Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
0
Varlık varlığını sorguluyor, sorgulama ve cevap bulma rahatlama oluşturuyor bu yüzden adı "bilim ve aydınlanma" deniyor! Söz konu ego olabilir mi?
Bilgilenme ve aydınlanma tartışmasız olarak elbette olmak zorunda. Ancak derin ve açıklaması zor bir soru var ortada! Soru şu " NEDEN BİLGİLENME İHTİYACI DUYUYOR İNSAN?" YAŞAMDA ONCA CANLI FORMAT sorgulama ihtiyacı yok! Sadece üreme ve beslenme var! İnsan formatı diğer canlılarda olmayan şeyi yapıyor yani"SORGULAMA" peki neden?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap

Olamaz. Çünkü "ego", bir bireyin özgüveni ve öz önemine yönelik algısı olarak tanımlanıyor. "Ego olabilir mi?" sorusu hatalı bir soru yani. Halkın "egoist" diye ifade ettiği ettiği, sizin de bunun bir uzantısı olarak hatalı bir şekilde kullandığınız sözcük ise en iyi ihtimalle "egotizm", daha doğru bir ifadeyleyse "narsisizm" olacak. Sorunun doğrusu, "Bilimin aydınlanmaya sebep olduğu fikri, insanın narsisizminden kaynaklanıyor olabilir mi?" Ama adına ne derseniz deyin, ima ettiğiniz şey teorik olarak da pratik olarak da hatalı.

Teoriyi bir kenara koyalım, pratiğe bakalım: Bugüne kadar "bilim" adı altında yapılan ne uğraş olduysa bunlar, insanın Evren'deki önemsizliğini ve sıradanlığını göstererek insanlığı mütevazılaştırdı, ayaklarını yere basar hale getirdi, gerçeklere bir adım olsun yaklaşmasını sağladı. Bir kuasara bakan biri, bir sitoplazmayı inceleyen biri "Vay be, ne kadar harika bir türüm ben." dememiştir, diyemez de. "Vay be, ne dünyalar var bilmediğimiz ve biz ne kadar ufağız. Sahi, bizim yerimiz ne bu Evren'de?" diye sorarlar. Normal olan budur, insanda yarattığı his budur. O nedenle herkes "yıldız büyüklüğü kıyaslaması videolarını" izlemeyi sever. (Bilime ilgi duyan) herkes, kuantumu tam olarak anlamasa da Evren'in "absürtlüğünden" bahsedilmesini ve ne kadar sıra dışı gerçeklerle yaşadığımızı dinlemekten hoşlanır.

Genelde bir insan bilimden ne kadar uzaksa, kendini o kadar özel, üstün, sıra dışı, biricik, kıymetli, değerli, vs. görmeye meyillidir. Dolayısıyla bilim, narsisizmden genel olarak uzaklaştıran bir etkiye sahip (bkz. Dunning-Kruger). Yani sizin ima ettiğinizin tam tersine, aydınlanma derken fark ettiğimiz şeyler bizi "egotizmden" uzaklaştırıyor. Kendi kurgularımıza, kendi varsayımlarımıza, kendi doğrularımıza hapsolmamıza engel oluyor.

Bu Reklamı Kapat

Ayrıca yine iddia ettiğinizin tam tersine, bilimle uğraşan tek bir insan bile belli bir şeyi keşfettikten sonra "rahatlama hissi" deneyimlemez; ortaya çıkan yeni problemlerin ve soruların farkında olarak, bilmediğimiz ne kadar şey olduğunu deneyimler. Dolayısıyla öncülllerinizle vardığınız sonuç tamamen tutarsız.

Bilimsel aydınlanmayı ve gerçeğe ulaşma yönünde bilimin başarısını (ki "aydınlanma" bunun bir parçası sadece) küçümsemeye çalışanlar, genelde bilimi anlamayan ve/veya onun başarısını kıskanan kişiler (yani aslen kendileri narsisist veya narsisizm-eğilimli olan kişiler). Çoğu zaman kendi dünyalarında kurdukları fantezilerin veya "evrenin sırrını çözmüşlüğün" de bilim kadar gerçek olması gerektiğini arzuluyorlar. Oturdukları yerden, hiçbir çaba sarf etmeden de Evren'in sırlarını çözebileceklerini umuyorlar. Ama masa başında uydurdukları sahtebilimler, sözde açıklamalar ve genel olarak "fanteziler" bilimin ve mantığın sınavlarını geçemeyince, fantezilerini, önyargılarını, kabullerini, vs. terk etmek yerine, bilime saldırmayı tercih ediyorlar (çünkü kolay olanı bu). Şimdi hangisi narsisist? Ufak bir diğer grup da, kinik bir tutumla ilerlemeyi engelleyecek düzeyde paranoya (onlara göre "şüphe" halinde). Bunların pratikte hiçbir değeri olmadığını düşünüyorum, çünkü tartışmaya/ilerlemeye anlamlı bir şey katan düşünceler değiller.

Bilim büyülü bir araç değil. Bilim kusursuz bir araç da değil. Ama sistemli bir şekilde bu Evren'i anlamak konusunda geliştirdiğimiz en güçlü araç. Ve bilimden faydalanan, onun gücünü fark eden, onu doğru şekilde ürüne dönüştürebilenler, Evren'in gerçeklerine ulaşma anlamında aydınlanıyorlar, evet. Eğer bilim olmaksızın gerçeğe ulaşmanın bir yolunu biliyorsanız, bununla keşfedeceğiniz, Evren'e dair yeni ve objektif bir gerçeği genel geçer sayılabilecek bir şekilde ispatladığınızı görmeyi isterim.

Bu Reklamı Kapat

Öte yandan bilimden nefret edenler, onun altını oyanlar, ondan uzak duranlar bugüne kadar 1 kez bile kazanamadı, bundan sonra da Evren'i anlamak ve dolayısıyla "aydınlanmak" konusunda bir arpa boyu yol gidemeyecekler. Konuşurlar, onda bir sorun yok. Sonu da yok. Ama herhangi anlamlı bir ilerlemenin lokomotifi olabildiklerini hiçbir zaman görmeyeceğiz.

Ufak da dipnot: Bu şekilde mi sordunuz emin değilim, genel bir açıklama olsun denk gelenler de okumuş olur. Soru & Cevap Platformu'nda Yüklü soru safsatası şeklinde sorulan sorular engellenmenize neden olabilir. Evrim Ağacı'nda soru sormanın dürüst bir öğrenme merakıyla ateşlenmesi gerekiyor. İmalı, mesaj veren, slogan atan içerikteki sorular silinebilir, kısıtlanabilir ve hatta tekrar edilmesi halinde engellenmenize sebep olabilir. Bu yanlış anlaşılmaların önüne geçmek için de bir soruyu sakince yazmak ve açıklama kısmına soruya sığdıramadığınız önemli detayları (özellikle de soruyu keskinleştiren ve netleştiren detayları) eklemek faydalı olacaktır.

4
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et