Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Yaşamak için bir amaç bulmak mantıklı mı? Yoksa kendimizi mi kandırıyoruz?

Arkamızda iz bırakmak veya adımızı yaşatmak gibi bir amaca gerek var mı? Biz öldükten sonra bunların bir anlamı olmayacak. Başkalarının bizim adımızı söylemesinin pek de bir anlamı yok. Ölümden korktuğumuz için bir bahaneye tutunuyoruz. Bu soruyu okuyanların hala sabah uyanmasının sebebi nedir?

2
240 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Biyolojik amacımız aslında çok basit. Üremek. Fakat biz o kadar farklı bir türe evrimleşmişiz ki biyolojik amacımız bize yetersiz gelmeye başlamış. Aklımız bizi avutacak yaşam amaçları aramaya başlamış. Çünkü üreyip ölmek bizi gerçekten korkutuyormuş. Doğuyorsun, çoğalıyorsun, ölüyorsun. Belki de bu sebeptendir ki dinler oluşmuş. Ve biz alternatif yaşama amaçları bulunan dinlere inanma mecburiyeti hissetmişiz. Çünkü dinler bizlere bu dünyanın bir amacı olduğunu ve ölümden sonraki hayatın var olduğunu söylemiş. Ve bu yaşam amacını düşünmeye başlayan bizler için kaçınılmaz bir fikirmiş. Fakat günümüzde dinin geri plana düşmesiyle her şey değişti. İnsan yaşam amacının bir hiçlikten ibaret olduğunu gördü. Bu böyle mi olmalıydı, bilmiyorum. Böyle düşünmeye başladığım andan itibaren bu konularda düşünmeyi bıraktım. Biraz daha düşünürsem intihar etmeye yaklaşacağıma inanıyorum. 

182 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Evet, kendimizi kandırıyoruz. Yaşamak için amaç bulmak bizi hayata bağlayan en önemli şeydir ve bunu en kuvvetli şekilde sağlayan şey dinlerdir. Düşünen ve sorgulayan bir varlık olduğum için pişmanım ama bu bizi biz yapan şeylerdir. Ölümü inkar etmek için sayısız kuramlar geliştirmişiz. Bu soru aslında biraz da madem öleceksek neden yaşıyoruz sorusuna benziyor, ben hayatın amacını sorgulamayı bırakalı yıllar oldu, canlılığın tesadüfen meydana gelmesi amaç aramayı devre dışı bırakır.Bu aslında efe aydal ında bahsettiği yoksunluk evresinin başlarıdır, ( ateist olduktan sonra boşlukta hissetme meselesi). Benim bu sabah uyanmamın sebebi sadece hala yaşıyor olmamdır. Öldükten sonra iz bırakmayı gereksiz görmek biraz egoistik bir davranış evet ama hiçbir çıkarımız yok. Fatih Sultan Mehmet de Atatürk de Einstein da ideolojilerine bağlı kalarak geleceğe yön vermeye çalıştılar ama şimdi ne bizimle gurur duyabilirler, ne de yaptıklarının sonucunu alabilirler, açıkçası bana da gereksiz geliyor. Bundan kıyasla ben ölümü yaşamdan üstün görüyorum ne yaparsak yapalım; istersek bütün güneş sistemini kontrol edelim, öleceğiz. Bilinci başka bir bedene aktarmak bana şimdilik fiyasko geliyor. Aşağıya bırakacağım bağlantıları kesinlikle okumalı ve dinlemelisiniz.  ( Evrim ağacı editörleri lütfen cevapları yanıtlama özelliği getirin. ) 

177 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Dehşet Yönetim Kuramı Evrim ağacının bence en iyi makalesi, bir göz atın derim.
  2. Richard Dawkins : Seks. Ölüm ve Hayatın Anlamı Sabahları uyanmanıza neden olan şeyin ne olduğunu merak ediyorsanız video boyunca bunu araştıran Dawkins'i dinlemenizi tavsiye ederim.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cahillik, daha sıklıkla bilgiyi değil, güveni doğurur; ısrarla şu veya bu problemin bilimle çözülemeyeceğini iddia edenler, çok bilenler değil, az bilenlerdir.”
Charles Darwin