Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Zehirli kurbağalar nasıl olurda kendilerini zehirlenmekten korurlar?

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Mesela tetrodotoksin isimli toksini ele alalım. Kendisi gelip, Na-K iyon kanallarını kapatıyor ve nörokimyasal aksiyon potansiyeli oluşmasını engelliyor. Böylece kaslarda felç, kalpte yavaşlama oluyor, sonra ölüm. Kurbanların reseptörlerine bağlanabilen bu tarz toksinler, ev sahibi kurbağanın reseptörlerine bağlanamıyor. Zira kendisinin reseptörlerinin şekli daha farklı olmalı. Çünkü evrimsel süreci içerisinde mutasyonlar birikerek, ilk önce toksine (venom değil, poison) karşı bir tolerans, ardından onu vücutta çoğaltabilme özelliği oluşuyor. Dolayısıyla kendi reseptörlerine bağlanıp, orayı tıkamıyor. Kısaca reseptörlerinin şekli, toksine uygun olmadığı için diyebiliriz. 

Zaten poison'un nasıl ürettikleri de pek bilinmiyor. Yedikleri canlılar (termit, karınca vs) yardımı ile kazandıkları düşünülüyor. Keza bazı toksin üreten bakteri türleri de toksinlerini, enfekte oldukları bakteriyofaj genomu sayesinde kazanıyorlar.

Venom ve poison arasındaki farkı da anlatmak lazım:

Venom, üretildikten sonra kanallar yardımı ile vücudun dışına enjekte edilen ve kurbanın kan dolaşımına "ısırma, sokma" ile bulaşan toksin türü. Örneğin engerek, kobra, akrep, vatoz.

Poison ise vücudun mukus tabakası içerisinde bulunan ve yenilmemek için kurbanın sindirim sistemine geçen toksin türü. Örneğin ok kurbağası, bazı yumuşakçalar.

Her ikisi de bezlerde üretilir. Poison için istisnalar olabilir. Venom yüzeye bir kanal yardımı ile açılırken; poison genelde mukozada serbest halde bulunur. Bazı balık türlerinin dikenlerinde de bulunabilir. 

Temel mantığı venom saldırı içindir; poison ise savunma için.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir miktar konyak ile sarhoş olan bir maymun alkole asla dokunmaz. Bu açıdan, bir insandan daha bilge olduğu söylenebilir.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder