Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Embriyo İmplantasyonu Nedir? Başarılı Bir Embriyo Transferi İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Başarılı Bir Embriyo İmplantasyonu İçin İpuçları: Embriyo Transferinden Önce ve Sonra Ne Yapmalı?

Embriyo İmplantasyonu Nedir? Başarılı Bir Embriyo Transferi İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Wikimedia
9 dakika
10,583
  • Embriyoloji
  • Cinsiyet ve Cinsellik Araştırmaları

Herhangi bir tüp bebek tedavisinde, embriyo transferi prosedürü, belki de en heyecan verici ve tabii ki stresli bir kilometre taşı olabilir. Tüp bebek tedavisine karar verme aşamasında yaşanan gelgitler, tedavi başladıktan sonraki ilaç kullanımı ve izleme haftalarından sonra, yumurta toplama prosedürü ve en sonunda oluşan embriyoların nasıl geliştiğini görmek için sabırsızlanılan bir süreç yaşanır.

Tüm bunların sonunda da tüp bebek tedavisinin son adımı olan embriyo transferine gelinir. Embriyolar profesyonel bir ekip çalışması ile rahim içine yerleştirildikten sonra, artık anne adayının beklediği tek şey vardır: İmplantasyon, yani embriyonun rahme sağlıklı bir şekilde tutunabilmesi...

Bu Reklamı Kapat

Embriyo İmplantasyonu Nedir?

İmplantasyon, yani tutunma, transfer edilen bir embriyo, endometriyal astarda uterusun duvarına tutunduğunda meydana gelir. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden 2- 5 gün sonra yumurta toplama işleminden 6- 10 gün sonra implantasyonun gerçekleşmiş olması beklenir. Bu süreç de ideal bir 28 günlük adet döngüsünün 20 - 24 gününe eşittir.

İmplantasyonun Başarı Şansını Neler Etkiler?

Transfer edilen embriyoların başarıyla rahim duvarına tutunma hızı ve gücü çoğunlukla iki faktöre bağlıdır. Bu faktörler embriyonun kalitesi ve rahim duvarının embriyoyu alabilirliğidir.

Bu Reklamı Kapat

Bu bağlamda, implantasyon başarısızlıklarının çoğu da embriyodaki kromozomal anormalliklerden kaynaklanmaktadır ve bu da implantasyon başarı oranlarının neden yaşla birlikte azaldığını açıklamaktadır. Çünkü en başından bakarsak, kadının yaşı ilerledikçe yumurta kalitesi düşmekte ve düşük yumurta kalitesi de oluşan embriyoların implantasyon için yeterince sağlıklı olamaması anlamına gelebilmektedir. Ancak bu sorundan muzdarip olmamak adına da günümüzde gebeliği ileri yaşlara ertelemek isteyen kadınlar için yumurta dondurma işlemi uygulanabilmektedir. Bu sayede kadın 30 yaşında yumurtasını dondurduğunda, 40 yaşına gelse bile 30 yaşındaki kaliteli yumurtalarını kullanarak bebek sahibi olabilmektedir.  

Needpix

İmplantasyon başarısızlıklarına yol açan bir diğer etken olan rahmin alabilirliğinin düşük olması sorunu ise pek çok faktörden etkilenebilmektedir. Genel olarak; hormonsal sorunlar, dengesizlikler, tiroid bozuklukları, otoimmün bozukluklar, uterusun şekli veya pozisyonunda anatomik bir problem veya endometriyal astarda sorun olması gibi durumlarda rahmin embriyoyu tutabilme, orada besleyebilme gücü azalmaktadır. 

Tüp bebek tedavinin başlarında yapılan ayrıntılı bir teşhis süreci bu sorunları doğru bir şekilde tanımlayabilmeli ve bir hasta embriyo transfer aşamasına gelmeden önce bu sorunların çoğu tedavi edilmiş olmalıdır. Ancak bu şekilde başarısızlık faktörleri ekarte edilerek daha başarılı bir embriyo implantasyonu gerçek olabilir. 

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Embriyo İmplantasyonunun Başarılı Olması İçin Neler Yapmak Gerekir?

Tüp bebek tedavisi düşünen ya da tedaviye başlamış olan birçok hasta, implantasyona yardımcı olmak için ne yapabileceklerini merak etmekte veya transfer sonrası embriyo implantasyonu şansını en üst düzeye çıkarmak için herhangi bir yol olup olmadığını araştırmaktadır.

Yukarıda da belirtildiği gibi embriyodaki kromozomsal sorunları çözmek ve rahmin embriyoyu tutabilme gücünü artırmak daha çok tıbbi yöntemlerle mümkün olabilmektedir; yani embriyo implantasyonunun büyük ölçüde hastanın kontrolü dışında olduğunu kabul etmek gerekiyor. Hastanın tek başına yapacağı herhangi bir eylemin bir embriyonun tutunup tutunamamasına çok büyük bir katkısı ya da etkisi olmamaktadır.

Mümkün olduğunca stresten uzak durun!
Mümkün olduğunca stresten uzak durun!
PxHere

Bununla birlikte implantasyon başarısını artırmak ile çok fazla ilgilenmek, buna kafa yormak ve bunun için strese girmek bu süreçte zararlı bile olabilir. Tüp bebek tedavisinde başarı için özellikle anne adaylarının rahat, huzurlu ve stressiz olmaları çok önemlidir.

Embriyo Transferinden Önce Neler Yapılabilir?

Tüm bunlara rağmen, tüp bebek tedavisinde embriyo transferine hazırlanırken ve işlem sonrasında, hastanın başarı şansını artırmak için uygulayabileceği bazı basit adımlar da bulunmaktadır.

Blastosist Transferi Düşünülebilir!

Klasik tüp bebek tedavilerinde elde edilen embriyolar 2-3 gün laboratuvarda izlendikten sonra, kalitesi yüksek olduğu düşünülen 1 ya da en fazla 2 tanesi anne adayının rahmine transfer edilir. Yani embriyolar laboratuvarda 3-7 gün kültürlenmeye bırakılabilir ve genellikle 3. gün transfer yapılır. Embriyoların 5. güne kadar bu kültür ortamında tutulup, 5. güne kadar dayanabilenlerin transfer edilmesi ise “blastosist transferi” olarak adlandırılır.

Bu Reklamı Kapat

Blastosistler, en az 5 günlük bir gelişimden sonra transfer edilen, bu bakımdan da en güçlü oldukları düşünülen embriyolardır. Tıbbi teknolojideki ve tüp bebek tedavilerindeki ilerlemeler, yeni gelişmeler, embriyoların transfer işleminden önce blastosist aşamasına getirilmesini kolaylaştırmış ve blastosist transferi de tüp bebek tedavisindeki başarı şansını artırmıştır. 

Bir blastosist örneği
Bir blastosist örneği
Wikimedia

Tüp bebek tedavisinde erken aşama embriyolar yerine blastosistlerin transfer edilmesi, embriyonun kalitesini izlemek için daha fazla zaman sağlar. Bu sayede de tüp bebek uzmanın transfer için en uygun embriyoları seçmesi ve implantasyon başarısı şansını arttırması mümkün olabilir.

Blastosist transferi, “doğal” bir hamilelik sürecini, klasik tüp bebek tedavisine göre daha yakından taklit eder. Çünkü korumasız cinsel ilişki ile doğal olarak döllenmiş bir embriyo, gelişiminin 5. gününde uterus için fallop tüplerinden bırakıyor olur ve uterusun astarı bu bölgeyi implantasyona en elverişli duruma getirir. Yani aslında blastosist transferi hem embriyo kalitesinin daha yüksek olması hem de rahim duvarının tutunma için en elverişli hale gelebilmesi ve bunlardan dolayı da implantasyon başarısının artması için önemlidir.

Embriyo Taraması Yapılabilir!

Embriyo transferinin başarılı olabilmesinin iki temel koşulundan birisi embriyo kalitesi olduğuna göre, transferden önce embriyoların genetik açıdan test edilmesi, en uygun embriyoların veya blastosistlerin seçildiğinden emin olmak için iyi bir yoldur. Bu sayede implantasyon şansı artabilir. Bu bağlamda Preimplantasyon Genetik Tanı (PGS) yöntemi, embriyoların doğru sayıda kromozom içerdiğini kontrol etmek için kullanılan bir tekniktir.

Bu Reklamı Kapat

Bu yöntem, embriyolog taramasının, aneuploidi (eksik veya ekstra kromozomlar) olarak bilinen, implantasyon başarısızlığına neden olabilecek çok çeşitli genetik mutasyonlar için kullanılmasına olanak verir. Preimplantasyon Genetik Tanı (PGD) işlemi, embriyodaki tek gen bozukluklarının veya kromozom parçalarının yeniden düzenlendiği kromozomal translokasyonları taramak için kullanılmaktadır. 

Preimplantasyon Genetik Tanı (PGD) işlemi sayesinde kromozomal bozukluklar erkenden teşhis edilebilir.
Preimplantasyon Genetik Tanı (PGD) işlemi sayesinde kromozomal bozukluklar erkenden teşhis edilebilir.
Needpix

Preimplantasyon Genetik Tanı (PGD) işlemi genellikle;

  • Tay Sachs hastalığı (hatalı bir genin olduğu kalıtsal bir hastalık),
  • Kistik fibroz (pek çok organın salgı bezlerini etkileyerek fonksiyon bozukluklarına yol açan kalıtsal bir hastalık),
  • Kırılgan X sendromu (zeka geriliğine ve öğrenme güçlüğüne yol açan kalıtsal bir hastalık), 
  • Anöploidi (hücre bölünmesi sırasında, kromozomların ayrılmasında oluşan hatalar nedeniyle normal kromozom setinde bir ya da birkaç kromozomun artması ya da eksilmesi) gibi durumlar açısından risk görüldüğünde uygulanır.

Preimplantasyon Genetik Tanı (PGD) işlemi laboratuvarda embriyolog tarafından ve embriyoya çok az zarar verme riskiyle yapılabilmektedir.

Embriyoskop İşe Yarayabilir!

Embriyo kalitesini araştırmak için herhangi bir genetik teste girmeyi tercih etmeyen, ancak embriyoların laboratuvarda nasıl kültürlendiği ve nasıl geliştiği hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler embriyoskop teknolojisinden faydalanabilir. İzah edelim:

Bu Reklamı Kapat

Embriyoskop, en yeni fotoğrafçılık teknolojisinin kullanımı ile embriyoların an be an takip edilerek fotoğraflanmasına olanak vermektedir. Özel bir inkübatör olan embriyoskop, her 5 dakikada bir embriyoların fotoğraflarını çeker ve bunları zaman atlamalı filmlere yerleştirir. Oluşturulan bu filmle, embriyologların hücrelerinin nasıl bölündüğünü ve geliştiğini izlemek mümkün olabilir.

Embriyoskopi sayesinde embriyo hücrelerinin nasıl bölündüğünü görebiliriz!
Embriyoskopi sayesinde embriyo hücrelerinin nasıl bölündüğünü görebiliriz!
Flickr

Aynı bağlamda, kültürleme işlemi sırasında belirli kilit noktalardaki kalıpları, genel geçerli işlemleri tanımak, uzmanların transferden sonra hangi embriyoların implante olma şansının en iyi olduğuna karar vermesine yardımcı olabilir.

Embriyo Tıraşlamayı Araştırın!

Erken evre embriyoları, zona pellicuda olarak bilinen çok ince bir zarla çevrelenmiştir. Bir embriyo implante edilmeden önce, bu zardan çıkmış olmalıdır. Embriyo tıraşlama olarak bilinen bir teknik, tüp bebek embriyosunun implante edilmesini kolaylaştırabilmektedir. Buna biraz bakacak olursak:

Bazı embriyolar, kendini saran bu zarı delemediği için dışarı çıkamaz ve dolayısıyla da rahim duvarına tutunamaz. Embriyo tıraşlama işlemi ise embriyonun bu zardan çıkmasına yardım eder. Bu işlem, laboratuvarda yüksek güçlü bir mikroskop altında yapılır. Embriyolog, özellikle zorlu bir prognozu olan hastalar için embriyonun implantasyon şansını artırabilmek için zona pellicudada küçük bir delik yaratır ve embriyo bu delikten çıkarak implante olabilir.

Östrojen ve Progesteron Takviyesi Hakkında Doktorla Görüşmek İyi Olabilir!

Hem transfer öncesi hem de sonrasında dikkatli bir şekilde yönetilen hormon dengesi ve gerekiyorsa hormon takviyesi, endometriyal astarın embriyo tutunması için hazırlanmasına ve desteklenmesine yardımcı olabilir. Bu sayede embriyo, implantasyon ve erken gelişim için ideal bir ortama sahip olabilir. Bunun için tüp bebek tedavisini gerçekleştiren doktor ile görüşmek gerekir.

Embriyo Transferinden Sonra Neler Yapılabilir?

Biraz Rahatlamak İyi Gelebilir!

Embriyo transferinden sonra yatak istirahatinin faydalı olduğuna dair bir akademik bir kanıt bulunmamakla birlikte, transfer ile hamilelik testi arasındaki “iki haftalık bekleme” sırasında rahatlamanın yollarını bulmak çok iyi olabilir. Embriyo transferine kadarki süreç genellikle yorucu ve gergin olabilmektedir.

Zor bir süreçten geçtiniz; dinlenin!
Zor bir süreçten geçtiniz; dinlenin!
PxHere

Transfer sonrası, fiziken ve zihinsel olarak kendinize yatırım yapmak ve tabiri yerindeyse "kendinizi şımartmak" için çok uygun bir dönemdir. Zaten yukarıda da izah ettiğimiz gibi, anne adayının stresten uzak olmasının implantasyonu olumlu etkilediği de bilinmektedir.  

Ağır Egzersizler ve Cinsel İlişki Önerilmez!

Embriyo transferinden sonra anne adayının günlük rutin faaliyetlerini kısıtlamaya gerek yok. Ancak ağır egzersizler bu dönemde kötü bir fikirdir. Çünkü yumurtalıklar bu süreçte hala büyüyebilir, hassaslaşır ve korunmaları gerekir. Bu bakımdan ağır bir antrenman uterus kasılmalarını uyarabilir. Aynı şey cinsel ilişki için de geçerli olabilir. Bundan dolayı embriyo transferinden kanda gebelik testine kadar ağır egzersizlerden ve cinsel ilişkiden kaçınmak doğru olabilir. 

Hamileymiş Gibi Beslenmek Gerekir!

Pek çok internet sitesinde yer alan “implantasyon diyeti” ve “mucize yiyecekler” gibi başlıklar altındaki ürünlerin implantasyonu kolaylaştırdığına dair herhangi bir kanıt yok; bunlara aldanmayın! Bu süreçte bir yiyecek veya yiyecek grubuna aşırı odaklanmak dengeli beslenmeyi engelleyebilir ve eğer gebelik oluşursa sağlıklı bir bebek olmalıdır. Bu bakımdan implantasyona yardımcı olacak en iyi diyet, tedavi ve hamilelik boyunca tüketilmesi gerekenlerden ibarettir. Yani bol miktarda protein, lif ve sebze ile dengeli bir beslenme programı gayet uygundur. Tabi ki de, alkol, nikotin ve kafein gibi tüm zararlı maddelerden kaçınmak en önemlisidir. 

Sağlıklı beslenin!
Sağlıklı beslenin!
Wikimedia

Aşırı Sıcaklıklardan Kaçınmak Önerilir!

Sıcak su havuzları, saunalar, solaryum veya vücut ısısını yükselten herhangi bir aktiviteden bu süreçte kaçınılmalıdır. Genel olarak, bu süre zarfında havuz veya küvet gibi su içinde olmamak da en iyisidir. Çünkü enfeksiyonlardan korunmak gerekir. Bu bağlamda doktor aksini söyleyene kadar dinlendirici bir ılık duş yeterli olur.

Manevi Destek Güçlü Olmalı!

Embriyo transferinden sonraki süreçte anne adayının eşi, arkadaşları, ailesi, varsa terapisti, tüp bebek kliniğinde çalışanlar ve aslında tüm tanıdıkların desteği çok değerlidir. Anne adayının yaşadığı heyecana ortak olunması, endişelerin paylaşılması çok önemlidir. Bu bakımdan stresi uzaklaştırmak için yakınlar, tanıdıklar en iyisidir. 

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
  • Tebrikler! 3
  • Muhteşem! 1
  • Merak Uyandırıcı! 1
  • Bilim Budur! 0
  • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
  • Güldürdü 0
  • İnanılmaz 0
  • Umut Verici! 0
  • Üzücü! 0
  • Grrr... *@$# 0
  • İğrenç! 0
  • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
  1. İçerik Sponsoru: Prof. Dr. Bülent Tıraş | Arşiv Bağlantısı
  • M. L. Grøndahl, et al. (2017). Effect Of Women’s Age On Embryo Morphology, Cleavage Rate And Competence—A Multicenter Cohort Study. PLOS ONE. | Arşiv Bağlantısı
  • L. Anderheim, et al. (2005). Does Psychological Stress Affect The Outcome Of In Vitro Fertilization?. Human Reproduction, sf: 2969-2975. | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/06/2022 14:58:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8053

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Nörobilim
Kontrol
Tümör
Kimyasal Element
Taklit
Uterus
Skeptisizm
Antropoloji
Güneş Sistemi
Kedigiller
Kimyasal
Karanlık
Görüş
Bilim Felsefesi
Tutarlılık
Doktor
Devir
Genetik
Sürüngen
Avrupa
Yok Oluş
Sars
Dil
Aile
Popülasyon
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.