Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
2

Ruh var mıdır yoksa sadece bedenden mi ibaretiz?

3
Anonim 2
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Öncelikle bu bir felsefe konusu değildir. Ve evet sadece maddeden ve enerjiden ibaretiz. Abiyogenez konusunu araştırabilirsiniz. Bu konu onunla alakalı. Canlılığın var oluş sebebi madde ve enerjinin etkileşimi oldu. İlk koaservatlar sadece bir yağ damlacığından ve birkaç kimyasaldan ibaretti ama yine de çoğalabiliyorlardı fakat genetik bilgileri olmadığı için bu rastgele gerçekleşiyordu. İşte oradan buralara geldik yani ruh diye bir şeye hiç bir zaman sahip olmadık.

270 görüntülenme
2
Teşekkür (3)
Paylaş
2

Ruh, aslında sinir sisteminin faaliyetleri sonucu oluşan algıya sinirbilimin daha bilinmediği zamanlarda verilen antik bir isim. Maddesel olarak açıklanabiliyor, ki bu yüzden alınan ilaçlar ile bu algı değişebiliyor ya da birkaç nöron susturulup bilinciniz kapatılabiliyor. Yani bu açıdan pek bir sorun yok. Ama "sadece bundan mı ibaretiz?" olarak sorulunca soru, buna verilebilecek bilimsel cevap "Bilmiyoruz." olur. Metafiziksel (madde üstü) anlamda ruhun varlığına dair herhangi bir kanıt yok. Ama kanıtın yokluğu, yokluğun kanıtı da varlığın kanıtı da değildir. O yüzden sadece bundan mı ibaretiz? Bilmiyoruz. Buna inanmak veya inanmamak kişiye kalıyor.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Bilimsel anlamda ruh yoktur. Düşünce ve hatıraların beyninde, duyguların çeşitli salgı bezlerinde oluşur, biyolojiktirler. Bu üstünde fikir belirtilebilecek, "kimse kesin olarak bilemez" denilecek bir durum değil.

Kafana darbe alırsan kişiliğin tamamen değişebilir, izlediğin dizide ki dili konuşabilirsin. Gerekli maddeler verilirse duyguların değişir. En basitinden çikolata yiyince endorfin salgılarsın, mutlu olursun. Aleksitimi hastalığı olan insanlar duygu nedir bilmezler...

Yıldırımın nasıl gerçekleştiğini bilmeyen insanoğlu yıldırımı Thora bağlaması ve kişiliğin nasıl oluştuğunu bilmeyen insanoğlunun kişiliği ve duyguları ruha bağlaması aynı mantık.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İklim değişiminin politik boyutları olduğu söyleniyor. Bu tuhaf, çünkü insanların E=mc2 veya bilimin diğer temel gerçekleri konusunda taraflar tuttuğunu hiç görmüyoruz?”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku