Sosyal Medyadaki Paylaşım Sıklığınız, Narsist Eğilimler ile İlişkili Olabilir!

Sosyal Medyadaki Paylaşım Sıklığınız, Narsist Eğilimler ile İlişkili Olabilir!
Yazar Kaitlyn Burnell Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
3,656 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 9 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Sosyal medya artık hayatımızın her alanında bulunuyor. İnsanlar Facebook, Twitter, Instagram ve diğer birçok platformda saatlerce dolaşıyor, gönderi paylaşıyor. Hayatlarındaki her şeyi çevrimiçi yayınlayanlar da dahil olmak üzere, kendilerini sosyal medya çılgınlığına kaptırmış birçok insan görebilirsiniz.

Sosyal medyanın en önemli unsurlarından biri, kişinin kendi yaşantısını insanlara sergilemesidir, ki bu da bazı insanların kendileri hakkında gereğinden çok bilgiyi paylaşmasına yol açabilir. Sosyal medyada gönderi paylaşmak bir dereceye kadar ilgi çekmeyi gerektirdiğinden, birçok insan sosyal medya kullanımının narsizmle bir ilgisi olup olmadığını merak etmiştir. Dallas, Texas Üniversitesi’nde araştırmacılar bir araştırma çalışması başlatıp, bu konuya bir açıklık getirdi.

Araştırmacılar, narsizmin (veya Narsisistik Kişilik Bozukluğu) üç boyutu olduğuna karar kıldı. Her bir boyut, abartılmış bir kibir hissiyatıyla nitelendirilmiştir; fakat birbirlerinden ayrıldığı önemli noktalar vardır. İnsanlardan narsizmi tanımlamasını isteseydiniz, birçok insan muhtemelen psikologların büyüklük olarak kavramsallaştırdığı narsizm boyutunu vurgular. Kendilerini büyük gören insanlar; cesur, dışa dönük, iddialı ve fazla emin davranırlar. Her şeyde en iyi olduklarına inanırlar ve çoğu zaman başkalarından daha güçlü olmaya çabalarlar.

Öte yandan, kırılganlık ise utangaçlık, çekingenlik ve endişe ile nitelendirilir. Kırılgan insanlar, tıpkı kendini büyük gören insanlar gibi başarılı olmayı arzularlar ancak bu hedeflere ulaşmakta zorlanırlar. Pek belli olmasa da, narsistik eğilimleri olan insanların daha kırılgan olduğu gözlemlenmiştir.

Reklamı Kapat

Salahiyet duygusu ise, her şeyin daha fazlasını hak ettiğinize inanmayı içerir. Salahiyet sahibi kişiler, özel muamele görmeleri gerektiğine ve en iyisini hak ettiklerine inanmaktadır. Yapılan araştırmada, narsizmin bu üç boyutunun sosyal medya kullanımı ile nasıl ilişkili olduğu gözlemlendi.

Sosyal Medya, Narsisizmi Nasıl Etkiliyor?

İnsanlar sosyal medyaya birçok farklı açıdan yaklaşabilir. Bazen bir gönderi paylaşırlar ve sonrasında beğeni ve yorumların yağmasını bekler. Bazense sadece bazı şahısların içeriğine odaklanır ve muhtemelen diğer insanların kendilerinden daha iyi durumda olduğunu hissederler. Zaman zaman da, hayatıyla ilgili yanlış olan her şeyden şikayet eden bir insanın gönderisiyle karşılaşabilir ve kendilerini daha iyi hissedebilirler. Hatta bazıları, bir aile veya arkadaş etkinliğiyle ilgili bir gönderiyle karşılaşabilir ve davet edilmedikleri için dışlanmış hissedebilirler. İşte yapılan araştırmada, buna benzer sosyal medya tutumları incelendi:

 • aktif kullanım (içerik paylaşmak),
 • pasif kullanım (başkalarının içeriğine bakmak),
 • üstünlük karşılaştırması (başkalarının senden daha iyi durumda olduğuna inanmak),
 • azaltıcı karşılaştırma (başkalarının senden daha kötü durumda olduğuna inanmak),
 • sosyal dışlanma (dışlandığınız bir etkinlik görmek).

Sonuçlar, büyüklük duygusunun özellikle azaltıcı karşılaştırma ile bağlantılı olduğunu gösteriyor. Sosyal medyada dolaşırken, büyüklük duygusuna sahip insanlar, diğer herkesin onlardan daha kötü olduğuna inanma eğilimindedir. Öte yandan kırılganlığın bilhassa sosyal üstünlük karşılaştırması ve sosyal dışlanma ile bir bağlantısı bulunuyor. Sosyal medyada gezinirken, kırılgan insanlar, diğerlerinin kendilerinden daha iyi durumda olduklarına inanırlar ve birçok sosyal olaydan dışlanırlar.

Ek olarak, daha kibirli ve fazlaca salahiyet duygusu barındıran insanların, sosyal medyada daha fazla gönderi paylaştığı görülmüştür. Özellikle kibirli insanların, kullanıcılar görüntüledikten sonra kaybolan resim ve video paylaşmalarını sağlayan bir mesajlaşma uygulaması olan Snapchat’te daha aktif olduğu öğrenildi. Bunun dışında, bulgular Facebook, Instagram ve Snapchat’te genellikle benzerdi ve salahiyet duygusu insanların sosyal medya kullanımıyla pek bağlantılı değildi.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Sonuç

Toparlamak gerekirse, sosyal medyada çok gönderi paylaşanların, özellikle büyüklük ve kibir açısından daha narsistik eğilimde olduğu gözlendi. Ama, narsizm ve sosyal medya kullanımı arasındaki ilişki o kadar da kuvvetli değil. Yani, sosyal medyada çokça paylaşımda bulunmak, illa ki narsist olduğunuzu göstermez. Ayrıca, kırılganlığı içeren bulgular, daha narsist olan bazı kişilerin sosyal medya kullanırken genellikle kendilerini kötü hissettiğini göstermektedir.

Yapılan araştırma gösteriyor ki; narsizmin farklı boyutları, sosyal medya deneyimlerini çeşitli açılardan etkiliyor. Daha kibirli insanların sosyal medya deneyimleri - sosyal medyayı hayatlarını teşhir etmek ve diğer insanların onlardan daha kötü durumda olduğuna inanmak için kullandıklarından olsa gerek - nispeten tatminkar oluyor. Fakat kırılgan insanlar için sosyal medya deneyimi, diğer insanların gönderilerini görmek onları dışlanmış ve daha kötü hissettirdiği için, bir hayli negatif bir tecrübe oluyor.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 8
 • Muhteşem! 4
 • Bilim Budur! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Güldürdü 3
 • İnanılmaz 2
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/05/2021 18:08:30 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9075

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Konuşma
Ahlak
Atom
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Gen İfadesi
Diş
Köpekgil
Sinir
Ağız
İnsan Sağlığı
Bilgisayar
Şempanze
Biyolojik Antropoloji
Hayvan
Lhc (Büyük Hadron Çarpıştırıcısı)
İnsanın Evrimi
Komplo
Bebek Doğumu
Diş Hastalıkları
Covıd-19
Kurbağa
Hava
Primatlar
Mars
Algı
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın