Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Otla Beslenen Hayvan Eti, Tahılla Beslenene Göre Daha Besleyici!

Otla Beslenen Hayvan Eti, Tahılla Beslenene Göre Daha Besleyici!
Otla beslenen bir inek
Pixabay
Ayşegül Şenyiğit Özdil Editör Ayşegül Şenyiğit Özdil
2 dakika
6,393 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Colorado Department of State (CDOS) veri kümesine bağlı Van Elswyk Danışma Şirketi'nden Mary E. Van Elswyk ve National Cattlemen's Beef Association'dan (Ulusal Sığır Yetiştiriciliği Birliği) Shalene H. McNeill'in ortaklaşa yürüttüğü bir araştırma otlayan inek ve sığırlardan elde edilen etlerin, tahıllarla beslenen hayvanların etlerinden daha besleyici olduğunu gösterdi. Buna göre, otlayan büyükbaş hayvanların etleri tahılla beslenen büyükbaşlarınkine göre daha farklı yağ kompozisyonuna ve vitamin içeriğine sahip.

Sonuçlarda, öncelikle, her iki beslenme tarzıyla da yetiştirilen hayvan etlerinin B12, B3 ve B6 vitaminlerince ve biyoyararlılığı (yani vücutta kullanılma oranı) yüksek olan demir, selenyum ve çinko minerallerince zengin olduğu belirtiliyor. Ayrıca her iki et de yüksek kaliteli protein, kreatin ve karnosin proteini içerdiğinden besleyici olarak görülmektedir.

Kreatin, yoğun egzersiz sırasında kaslarınızda enerji üretimini sağlayarak egzersiz performansınızı arttıran bir besin ögesi olup, karnosin ise kasların gelişimini destekleyerek fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlayan ve ayrıca beyin dahil pek çok organda bulunan bir proteindir.

Sonuçlarda farklı olarak, otlayan hayvan etinin daha az yağ içerdiği ve dolayısıyla gram başına daha az kalori içerdiği bulundu. Otlayan hayvanın eti daha az tekli doymamış yağ içeriyor ve her iki beslenme tarzında da hayvan etleri yaklaşık aynı derecede omega-6 çoklu doymamış yağ asidi içeriyor. Ancak otlayan hayvanın eti beş kat daha fazla omega-3 çoklu doymamış yağ asidine ve iki kat daha fazla konjuge linoleik aside (CLA) sahip. Linoleik asit en yaygın omega-6 yağ asidi olup başına eklenen "konjuge" kelimesi yağ asidinin yapısındaki çift bağın yerinin değişebileceğini göstermektedir. Bu yüzden 28 farklı CLA vardır. (Editör notu: Yeterli miktarda alınması durumunda CLA'nın yağ depolanmasını önlemek, bağışıklığı artırmak ve kanseri önlemek gibi faydaları bulunmaktadır.)

Reklamı Kapat

Araştırmada, tahılla beslenen hayvanların etlerinin daha fazla doymuş yağ içerebileceği ve otlayan hayvan etinin tahılla beslenen hayvan etine göre daha az kolesterol içerebileceği de gösterilmiştir. Ancak uzmanlar yine de bu genellemenin kolayca yapılamayacağını çünkü doymuş yağ asidi içeriğinin hayvanın cinsine de bağlı olduğunu belirtmektedirler.

Doymuş yağ asitlerinin düşük yoğunluklu lipoproteinleri (LDL), yani "kötü" kolesterolü yükselterek kalp rahatsızlıkları ve felç riskini arttırdığı düşünülmekteydi. Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalar doymuş yağ asitlerinin aynı zamanda yüksek yoğunluklu lipoproteinleri (HDL), yani "iyi" kolesterolü de artırdığını göstermiştir. Bu nedenle, doymuş yağ asitlerinin tüketimi ile kalp rahatsızlıkları ve felç görülme oranları arasında herhangi bir bağlantı bulunamamıştır.

Ayrıca iki ayrı beslenme tipinde etin sahip olduğu vitamin miktarı bakımından da birtakım farklar tespit edilmiştir. Otlayan hayvan eti, tahılla beslenen hayvan etiyle karşılaştırıldığında A vitaminin öncüsü olan karotenoiderden beta-karetonoid bulundurması sebebiyle daha fazla A vitamini içermektedir. A vitamini retinal reseptörlerimizde bulunan ve ışığı absorbe eden rodopsin adlı proteinin üretimi için gereklidir, yani dışarıdan alınması zorunludur. Ayrıca A vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve hücre büyümesini desteklediği de bilinmektedir.

Bir diğer fark E vitamini miktarında da görülmektedir: Otlayan hayvan eti hücre membranlarına yerleşip hücreleri oksidasyona karşı koruyan bir antioksidan olan E vitaminini daha fazla içermektedir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/03/2021 22:39:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7717

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Farmakoloji
Güneş Sistemi
Karanlık Madde
Fotosentez
Evrimsel Süreç
Yiyecek
Güve
Virüs
Bebek
İnsan Evrimi
Karbonhidrat
Sayı
Biyocoğrafya
Mikoloji
Astronomi
Kimya Tarihi
Viroloji
Richard Dawkins
İnsan
Kuantum Fiziği
Sinek
Sosyal Medya
Tedavi
Doğa Gözlemleri
Sars-Cov-2
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Reklamı Kapat
Soru Sor
Not Ekle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Düşüncenin doğasında iletilmek vardır: yazılmak, konuşulmak, gerçekleştirilmek. Düşünce çimen gibidir. Işığı arar, kalabalıkları sever, melezlenmek için can atar, üzerine basıldıkça daha iyi büyür.”
Ursula K. LeGuin
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku