Bu Reklamı Kapat

Tırtıların Dışkısı, İklim Değişimine Etki Ediyor Olabilir!

Tırtıların Dışkısı, İklim Değişimine Etki Ediyor Olabilir!
Çingene güvesi tırtılı (Lymantria dispar)
Flickr/Libor Kubát
Bu Reklamı Kapat
Akın Karahasan Editör Akın Karahasan
3 dakika
649 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Tırtıllar çok fazla besin tüketirler ve bu konuda pek de seçici değillerdir. Ana besin kaynakları olan bitki yapraklarını, hem yaprak döken bitkilerden hem de iğne yapraklılardan alabilirler. Bu kadar fazla yemek, haliyle, fazla dışkı anlamına gelmektedir. Bugüne kadar tırtıl dışkısının etkileri, ekolojik etki veya toprak döngüsüne katkıları gibi çeşitli sebeplerle araştırılmıştır. Ancak bu dışkının iklim üzerindeki etkisi, bugüne kadar görmezden gelinmiş gibi görünmektedir. Her ne kadar tırtıl dışkısı gibi "ufacık" bir unsurun, küresel ısınma gibi devasa bir iklim değişimiyle ilgili olmayacağını varsaymak kolay olsa da, bu varsayım bizi hataya düşürecektir.

Bitkileri Dışkıyla Kandıran Tırtıllar

Bitkilerin dışarıdan gelen zararlılara karşı kendi savunma mekanizmaları olduğunu biliyoruz. Görünüşe göre tırtıllar, bunlardan birkaç tanesini aşmayı başarmıştır. Bu olay, özellikle mısırlarda görülmektedir. Mısırlar, mantar enfeksiyonlarını önlemek veya otçul hayvanları uzak tutmak için kullandıkları kimyasallara sahiptirler. Ancak bu bitkiler aynı anda sadece bir çeşit kimyasalı kullanabilmektedir. Yani ya mantar enfeksiyonundan korunacaklar ya da otçul hayvanlardan...

Tırtıl dışkısı ise burada devreye girmektedir: Bitkiyi gözüne kestiren tırtıl, dışkısını bırakır. Mısır bitkisi ise dışkıyı bir mantar enfeksiyonu olarak algılar ve mantar enfeksiyonundan korunmak için gerekli kimyasalları çalıştırır. Tabii bu sırada otçullardan korunmak için gerekli kimyasallar salgılanmadığı için, tırtıllara sadece ziyafet çekmek kalır.

Bu Reklamı Kapat

Bu etkiyi fark eden Pennsylvania Eyalet Üniversitesi Tarım Bilimleri'nden araştırmacılar, bu etkiyi bir nevi doğal tarım ilacına çevirmek istiyorlar. Hedefleri, mısırın mantar karşıtı kimyasalları salgılamasına sebep olan kimyasalları kesin bir şekilde belirleyerek bunu kullanmak. Böylece bitkiye uzun vadede zarar verecek yapay kimyasallar da kullanılmamış olacak; çünkü bitkinin halihazırda yapabilecek biçimde evrimleştiği bir şeyi tetiklemiş olacaklar.

Euchaetes egle türü tırtılın dışkısı
Euchaetes egle türü tırtılın dışkısı
Jungle Dragon

Tırtıl Dışkısı ve İklim İlişkisi

Tırtıl dışkısının iklim üzerindeki etkisini gözlemlemek içinse araştırmacılar, büyük ölçekli ve uzun dönemli çalışmalar yapmak zorunda kaldılar.

Bir çalışmada, Ontario'daki (Kanada) 430.000 kilometrekare alanda yaşayan çingene güvesi tırtılı (Lymantria dispar) ve Çadır Tırtılı (Malacosoma americanum) türlerinin, 32 yıl boyunca faaliyetleri gözlemlendi ve karşılaştırıldı. Araştırmacıların üzerinde durdukları fikir, bu tırtılların azot bakımından zengin dışkılarının sulara karışarak döngülere etki etmiş olabileceğiydi. Tırtıllar, yaprakları yiyerek, bitkilerin depolamış olduğu karbon ve azotu vücutlarına alıyordu. Daha sonra dışkılayarak bu elementleri tekrar doğaya salmış oluyor, yani döngüye sokuyorlardı. Araştırmacılardan Cambridge Üniversitesi'nde küresel değişim ekolojisi profesörü Andrew Tanentzap şöyle diyor:

Bu Reklamı Kapat

Tırtıllar azotu alır ve arka taraftan ortama fırlatıverirler.

Ancak iş burada bitmiyor. Azot dolu dışkıların, yakınlardaki su kütlelerine karıştığı tespit edilmiştir. Bu da sudaki azot bakterilerinin artmasına sebep olur ve bu bakteriler de atmosfere karbondioksit yayar. Karbon, ayrıca sulardaki algleri besleyerek onların çoğalmasına da yol açabilir. Buradaki elementlerin düzensiz artışı, özellikle gölleri etkiler.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Göller, azotla yüklü hale gelebilir ve bu, su yaşamı için pek de iyi bir şey değildir. Tanentzap, 32 yıllık gözlemleri sonucunda tırtıl sayılarının yükselişte olduğu yıllarda göllerdeki karbon seviyesinin %30'a varan düşüşler yaşarken, azot seviyesinin neredeyse %100 arttığı sonucuna varmıştır.

Ancak çalışmanın sonuçlar henüz net değildir. Tanentzap, bu çalışmanın sonuçlarını daha ayrıntılı incelemek istediğini söylüyor:

Göl ve atmosfer arasındaki karbon alışverişinin tüm göl ölçeğindeki bu etkiyi ölçmek, yapmayı çok istediğim bir çalışma.

Tırtıl dışkısının, gübre veya başka şekillerde tarımsal bir ilaç olarak kullanımı işte tam da burada akıllara kötü etkileri getiriyor. Eğer firmalar ve çiftçiler bu tür ürünler kullanmak istiyorlarsa, ürünlerin iklim üzerindeki etkilerini düşünmek zorundalar.

Tanentzap, bu çalışmanın daha çok iklim değişikliği için açıklayıcı bir çağrı olduğunun altını çizerken, Clark Üniversitesi'nden C. Williams, bu konuda pek de endişelenmediğini söylüyor. Bu çalışmayı sadece iklim değişikliğine etki eden başka bir unsur olarak yorumluyor ve şöyle diyor:

Daha çok gördüğümüz, iklim değişiminin bir kısmına bir yanıt oluşmuş olması. Bu, böceklerin ve diğer zararlıların ekosistemleri geçmişten farklı şekillerde etkilemesinin bir göstergesi.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 5
 • Tebrikler! 5
 • Bilim Budur! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • İnanılmaz 4
 • Umut Verici! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • E. Spivack. The Surprising Link Between Caterpillar Poop And Our Climate. (03 Kasım 2021). Alındığı Tarih: 30 Kasım 2021. Alındığı Yer: Popular Science | Arşiv Bağlantısı
 • D. Nasowitz. How Caterpillar Poop Might Become The Next Great Pesticide. (01 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 01 Aralık 2021. Alındığı Yer: Modern Farmer | Arşiv Bağlantısı
 • K. Piercy. What Does Caterpillar Poop Look Like? (Insect Frass). (01 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 01 Aralık 2021. Alındığı Yer: meodowia | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/01/2022 15:35:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11201

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Kadın
Algı
Evrimsel Tarih
Diş Gelişimi
Klinik Mikrobiyoloji
Doğru
Yaşlılık
Beslenme Biçimi
Gen İfadesi
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Rna
Matematik
Yıl
Avcı
Kurbağa
Sıvı
Hızlı
Retrovirüs
Görüş
İnternet
Diş Hekimliği
Hipotez
Genler
Hafıza
Sinirbilim
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et