Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği: Yemek Yeme Bağımlısı Mısınız?

Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği, Yemek Yeme Bağımlısı Olup Olmadığınızı Tespit Etmenize Yardımcı Olabilir!

Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği: Yemek Yeme Bağımlısı Mısınız? Pixabay
Dilimlenmiş bir pizza
5 dakika
18,689
Tüm Reklamları Kapat

Günümüzde obeziteyle ilişkili kronik hastalıkların artış göstermesindeki en önemli sebepler dengesiz ve düzensiz beslenmedir. Dengesiz beslenme, vücudumuz için gerekli olan makro ve mikro besin ögelerini, bir tarafın ya da spesifik bir ögenin üstünlüğünü sağlayacak şekilde diğer ögelerin yetersiz alınması şeklinde tanımlanabilir. Düzensiz beslenme ise yeme davranışının tutarlılık göstermemesi, bunun sonucunda gereğinden az ya da çok beslenme şeklinde ifade edilir. Dengesiz ve düzensiz beslenmenin en önemli sebeplerinden birisi de yiyecek bağımlılığıdır. Peki yiyecek bağımlılığı nedir ve nasıl tespit edilir?

Yiyeceğe Bağımlı Olunabilir mi?

''Yiyecek bağımlılığı'' terimi günümüzde sıkça kullanılan basmakalıp bir sözdür. Ancak klinik uygulamada resmi bir ''bağımlılık'' teşhisi yoktur. ''Bağımlılık'' terimi, Amerikan Psikiyatri Birliğinin (APA) Ruhsal Rahatsızlıkların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabında (DSM) birden çok madde içeren bazı rahatsızlıkları tanımlamak için kullanılır. Araştırmalar daha çok, bağımlılık olarak tanımlanan rahatsızlıkların nörolojik etkilerine odaklanmıştır. Bazı çalışmalarda bağımlılıkların merkezi sinir sisteminde DeltaFosB, dopamin ve opoid gibi kimyasalları etkiledikleri bulunmuştur. DeltaFosB, gen transkripsiyonunda görevli bir proteindir ve beyindeki ödül ve keyif merkezlerini etkiler. Opioid ise beyinde analjezik yani uyuşturucu ve hissizlik etkilerini gösteren bir kimyasaldır.

Yiyecek bağımlılığı davranışsal bir bağımlılıktır
Yiyecek bağımlılığı davranışsal bir bağımlılıktır
Pixabay

Yapılan detaylı çalışmalar sonucunda mastürbasyon ve yeme bağımlılığı gibi ''davranışsal bağımlılıkların'' da amfetamin ve kokain gibi ''madde bağımlılıklarıyla'' aynı şekilde bu maddelerin sentezini arttırdığını ve beyinde benzer etkileri olduğu gösterilmiştir. Bu yüzden Amerikan Psikiyatri Birliği, DSM-5 kitabında ''maddeye bağlı olmayan rahatsızlıklar'' isminde yeni bir kategori tanımlamıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Yeme Bağımlısı mısınız? Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği

Yemek bağımlısı teşhisi konulabilmesi için yapılan birçok klinik ve deneysel çalışma mevcuttur. Ancak ilk olarak 2009 yılında Yale Üniversitesi araştırmacılarından Ashley Gearhardt, William Corbin ve Kelly Brownell tarafından geliştirilen Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği (YFAS) bu alanda en çok başvurulan tarama aracıdır. Bu ölçek 25 tane sorudan oluşmaktadır. Bu sorulardan 16 tanesi sıklığı ölçmek için, 8 tanesi de durumun var olup olmadığını sorgulamak için ''evet-hayır'' şeklinde ve bir tane soru da davranışlarınızı durdurmaya çalışıp çalışmadığınızı anlayabilmek için hazırlanmıştır. Ankete geçmeden önce, belirlenmiş yüksek kalorili yiyecekler şu şekilde sıralanmıştır;

 • Tatlılar: Dondurma, çikolata, donat, pasta, şeker, kurabiye, kek
 • Nişastalı yiyecekler: Beyaz ekmek, makarna, pirinç
 • Tuzlu atıştırmalıklar: Cips, tuzlu hamur işleri, kraker
 • Yağlı yiyecekler: Biftek, işlenmiş et ürünleri, hamburger, pizza, patates kızartması
 • Şekerli içecekler: Gazozlar ve diğer gazlı içecekler

''Belirlenmiş'' yiyecekleri belirttiğimize göre anketimize başlayabiliriz.

Aşağıdaki sorular hiçbir zaman, ayda bir kere, ayda 2-4 kere, haftada 2-3 kere ve haftada 4 kere veya daha fazla gerçekleşmesine göre sırasıyla 0, 1, 2, 3 ve 4 şeklinde puanlanmaktadır (hiçbir zaman=0, haftada 4 veya daha fazla defa=4).

 1. Belirlenmiş yiyecekleri yemeğe başladığım zaman, planladığımdan daha fazla yiyorum.
 2. Aç olmadığım zamanlarda bile kendimi belirlenmiş yiyecekleri yerken buluyorum.
 3. Fiziksel olarak rahatsız olacağım noktaya kadar yemeye devam ediyorum.
 4. Belirlenmiş yiyecekleri bir daha yiyememek beni endişelendiriyor.
 5. Çok yediğim zaman uzun bir süre halsiz ve yorgun hissediyorum.
 6. Gün boyunca kendimi belirlenmiş yiyecekleri yerken buluyorum.
 7. Başka yiyeceklere ulaşabilirken, belirlenmiş yiyeceklere ulaşabilmek için kendi yolumdan çıkıyorum.
 8. Keyif aldığım bir aktivite esnasında belirlenmiş yiyeceklerden çok fazla miktarda yediğim zamanlar olmuştur.
 9. Keyif aldığım bir aktivite sırasında belirlenmiş yiyeceklerden çok fazla miktarda yediğimde çok yemekten kötü hissettiğim zamanlar olmuştur.
 10. Çok yiyeceğimden korktuğum için, ikram yapılan sosyal ve profesyonel ortamlara girmekten kaçındığım zamanlar olmuştur.
 11. Hiç ikram yapılmadığı için, sosyal ve profesyonel ortamlara girmekten kaçındığım zamanlar olmuştur.
 12. Belirlenmiş yiyecekleri tüketmeyi durdurduğum zaman, gerginlik, duygu durum bozukluğu (anksiyete) ya da başka fiziksel belirtiler gösteriyorum.
 13. Fiziksel belirtilerden korunmak için belirlenmiş yiyecekleri tükettiğim zaman, belirtilerim ilerliyor.
 14. Belirlenmiş yiyecekleri yemeği durdurduğum zaman, belirlenmiş yiyeceklere karşı arzum ve dürtülerim artıyor.
 15. Yiyeceklere karşı davranışım, üzüntümden kaynaklanıyor.
 16. Yiyecekler yüzünden günlük işlerimi aksattığım olmuştur.
Yüksek kalorili yiyecekler bağımlılık oluşturabilir
Yüksek kalorili yiyecekler bağımlılık oluşturabilir
Pixabay

Anketin ikinci kısmında bulunan aşağıdaki sorular, ''evet'' ve ''hayır'' şeklinde cevaplanmak üzere sorulmuştur. ''Evet''= 1, "Hayır"= 0 olarak puanlanmaktadır. Bu bölüm tanı kriterleri olarak da bilinmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

17. Yiyecek tüketimim, depresyon ve anksiyete gibi psikolojik problemlere neden olmaktadır.

18. Yiyecek tüketimim, fiziksel problemlere neden olmaktadır veya fiziksel problemlerimi arttırmaktadır.

19. Duygusal ya da fiziksel problemlerim olsa da aynı yiyecekleri aynı miktarlarda tüketmeye devam ediyorum.

20. Bir süre sonra, istediğim gibi hissedebilmek için daha fazla yemem gerektiğini fark ettim.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

21. Aynı miktarda yemek, negatif duygularımı azaltmakta ve aldığım zevki arttırmakta işe yaramıyor.

22. Belirlenmiş yiyecekleri tüketmeyi durdurmak istiyorum.

23. Belirlenmiş yiyecekleri tüketmeyi durdurmayı denedim.

24. Belirlenmiş yiyecekleri tüketmeyi durdurmakta başarılı oldum.

Anketin iki grubuna da dahil olmayan son sorusu ise şudur:

25. Geçtiğimiz yıl belirlenmiş besinleri tüketmeyi kaç kere durdurmaya çalıştınız?

Tüm Reklamları Kapat

Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği Nasıl Değerlendirilir?

Ölçeği değerlendirirken ilk olarak sorular 8 başlık altında toplanır. Bunlar;

 1. İstenilenden daha fazla tüketilen yiyecekler: 1, 2 ve 3 numaralı soruları kapsar.
 2. Önlenemeyen arzular ve başarısız denemeler: 4, 22, 24 ve 25 numaralı soruları kapsar.
 3. Elde etmek ve düzeltmek için uzun zaman gerekenler: 5, 6 ve 7 numaralı soruları kapsar.
 4. Önemli aktiviteler: 8, 9, 10 ve 11 numaralı soruları kapsar.
 5. Sonuçları bilinmesine rağmen devam edilenler: 19. soruyu kapsar.
 6. Yiyeceğe karşı toleransı ölçenler: 20 ve 21 numaralı soruları kapsar.
 7. Karakteristik semptomlar: 12, 13 ve 14 numaralı soruları kapsar.
 8. Halsizlik ve sıkıntının klinik bulguları: 15 ve 16 numaralı soruları kapsar.

Buradan itibaren dikotom, frekans ve Likert ölçek seçenekleri dahil olmak üzere, çeşitli puanlama seçenekleri dikkate alınmıştır. Dikotom ve frekans puanlama kombinasyonunun, tanı kriteri için en uygun olduğu kabul edilmiştir. Tanı kriterlerine göre dikotom bir tanı (evet/hayır) ve semptom sayısı olmak üzere iki farklı puanlama seçeneği oluşturulmuştur. Tanı versiyonu için madde bağımlılığı tanısına benzer şekilde, bireylerin üç ya da daha fazla kriteri ve aynı zamanda da klinik olarak önemli iki maddeden (bozukluk ya da sıkıntı) en az birini karşılaması gerekmektedir. Semptom sayısı puanı ise sekiz tanı kriterinin basit bir toplamıdır. 

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
68
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 12
 • Merak Uyandırıcı! 7
 • Umut Verici! 5
 • Korkutucu! 4
 • Muhteşem! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Güldürdü 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İnanılmaz 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/07/2024 23:35:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7815

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
İhtiyoloji
Kemik
Bilimsel
Afrika
Wuhan Koronavirüsü
Patlama
Davranış
Ekosistem
Yüksek
Hız
Kadın Doğum
Aşı
Araştırma
Kitlesel Yok Oluş
Göğüs Hastalığı
Önlem
Matematik
Embriyo
Dinozorlar
Eğitim
Evrimsel
Öğrenme Teorileri
Basınç
Eşeyli Üreme
Böcekler
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
C. Çolak, et al. Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği: Yemek Yeme Bağımlısı Mısınız?. (2 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 16 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7815
Çolak, C., Ateş, A. (2019, June 02). Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği: Yemek Yeme Bağımlısı Mısınız?. Evrim Ağacı. Retrieved July 16, 2024. from https://evrimagaci.org/s/7815
C. Çolak, et al. “Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği: Yemek Yeme Bağımlısı Mısınız?.” Edited by Arda Ateş. Evrim Ağacı, 02 Jun. 2019, https://evrimagaci.org/s/7815.
Çolak, Canberk. Ateş, Arda. “Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği: Yemek Yeme Bağımlısı Mısınız?.” Edited by Arda Ateş. Evrim Ağacı, June 02, 2019. https://evrimagaci.org/s/7815.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close