Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Kaan Kaan
Kaan Kaan Üye
4
Yaşamak için bir amaç bulmak mantıklı mı? Yoksa kendimizi mi kandırıyoruz?
Arkamızda iz bırakmak veya adımızı yaşatmak gibi bir amaca gerek var mı? Biz öldükten sonra bunların bir anlamı olmayacak. Başkalarının bizim adımızı söylemesinin pek de bir anlamı yok. Ölümden korktuğumuz için bir bahaneye tutunuyoruz. Bu soruyu okuyanların hala sabah uyanmasının sebebi nedir?
564 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap

Biyolojik amacımız aslında çok basit. Üremek. Fakat biz o kadar farklı bir türe evrimleşmişiz ki biyolojik amacımız bize yetersiz gelmeye başlamış. Aklımız bizi avutacak yaşam amaçları aramaya başlamış. Çünkü üreyip ölmek bizi gerçekten korkutuyormuş. Doğuyorsun, çoğalıyorsun, ölüyorsun. Belki de bu sebeptendir ki dinler oluşmuş. Ve biz alternatif yaşama amaçları bulunan dinlere inanma mecburiyeti hissetmişiz. Çünkü dinler bizlere bu dünyanın bir amacı olduğunu ve ölümden sonraki hayatın var olduğunu söylemiş. Ve bu yaşam amacını düşünmeye başlayan bizler için kaçınılmaz bir fikirmiş. Fakat günümüzde dinin geri plana düşmesiyle her şey değişti. İnsan yaşam amacının bir hiçlikten ibaret olduğunu gördü. Bu böyle mi olmalıydı, bilmiyorum. Böyle düşünmeye başladığım andan itibaren bu konularda düşünmeyi bıraktım. Biraz daha düşünürsem intihar etmeye yaklaşacağıma inanıyorum. 

439 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap
Tolga Sağlam
Tolga Sağlam Boş yapmakta doktorası olan biri

Evet, kendimizi kandırıyoruz. Yaşamak için amaç bulmak bizi hayata bağlayan en önemli şeydir ve bunu en kuvvetli şekilde sağlayan şey dinlerdir. Düşünen ve sorgulayan bir varlık olduğum için pişmanım ama bu bizi biz yapan şeylerdir. Ölümü inkar etmek için sayısız kuramlar geliştirmişiz. Bu soru aslında biraz da madem öleceksek neden yaşıyoruz sorusuna benziyor, ben hayatın amacını sorgulamayı bırakalı yıllar oldu, canlılığın tesadüfen meydana gelmesi amaç aramayı devre dışı bırakır.Bu aslında efe aydal ında bahsettiği yoksunluk evresinin başlarıdır, ( ateist olduktan sonra boşlukta hissetme meselesi). Benim bu sabah uyanmamın sebebi sadece hala yaşıyor olmamdır. Öldükten sonra iz bırakmayı gereksiz görmek biraz egoistik bir davranış evet ama hiçbir çıkarımız yok. Fatih Sultan Mehmet de Atatürk de Einstein da ideolojilerine bağlı kalarak geleceğe yön vermeye çalıştılar ama şimdi ne bizimle gurur duyabilirler, ne de yaptıklarının sonucunu alabilirler, açıkçası bana da gereksiz geliyor. Bundan kıyasla ben ölümü yaşamdan üstün görüyorum ne yaparsak yapalım; istersek bütün güneş sistemini kontrol edelim, öleceğiz. Bilinci başka bir bedene aktarmak bana şimdilik fiyasko geliyor. Aşağıya bırakacağım bağlantıları kesinlikle okumalı ve dinlemelisiniz.  ( Evrim ağacı editörleri lütfen cevapları yanıtlama özelliği getirin. ) 

422 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Dehşet Yönetim Kuramı. (20 June 2019). Alındığı Tarih: 20 June 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Richard Dawkins : Seks. Ölüm Ve Hayatın Anlamı. (20 June 2019). Alındığı Tarih: 20 June 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et