Tardigradın 16 Milyon Yıllık Bekleyişi Sona Erdi: Dominik Cumhuriyeti'nde Kehribar İçerisinde Yeni Bir Tardigrad Fosili Keşfedildi!

Tardigradın 16 Milyon Yıllık Bekleyişi Sona Erdi: Dominik Cumhuriyeti'nde Kehribar İçerisinde Yeni Bir Tardigrad Fosili Keşfedildi! Holly Sullivan
3 dakika
1,422 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Tardigradlar ya da bilinen bir diğer isimleri ile su ayıları keşfedildikleri dönemden bu yana 1.500’e yakın tür ile temsil edilen oldukça popüler bir şube olarak karşımıza çıkıyor. Elbette popülerliğini, pek çok farklı alanda sergilemiş olduğu dayanıklılıklarına ve diğer tuhaf özelliklerine borçlu. Bu özellikler öylesine ki onu, Panspermia Hipotezi'ni destekleyebilme potansiyeline sahip canlılar arasında ilk sıralara yerleştiriyor.

Sadece bir sene içerisinde onları tekrar yörüngeye gönderip uzay streslerine karşı ne gibi tepkiler verebileceğini gözlemlemekle birlikte hareketlerinin kendinden 500 bin kat büyük olan omurgasız canlılara benzediği ortaya konuldu. Tardigradlar, şimdi de beklemedik bir şekilde karşımıza yeniden çıktı: 16 milyon yıllık bir kehribar fosili içerisinde!

Fosil İçerisindeki Gizemli Hayvan: Tardigrad

Kehribar içerisindeki tardigrada geçmeden önce, dilerseniz kehribar fosilinden biraz bahsedelim. Kehribar fosili, temelde milyonlarca yıl önce oluşmuş ağaç reçinesidir. Bu reçine öylesine kuvvetlidir ki bu yüzden "kehribar taşı" olarak bile adlandırılır; fakat kehribar, bir taş türü veya mineral değildir. Ağırlıklı olarak organik moleküllerden oluşan bir fosildir. Kehribar, aynı zamanda fosil tiplerinden "doğal kapan" olarak adlandırılan, tüm vücudun fosilleşmesine imkân tanıyan ortamlardan biridir.

Reklamı Kapat

Dominik kehribarının bir parçası, ayrıca bu parça içerisinde tardigrada ek olarak üç karınca, bir böcek ve bir çiçek yer alıyor.
Dominik kehribarının bir parçası, ayrıca bu parça içerisinde tardigrada ek olarak üç karınca, bir böcek ve bir çiçek yer alıyor.
Phillip Barden

Bu doğal kapana yakalanan canlılar, diğer fosil türlerine nazaran çok daha az bozularak bir diğer tabir ile doğala en yakın halleriyle günümüze kadar gelebilmektedirler. Bunun en güzel örneği, bir doğal kapan türü olan buzullardan çıkan mamut, tüylü gergedan vb. fosillerdir. Özellikle geçtiğimiz sene buzullarda yapılan kazı sırasında keşfedilen bir tüylü gergedan fosilinin %84’ü korunmuş bir halde günümüze kadar ulaşabilmişti. Bu oldukça etkileyici bir değer!

Buzul içerisinde sıkışıp kalmış bir tilki cesedi.
Buzul içerisinde sıkışıp kalmış bir tilki cesedi.
Demotywatory

Gelelim mikrometrik uzunluğa sahip tardigradların bir kehribar içerisindeki keşfine… Tardigradların boyları mikrometreler ile ölçüldüğü için, bu fosilleri eklembacaklılar gibi bir bakışta tespit etmek mümkün olmuyor. Kehribar fosili üzerinde çok daha fazla göz gezdirmek ve çok daha yakından bakmak gerekiyor. Konu tardigrad olduğunda ise kehribarlar içerisinde oldukça nadir rastlandığı için uzun bir süre de şansınız gülmeyebilir. Bu söylem, Marc A. Mapalo önderliğindeki ekibi için geçerli değildi...

Keşfedilen Üçüncü Tardigrad Fosili

Araştırma ekibi, yaptığı gözlemler sonucunda kehribar içerisinde tardigrad benzeri bir canlının kalıntılarına rastladı. İlk başta onu bir şeye benzetmekte zorlanan ekip, canlının ayakları olarak tahmin ettiği yerde gözlemledikleri pençeler sayesinde buldukları fosilin bir tardigrada ait olduğuna karar verdiler. Her ne kadar pençelerinden tardigrada şubesine ait bir canlı olduğu anlaşılsa da yapılan incelemeler sonucunda var olan herhangi bir tardigrad türü ile benzer morfolojik özellik göstermediği için başta kendisine yeni bir tür ismi ve cins seviyesinde dair benzerlik gözlemlenmediği için de kendisine ait bir cins oluşturuldu.

Stereo mikroskop altında Paradoryphoribius chronocaribbeus'un kehribar içerisindeki yan görüntüsü.
Stereo mikroskop altında Paradoryphoribius chronocaribbeus'un kehribar içerisindeki yan görüntüsü.
Ninon Robin

Paradoryphoribius chronocaribbeus adı verilen fosil, tam 16 milyon yaşındaydı! Bu fosil tardigradın özel bir yanı daha vardı: İlk defa kehribar içerisinde fosilleşmiş bir tardigradın iç yapısı modellenmişti. Bu, büyük bir başarı olmakla beraber büyükte bir şanstı. Öyle ki araştırmacılar bu konuda şöyle diyor:

Bir fosil tardigradın keşfi, gerçekten nesilde bir kez görülen bir olaydır.

Sonuç

Tardigradların sahip oldukları özellikler, onların sanki Dünya yerine başka bir gezegenin çevresel koşullarına adapte olup bir asteroit vasıtasıyla Dünya'ya geldiklerini düşünmemize sebep oluyor. Fakat yapılan moleküler araştırmalar, bulunan fosil kayıtları bizlere tardigradların kambriyen öncesi dönemde çok muhtemel Lobopodia adlı bir şubeden evrimleşen bir canlı olduğunu gösteriyor. Her geçen gün yepyeni bir özelliği ile karşımıza çıkan tardigradlar bizleri şaşırtmaya devam edecekmiş gibi gözüküyor...

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 3
 • Bilim Budur! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Tebrikler! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/10/2021 13:51:30 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11067

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Arı
Nörobilim
Einstein
Doğum
Biliş
Işık Hızı
Gezegen
Nobel Ödülü
Çekirdek
Kimya Tarihi
Aşı
Diş Gelişimi
Savunma
Protein
Sayı
Karadelik
Jinekoloji
Göğüs
Öğrenme Teorileri
Amerika Birleşik Devletleri
Ekonomi
Gelişim
Bilgisayar
Eğitim
İnternet
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın