Çingene güvesi (Lymantria dispar)

Çingene güvesi (Lymantria dispar)
Lymantria dispar (Çingene Güvesi, Gypsy moth) Lymantriidae
Gökhan Eren
Pedram Türkoğlu Editör Pedram Türkoğlu
3 dakika
1,956 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Çingene güvesi
 • Bilimsel Adı Lymantria dispar
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Çingene güvesi
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Gypsy moth
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Halk arasında Çingene güvesi olarak bilinen Lymantria dispar türüne ait erişkin ve tırtılları 19 Temmuz 2019 tarihinde Sakarya'nın Karasu ilçesinde gözlemledik. İngilizce ''gypsy moth'' olarak bilinir.

Tanım ve Genel Bilgiler

Erişkin erkekler de kanat üstü açık kahverengi, dişilerde ise sarımsı beyaz renkte olup her iki cinsiyette de kanat üzerinde koyu renkte çizgiler bulunur. Çingene güveleri ortalama 15-35 mm uzunluğunda, kanat açıklığı ise 37-62 mm arasında değişmektedir. Erkeklerde antenler tüy benzeri keratin filamentler ile kaplı olurken dişilerde ise daha ipliksidir. Seksüel dimorfik (cinsiyetler arası görünüş farkı) olan bu türün dişileri daha büyük ve daha açık renklidir. Larvaların uzunluğu 50-90 mm arasında değişmektedir. Tırtılların baş kısmına yakın beş çift mavi leke, kuyruk kısmında ise altı çift kırmızı leke bulunmaktadır.

Çingene güvesi (Lymantria dispar) tırtılı/larvası.
Çingene güvesi (Lymantria dispar) tırtılı/larvası.
Gökhan Eren

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

İlk olarak taksonominin babası sayılan meşhur İsveçli doğa bilimci Carl Linnaeus tarafından 1758 yılında tanımlanmıştır. Çingene güvesi (Lymantria dispar), Erebidae ailesinin Lymantriinae alt ailesinde bulunur. Üç alt tür içerir (Lymantria dispar dispar, Lymantria dispar asiatica, Lymantria dispar japonica).

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Çingene güveleri, Güney Avrupa, Kuzey Afrika, Orta ve Güney Asya ve Japonya'ya kadar geniş bir dağılıma sahiptir. Bu bölgelerde doğal olarak bulunan bu tür 1869 yılında Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’ya da yayılmıştır.

Davranış ve Etoloji

Çingene güveleri, Lepidoptera takımın diğer üyelerinde olduğu gibi, metamorfik yaşam döngüsünde yumurta, larva, pupa ve erişkin olmak üzere dört aşama bulunur. Temmuz veya Ağustos aylarında ağaçların gövdelerine yumurtalarını bırakırlar. Embriyolar 4-6 hafta sonra larva haline gelir. Pupa evresi 7-14 gün arasında değişmektedir. Erkekler, pupasyondan genellikle dişilerden 1-2 gün önce çıkar. Çiftleşme, erişkin dişiler ortaya çıktıktan sonra meydana gelir ve sonra yumurtlama gerçekleşir. Her iki ebeveyn de yumurtlamadan sonra ölür ve döngü tekrar eder.

Kırmızı ve mavi lekeler tür tanımında önemlidir.
Kırmızı ve mavi lekeler tür tanımında önemlidir.
Gökhan Eren

Çiftleşme, dişilerin karın bezlerinden erkekleri çeken bir cinsel feromon salgılamasıyla başlar. Çiftleşme yaklaşık 30 dakika sürer ve dişiler 24 saat içinde yumurtalarını bırakırlar.

Erişkin çingene güveleri, genellikle Temmuz veya Ağustos aylarında yılda bir kez ürer. Larvaların yumurtaların içinde gelişmesi sadece bir ay sürmesine rağmen, genellikle 8 ya da 9 ay boyunca yumurtadan çıkmazlar. Dişiler, genellikle ağaç gövdeleri ve dallarda üreme mevsimi başına yaklaşık 1000 yumurta bırakır. Yaşamlarının çoğunu, genellikle konukçu ağacın üzerinde veya yakınında geçirirler. Pupasyondan sonra, yetişkinlerin oluşması yaklaşık 2 hafta sürmektedir. Bu da bir sonraki çiftleşme döngüsünün meydana geldiği zamandır. Genel olarak, çingene güveleri yaklaşık 11 ay içerisinde cinsel olgunluğa ulaşır.

Çingene güvesi (Lymantria dispar) erişkin dişi yumurta bırakırken.
Çingene güvesi (Lymantria dispar) erişkin dişi yumurta bırakırken.
Gökhan Eren

Diyet ve Metabolizma

Çingene güveleri, 500'den fazla ağaç ve çalılık türünün yapraklarından beslenebilmektedir. Erişkinler gelişmiş ağız parçalarına sahip olmadığından, tırtıllar, beslenen tek yaşam formudur. Tırtıllar özellikle meşe ağaçlarını tercih ederler.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Çingene güveleri, hemen hemen her tür ağacın yapraklarından beslenebilme özellikleri ile ünlüdür. Bir ağacın yapraklarının yüzde 50'sinden fazlası tahrip olursa, muhtemelen ölecektir. Yaprak tahribatı sonrası yeniden yapılanma yoğun bir enerji tüketimi gerektirir. Ek olarak, zayıflamış ağaçlar virüslere ve parazitik böceklerin saldırısına daha duyarlı hale gelecektir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Etimoloji

Lymantria dispar isminin anlamı Latin kökenli iki kelimeden oluşur. Lymantria 'yok edici' anlamına gelir. Dispar kelimesi, 'ayrılmak' anlamına gelen Latince kelimeden türetilmiş ve cinsiyetler arasındaki farklı özellikleri göstermektedir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/09/2021 04:37:55 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7894

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Bilgisayar
Oyun
Yemek
Tüy
Uydu
Kadın Doğum
Jeoloji
Olasılık
Canlılık
Bağışıklık
Diş Hekimliği
Bakteriler
Manyetik
Hematoloji
Darwin
Hamile
Coronavirus
Beslenme Biçimi
Makale
Mikrobiyoloji
Karanlık Madde
Tehdit
Homeostasis
Botanik
Beyaz
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın