Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Sürekli Genital Uyarılma Bozukluğu: Günde 100'ün Üzerinde Orgazma Sebep Olabilen Bir Bozukluk!

Sürekli Genital Uyarılma Bozukluğu: Günde 100'ün Üzerinde Orgazma Sebep Olabilen Bir Bozukluk! Medical News Today
Sürekli Genital Uyarılma Bozukluğu
5 dakika
16,151
 • Obstetrik ve Jinekoloji (Ob-Jin)
 • Psikiyatri
Tıbbi İçerik Uyarısı

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik; profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Bilgi Al
Sürekli Genital Uyarılma Bozukluğu
 • Türkçe Adı Sürekli Genital Uyarılma Bozukluğu
 • İngilizce Adı Persistent Genital Arousal Disorder
 • NIH
 • Diğer İsimleri Persistent Genital Arousal, PGAD, Persistent Sexual Arousal Syndrome, Persistent Sexual Arousal Disorder

Genel Bilgiler: Patoloji ve Mekanizma

Sürekli Genital Uyarılma Bozukluğu (SGUB) yani Persistent Genital Arousal Disorder (PGAD) çoğu zaman cinselliğe olan düşkünlükle ilişkilendirilebiliyor; ancak gerçek bundan farklı. Aslında bu durum, cinsel bir uyaran veya cinselliğe dair bir istek olmaksızın ortaya çıkan bir uyarılma bozukluğu.

Bu bozukluk çok büyük ölçüde kadınlarda görülüyor. Bilim dünyası "kadın orgazmı" bilmecesini henüz tam anlamıyla çözememişken, bu bozuluğa dair soru işaretleri de oldukça fazla. Üstelik kadın cinselliğinin pek çok toplumda hala bir tabu oluşu, bu anomalinin anlaşılmasını güçleştirebiliyor. Kadınların bu konudaki anketlere katılmasından, sorulan sorulara doğru ve açık cevaplar verebilmesine kadar hemen her araştırma basamağında sorunlarla karşılaşılabiliyor.

Bu Reklamı Kapat

Araştırmalara göre kadının cinselliğini tabulaştıran yaklaşımlar, bozukluğun seyrini de etkileyebiliyor. Hayatlarını bu bozukluk ile sürdüren kadınlar, toplumca seks düşkünü olarak algılanmaktan kaygılanabiliyor. Çevreye yönelik bu kaygıların dışında bir kadın olarak cinsel uyarılmayı utanç sebebi statüsünde değerlendirebiliyorlar. Tüm bu sosyal ve psikolojik etkenler bu bozukluğun olduğundan daha rahatsız edici bir hal almasına neden olabiliyor.

PGAD görülen hastalar, kendiliğinden gelişen uyarılmalar yaşıyor. Bu uyarılma hali saatler, hatta bazen günler sürebiliyor. Yapılan çalışmalara göre bu uyarılma hali tek bir orgazmla sona ermeyebileceği gibi bazen de uyarılmalara rağmen bireylerin orgazma ulaşamadıklarını gösteriyor. Bu bozukluk, sürekli uyarılmalardan ve orgazmlardan ibaret de değil. Genital bölgede rahatsızlık hissi oluşturan pek çok farklı durum da PGAD ile ortaya çıkabiliyor. Örneğin hastalar genital bölgede aşırı duyarlılık, klitoral karıncalanma, tahriş, vajinal kasılma, basınç hissi vb. sıkıntılar yaşıyor. Bu durum neredeyse her üç hastadan biri tarafından acı veren bir deneyim olarak ifade ediliyor. Üstelik bu deneyimler, günlük hayatımızın rutini haline gelmiş herhangi bir eylemi gerçekleştirirken ortaya çıkabiliyor.

Bu Reklamı Kapat

Hastalar stres veya sinirlilik anında uyarılabileceği gibi sıradan bir otobüs yolculuğunda, giyinirken kıyafetlerin sürtünmesi sonucunda bunun gibi daha pek çok cinsellik içermeyen durum karşısında da uyarılabiliyor. İstemsiz olarak ortaya çıkan bu semptomlar hastaların "kendilerine yabancı" hissetmelerine sebep olabiliyor. Herhangi bir anda bu durumun ortaya çıkabileceğini bilmenin verdiği gerginliğin yanı sıra kontrol edemedikleri bir deneyim yaşamanın stresiyle de baş etmek durumunda kalabiliyor.

Bu anomali, kadınların hem günlük yaşantılarını hem de cinsel yaşantılarını büyük ölçüde etkileyebiliyor. Çalışmalara göre PGAD ile yaşayan hastaların daha az cinsel arzu duyduğunu ve daha az tatmin olduklarını gösteriyor. Bu durum çok daha ciddi sorunlara da neden olabiliyor ve anksiyete bozukluklarına, depresyona hatta intihar girişimlerine yol açabiliyor.

Belirti ve Semptomlar

Detaylarını belirtmiş olduğumuz semptomları toparlayacak olursak Sürekli Genital Uyarılma Bozukluğunda:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Orijinal 5 kriter olan:

 • Cinsel uyaran/istek/düşünce olmaksızın süregelen uyarılma durumu
 • Cinsel uyarılma halinin saatler veya bazen günler sürmesi durumu
 • Cinsel uyarılma halinin bir veya daha fazla orgazma rağmen sürmesi hali
 • Cinsel uyarılma halinin istenmeyen ve müdahaleci bir deneyim olarak görülmesi
 • Deneyime ilişkin en azından orta derecede veya daha fazla sıkıntı hissedilmesi

Bu kriterlere ek olarak:

 • Vajinal kasılmalar
 • Yanma hissi
 • Vajinal bölgede aşırı hassasiyet, basınç ve karıncalanma hissi4
 • Tahriş

Hastalık kaynaklı olarak ise:

 • Ciddi anksiyete bozuklukları
 • Depresyon
 • İntihara yatkınlık
 • Panik atak
 • Suçluluk ve utanç duygusu
 • Kendine ve bedenine yabancılaşma hali

Hastalıkla İlişkili Genler, Etken Faktörler ve Risk Faktörleri

Hastalığın nedeni tam anlamıyla bilinmese de farklı çalışmalar çeşitli potansiyel nedenler üzerinde duruyor. Örneğin yapılan bir araştırma, Sürekli Genital Uyarılma Bozukluğu ile yaşayan kadınların %50'sinin geçmişte cinsel istismara uğradığını, bu vakaların %53'ünde istismarın çocukluk döneminde tecrübe edildiğini ortaya koyuyor. Yine aynı araştırmada Sigmund Freud'un çocuklukta yaşanan cinsellik hakkındaki fikirlerine gönderme yapılıyor. Freud, cinsel olgunluğa erişmeden yaşanan cinsel deneyimlerin, olgunluk döneminde ve sonrasında cinsel donanımın gelişmesiyle birlikte yaşandığından daha güçlü ve o anda yaşanıyormuşçasına deneyimlenebileceğini dile getiriyor. Yani bu çocukluk deneyimi bilinçsizce tekrar tekrar yaşanabiliyor. Cinsel istismar ve PGAD arasındaki potansiyel ilişkinin böyle açıklanabilmesi mümkün görülüyor.

Bazı nörolojik araştırmalara göre genital uyarılmanın düzenlenmesini kontrol eden mekanizmalar sebepler arasında olabiliyor. Örneğin merkezi sistem anormalliklerinin veya sempatik sinir sisteminde gözlenen aşırı aktivitenin bozukluğa neden olabileceği belirtiliyor. Diğer çalışmalar ise kronik vulva ağrılarının veya disparoninin yani cinsel ilişkide penetrasyon sırasında duyulan acının nedenler arasında olabileceğine değiniyor. Bozukluğun; huzursuz bacak sendromu, fibromiyalji, kronik yorgunluk sendromu ve Parkinson gibi genel sendromlarla da ilişkili olabileceği düşünülüyor.

Bu Reklamı Kapat

Teşhis Yöntemleri

Sürekli Genital Uyarılma Bozukluğu düşündüren semptomların var olması halinde öncelikle fiziksel muayene yapılıyor. Klitoral bölge ve çevresi inceleniyor ve labia major veya labia minor bölgede lezyon bulunup bulunmadığı kontrol ediliyor. Vulvar vestibülde sağlıklı ve normal bir mukoza olup olmadığı kontrol ediliyor. Üretra ve periüretral bölgenin değerlendirmeleri yapılıyor. Pelvik taban kasları inceleniyor ve derin palpasyon yapılarak bölgenin muayenesi yapılıyor. Elde edilen tüm verilerin değerlendirilmesiyle teşhis aşamasına geçiliyor.

Tedaviler veya İdare Yöntemleri

Pek çok nedenle gelişebilen PGAD için kapsamlı ve etkili bir tedavinin basitçe öne sürülmesi ne yazık ki kolay değil ancak bu çok yönlü bozukluğa yönelik farklı uygulamalar mevcut. Genital bölgeye buz torbası uygulaması, pelvik masaj, pelvik-perineal fizyoterapi gibi seçeneklerin önemi vurgulanıyor. Zaman zaman bazı anesteziklerin kullanılmakta olduğu biliniyor. Bilişsel davranış terapisi veya farkındalık eğitimi de Sürekli Genital Uyarılma Bozukluğu ile başa çıkmakta etkili olabiliyor.

Müddet Tahminleri (Prognoz)

Sürekli Genital Uyarılma Bozukluğu değerlendirildiğinde belirli bir süre ön görülmüyor; ancak aralıklı olarak, senelerce sürebileceği biliniyor. Bozukluğun tekrar etmesine yönelik endişe ve kaygı durumunun ise süreci uzatabileceği söyleniyor.

Görülme Sıklığı ve Dağılımı (Epidemiyoloji)

Görülme sıklığı ve dağılımı da aslında PGAD'a dair bilinmeyenler arasında yer alıyor. Yine de yapılan bir çalışmaya göre, bir cinsel sağlık kliniğine giden her doksan altı kadından birinin orijinal beş PGAD kriterini onayladığını, otuz iki tanesinin de bu kriterlerden birini veya birkaçını onayladığı görülüyor. Ek olarak bozukluğun kadınlarda erkeklerden daha yaygın olarak görüldüğü biliniyor.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 14
 • Merak Uyandırıcı! 7
 • Tebrikler! 6
 • Bilim Budur! 1
 • Muhteşem! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/05/2022 11:56:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9575

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Korku
Diş Gelişimi
Bağışıklık Sistemi
Gazetecilik
Aşılar
Hayvan
Kalori
Kedigiller
Evrim Kuramı
Albert Einstein
Cinsellik Araştırmaları
Temel
Kimyasal Element
Gen İfadesi
Ağız Sağlığı
Yeni Koronavirüs
Kas
Genetik Müdahale
Ölüm
Ağaç
Nörobilim
Değişim
Büyük
Saldırı
Yemek
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et