Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Orjin Astromat
Üye
3

Sizce Din Dersi Olmalı mı?

Günümüzde pek çok okulda din dersi veriliyor. Hatta pek çok okul demeyeyim devlete bağlı olan bütün okullarda... Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz. Teşekkürler.
431 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Refikcan Filiz
Eğitim hayatımı sürdüren birisiyim

Din derslerini destekliyorum ancak bunun din ve inanç yönünü destekliyorum. Din dersi adı altında sadece tek bir dinin dersini vermek bu dersi din dersi yapmaz. Elbette farklı inanç türleri gösteriyorlar ancak genelde büyük bir önyargı hâkim oluyor. Özet geçmek gerekirse; Tek bir din üzerine olan eğitim değil de her sene bütün büyük din ve inanç sistemlerinden eşit düzeyde bilgi aktarılmasını destekliyorum. Ve tabi ki en büyük etken saygıdeğer öğretmenimizin tarafını belli etmemesidir.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Eabord Thawne
ateistim

aslında bu sorunun cevabı yaşadığın ülkeye göre değişir mesela Türkiyede sadece müslümanlık dininin gösterilmesi yanlış bir harakettir çünkü Türkiye laik, özgür bir ülkedir. Fakat arap ülkeleri müslümandır ve şeriatçılardır bu da şu demek oluyor Türkiyede istediğin inanca sahip olabilirsin fakat şeriat ile yönetilen bir ülkede başka inanca sahip isen infaz edilirsin çünkü özgür düşünceye sahip bir ülke değil. Zorunlu olarak görmek yerine istekli kişiler tabii ki inanç farketmeden, katılmalılar eğer zorunlu ise dinin çıktığı dilde değil insanların, çocuk, ebeveynlerin kısacası ülkenin ana dili neyse ayetler, hadisler vs ülke diline göre anlatılmalıdır zira semavi dinlerin dili kutsal değildir her semavi dinin dili o dönemdeki insanlar anlasın diye o dilde indirilmiştir. istekli kişiler görmeli ve tamamen kişinin anlayabileceği yalın bir dilde, ülkenin ana dilinde anlatılmalıdır ki zira okuyan kişi aaa bak bu böyleymiş diyip ayet üzerinde düşünmeye daha açık olabilsin, zorunlu gösterilmesi saçma ve zorunlu gösterilmesinin sebebide ülkenin çoğunluğunun müslüman olmasıdır.

Kaynaklar

 1. TDV İslâm Ansiklopedisi. Din - Tdv İslâm Ansiklopedisi. Alındığı Tarih: 25 Mart 2024. Alındığı Yer: TDV İslâm Ansiklopedisi | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Egemen Sak
Egemen Sak
41K UP
Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Din dersi olmalı. Bunun laiklik ile alakası yok. Laiklik dinsizlik değil. Devletin inançlara ve ahlaklara ters hareket etme özgürlüğüdür laiklik.

Yani devlet ve yönetimin; tüm personelleri, kurumları, politikaları; dinle, ahlakla, vicdanla örtüşme zorunluluğunun olmamasıdır laiklik.

Kısaca örneklersek, devletin ve politikaların milletinin çıkarı için her inanç ve vicdanca reddedilen işleri yapma özgürlüğüdür. Örneğin milletin güvenliği için çocuk öldürmesi gibi. Milletin sağlığını ve güvenliğini riske sokan durumlarda ibadete izin vermemesi gibi (corona örneği)...

Tüm Reklamları Kapat

Aynı zamanda hiç bir inancı ve ideolojiyi milletin bekasına zarar vermeme koşuluyla engellememesi, ötekileştirmemesi, öne çıkarmaması, referans sağlamamasıdır laiklik.

Kısaca devletin, milleti için, ahlakının olmamasıdır laiklik.

Ancak din dersleri olmalı hatta zorunlu kılınmalıdır. Bu yapılırken hiçbir grup, toplum ve inanca zarar vermeden, ötekileştirmeden, aşağılamadan anlatması ve yine aynı zamanda herkesin inancını kucaklayarak ve düşünerek anlatmalıdır.

Din dersine inanç karıştırırılmamalı; görüş, mezhep, siyaset girmemeli girilirse de bunun dinle alakasız olduğu söylenmelidir. Din dersi zorunluluğunun yanı ahlak eklenecekse ince elenip sık dikilmeli ve oldukça dikkat edilmelidir. Çocukların bilgisi, yaşı ve çevresi dikkate alınmalı herşey düşürülmesine karşın her detay müfredat verilerek öğretmen faktörünü zayıflatarak çevre, öğrenci durumu göz ardı edilmemelidir.

Tüm Reklamları Kapat

Yani devlet sınırları kesin ve keskin çizmesine rağmen öğretmenine ve öğrencisine güvenmeli ve bilimden de destek almalıdır.

Din, toplumları bir arada tutar. Toplumun kültürüyle uyuşmayan din ya reddedilir ya da din, kültürün etkisi ile değişime uğrar. Haliyle toplumu bir arada tutmak için istenildiği kadar seküler toplum olsun dine yine de ihtiyacı vardır devletin. Ancak bu sırada din bir siyaset ve çıkar malzemesi olmamalı, doğru anlatılmalıdır. Her türlü görüş ve inanıştan arındırılarak anlatılması oldukça elzemdir.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close