğrulandığı dönemde aynı zamanda EKG verileri olan hastaları seçtiler. Bu veriler, COVID-19 ile enfekte olmayan hastalardan alınan benzer EKG verileriyle (kontrol grubu) eşleştirildi.

Araştırmacılar, yapay zekayı eğitmek için 26.000'den fazla EKG verisini kullandı ve bu EKG okumalarını doğrulamak için yaklaşık 4.000 kişiden yardım aldı. Son olarak, yapay zeka, eğitim evresinde kullanılmayan 7.870 EKG üzerinde test edildi. Bu setlerin her birinde COVID-19 prevalansı yaklaşık %33 idi.

Gerçek dünya nüfusunu doğru bir şekilde yansıtmak için, %5'lik bir COVID-19 prevalans oranına ulaşmak için 50.000'den fazla ek normal EKG eklendi. Bu, yapay zekanın negatif tahmin değerini %91'den %99.2'ye yükseltti.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Mayo Clinic Kardiyovasküler Tıp Departmanı'nda mühendis olan Dr. Zachi Attia, pozitif ve negatif prediktif değerlerin hesaplanmasında prevalansın bir değişken olduğunu söylüyor. Daha spesifik olarak, prevalans azaldıkça negatif prediktif değer artıyor. Dr. Attia, Dr. Kapa ile birlikte çalışmanın ilk yazarıdır. Dr. Attia, şöyle diyor:

Doğruluk konusundaki problemler, herhangi bir COVID-19 testinin değerini belirlemedeki en büyük engellerden biridir. Sadece testin duyarlılığını ve özgüllüğünü değil, aynı zamanda hastalığın prevalansını da bilmemiz gerekiyor. Ek kontrol EKG verilerinin eklenmesi, hastalığın değişken bir prevalansı olmasının (ki pandeminin farklı aşamalarında farklı bölgelerde oldukça farklı hastalık oranları gördük) testin performans düzeyini nasıl etkilediğini göstermek açısından önemliydi.

Dr. Friedman ise şöyle diyor:

Bu çalışma, EKG verileri içinde COVID-19 enfeksiyonu ile uyumlu biyolojik bir sinyalin varlığını gösteriyor, ancak bu çalışmada çok sayıda hasta örneği kullandık. Bu, umut verici bir sinyal olsa da, bunu doğrulamak için yöntemimizi akıllı telefon tabanlı elektrotlar kullanan asemptomatik kişilerde prospektif olarak test etmeli ve bu yöntemin pandemi ile mücadelede pratik olarak kullanılabilir olduğunu göstermeliyiz. Şimdi bu soruyu ele almak için çalışmalar devam ediyor.
Okundu Olarak İşaretle

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Evrim Ağacı Akademi: Yapay Zeka Uygulamaları Yazı Dizisi

Bu yazı, Yapay Zeka Uygulamaları yazı dizisinin 25. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hayatlarımıza Giren 5 Yapay Zeka Ürünü: Sizin Yapay Zekanız Ne Kadar Zeki?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/05/2022 03:17:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10583

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Odontoloji
İnsanlık
Nöron Hücresi
Çin
Koaservat
Özellikler
Botanik
Savaş
Kadın
Protein
Stres
Ses
Fare
Renk
Kanser
Primat
Analiz
Evrim
Bilim Tarihi
Işık Hızı
Avrupa
Gözlem
Ahlak
İnsan Sağlığı
Mühendislik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et