Bu Reklamı Kapat

Hayvanlar, Etoloji & Zooloji

Sonuçları Filtrele Seçki
6K
Yusuf Bahâ Köksal
Hatırla
Takip
Paylaş
Kurtlar, insanlar gibi sosyal hayvanlar içinde "sürüden ayrı olan" bireyler neden var? Halihazırda tür tarafından benimsenmiş bir özellik, neden dezavantajlı bir konuma karşı reddediliyor?
Bu Reklamı Kapat
10K
Emre Evrim
Hatırla
Takip
Paylaş
Cevap
Kaan Yılmaz , Biyoloji-Zooloji Yüksek Lisans öğrencisi.

Aptal veya zeki olarak sınıflandırmanız sizin algınızla alakalı bir şey, değilse hangi kriterleri baz alıyorsunuz merak ediyorum? A türü, B türü gibi günümüzde varlığını sürdürüyorsa bu günlere gelebilmek için evrimsel süreçte farklı stratejiler uygulayarak hayatta kalmıştır ve ek olarak zeki dediğiniz bir türden eksik yanları olduğu gibi, farklı özellikleri de olabilir.

1
Paylaş
Devamını Göster
1,805
Furkan K.
Hatırla
Takip
Paylaş
Kedimi lazer ile oynatırken fark ettiğim bir durum şöyle. Bazen kedim ile oynarken lazeri kayıp ediyor ve doğrudan elimdeki cihaza yani ışık kaynağına bakıyor ve lazer gözüne denk geliyor ben hızlıca lazeri çevirsem de o bundan hiç rahatsız olmuyor insanlarda durum böyle değil anında rahatsız oluyoruz.
Bu Reklamı Kapat
107
Alp Kağan Manga
103 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Neden insan dişilerinin saçları uzunken en yakın akrabamız olan şempanzelerde veya memeli hayvanlarda uzun saç görülmez ?
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

" Kesin cevabı bilmek zor, ancak şöyle bir tahminde bulunabiliriz: Sahra Altı Afrika'da yaşayan avcı-toplayıcı Koisanlar'ın saçları genelde kısadır. Atalarımızın da aynı bölgeden dünyaya yayıldığı ve Koisan dilinin oldukça eski olduğu tahmin ediliyor. Saçı çok uzatamamak, köselik vs. başka gruplarda da rastlanan, ancak bu bölgede baskın olan bir durum. Primat atalarımızın postu da kısa ve düzdü muhtemelen. Uzun ve düz saç, ayrı ayrı evrilmiş olabilir. Bir tahmin, kuraklık (ve daha sonra buzul çağı) nedeniyle avcılığa bağımlı hale gelen topluluklarda, kadınların erkek avcılar (bazen kabile reisleri) için rekabete girdikleri. Erkekler (veya onların aileleri) de geniş kalça, uzun saç, belirgin göğüs, çocuksu yüz gibi özelliklere önem verdikçe, popülasyonda bu özelliklere daha sık rastlanmaya başlanmış olmalı. Bugün bile bazı Afrika kültürlerinde saçları daha uzun (ve düz) gösterecek süsler kullanılıyor.

Bu arada Primat atalarımızın (ve genelde erkek bedenlerindeki) kıllarının düz olması, kıvırcık saçın sonradan ortaya çıktığını akla getiriyor.

Öte yandan, avcı-toplayıcı G. Amerika yerlilerine baktığımızda, düz (ve kısa kesilen) saça rastlıyoruz. Kuzey bölgelerden göç eden Asyalı toplulukların torunları olduklarından, düz saçlara sahipler. Kıvırcık saça sahip olmaları için bir baskıya maruz kalmamışlar. Benzer şekilde, Avrupa'ya yerleşen gruplarda da düz saç daha yaygın.

Bu Reklamı Kapat

Erkeklerin de saçlarının uzaması ve sakallarının gürleşmesi, kadınlardaki gelişmenin bir yan ürünü olabilir, ancak cinsel seçilimin ağır basmış veya süreci desteklemiş olması daha muhtemel (Doğu Asya'da erkeklerin saçı gür, ancak sakalları görece seyrektir). Uzun ve parlak saç, sahibini daha genç ve sağlıklı gösterir. Sakal da erkeğin çenesini vurgulayarak, cinsel seçilim ve statü açısından avantaj sağlar."

107 görüntülenme
6
Paylaş
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Devamını Göster
9K
Onur Yekedüz
Hatırla
Takip
Paylaş
Coğrafi koşullar mi? Bedensel özellikler mi? Sosyal yapı mi?
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Seval Akgün , Orman Mühendisiyim, Orman Entomolojisi ile ilgileniyorum.

Sürü halinde avlanan hayvanlar kendilerinden daha büyük avları daha az risk ve çabayla alt etmek için güçlerini birleştirir. Birlikte çalışarak daha fazla yiyecek bulma ihtimalleri de arttırırlar. Ayrıca birlikte avlanmak bireysel çabayı ve bireysel riski azaltır ve sürüdeki bireylerin üstleneceği hedef azalacağı için konsantrasyon süreleri de artar. Diger yandan birlikte hareket ederek daha büyük avları yakalama şanslarını arttırırlar bu da sürü içi sosyalliği destekler. Sürü ile avlanmanın faydaları çok olsa bile birey başına düşen besin miktarı birey sayısının artmasına oranla azalabilir.

Daha derin okuma için birkaç kaynak ekledim.

122 görüntülenme
5
Paylaş
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Devamını Göster
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et