Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
1

Osmanlının duraklama ve gerileme döneminde devletin içinde olsaydınız zorluklardan kurtulmak için ne yapardınız?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Ben olsaydım Osmanlı Devleti'ni ne yapar ne eder bir şekilde cumhuriyet yönetimine sokardım , eğer olmasaydı padişahların yetkilerini kısıtlar ve sadece sembolik olarak bırakırdım fakat bunların işe yarayabilmesi için sanayi inkılaplarına özen ve önem gösterirdim . Eğitim dinden bağımsız olurdu bilim yönetim kurulları toplar ve bilime din ile cevap verme yetkisini Şeyhülislam'ın elinden alırdım. Buna ek olarak saraydaki şatafatlı hayatın paralarını askeriye ,eğitim ve bilim kurumlarına ayırırdım . Süveyş kanalı , İstanbul boğazı ve Basra körfezini yeni reform hareketleriyle parasal yapılandırmaya sokardım. Balkan halklarına çeşitli haklar vererek Müslüman-Gayrimüslim ayrımını kaldırırdım .

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • İlber Ortaylı. (2016). İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı. Yayınevi: Timaş. sf: 335.

Elbette öncelikle Feodalizm gibi gerici Bir yönetimi bitirirdim , Daha sonra Halife saçmalıgını bitirirdim . Daha sonra İmparatorlugu Bitirir Yerine MARKSİZM DAYALI BİR DEVLET KURARDIM . DEVLET ATEİZMİ İLAN EDERDİM . DEVLET ATEİST OLURDU . DAHA SONRA KÜLTÜR DEVRİMİ YAPARDIM . İNSANLAR BİLİMSEL DÜŞÜNÜRDÜ , MARKSİST FELSEFEYE DAYALI BİR TOPLUM İNŞA EDERDİM ,CHE NİN YENİ İNSAN KURAMI . DAHA SONRA SOSYALİST SİSTEM KURDUGUM İÇİN EŞİTLİKÇİ OLURDU .DEVLETİN ORDUSU İSE HALK ORDUSU OLURDU . YENİ ÇERİ GİBİ PARALI ASKERİ SAÇMALIGI OLMAZDI . ŞEHİR PROJESİ YAPARDIM YATAY MİMARİYE DAYALI ŞEHİR PROJELERİ YAPARDIM MESELA %90 FABRİKA YAPARDIM . HALK MİLİMARİST YAŞARDI . DAHA SONRA FABRİKALAR ÜRETİM ARTARDI .TARIM SOSYALİZMİ YAPIP TARIMDAN DAHA SONRA NEP GİBİ EKONOMİK PROGRAM UYGULARDIM

Yeni Ekonomi Politikası, (Rusça: Новая экономическая политика, Novaya Ekonomiçeskaya Politika, NEP), Rus ekonomisini çöküşten kurtarmak amacıyla Lenin tarafından ortaya konan ekonomik politikadır. Bazı özel işletmelere izin verilerek NEP sayesinde küçük işletmelerin kapitalizmde olduğu gibi kâr mantığıyla devam etmesini içeren politikada sosyalist devlet, bankaları, büyük sanayi kuruluşlarını ve dış ticareti tekel olarak kontrol etmeye devam etmiştir. NEP, Sovyetler Birliği Komünist Partisi 10. Kongresinde kararlaştırılmış ve resmi olarak 21 Mart 1921 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu kararla köylülerden zorla alınan fazla tarımsal ürün alımı durdurulmuş, bunun yerine ürün üzerinden vergi alınmaya başlanmıştır. Sanayi kuruluşlarıyla ilgili ek kararlarla politika netleştirilmiştir.

OSMANLI YARI FEODAL SÖMÜRÜ OLDUGU İÇİN BUNLARI UYGULARDIM DAHA SONRA AGIR SANAYİ ÜRETİMİ BAŞLATIRDIM . ÜRETİM ARAÇLARINI ALIRDIM AMA ÜRETİM İÇİN ALIRDIM . ÜRETİM ARTTIGI İÇİNSE HALKIN REFAH SEVİYESİ FAZLA OLURDU . HEMDE KÖY ENSTİTÜSÜ KURARDIM .KÖY HALKI KÖYÜNDE KALIRDI . HEMDE ARTIK KÖYLÜ AGA - AYDIN DİYE BİR AYRIM OLMAZDI . SINIFSIZ BİR TOPLUM KURARDIM . EŞİTLİKÇİ HERKESİN YETENEGINE GÖRE TOPLUM KURARDIM . HERKES YETENEGİNİ PARA İÇİN DEĞİL İNSANLIK İÇİN YAPARDI . BÖYLELİKLE GELİŞİM VE ÜRETİM ARTARDI . DEVLETİN ADINI FALAN DEĞİŞTİRİRDİM . KISACASI YENİ BİR ATEİST BİR DEVLET KURARDIM . BÖYLELİKLE TOPRAK AVANTAJI VE ÜRETİM ARAÇLARININ FAZLALIGI . HEMDE NUFUS ARTIŞI SAGLARDIM . MAO ZEDONG GİBİ TOPLUMSAL DEVRİM TEORİLERİ İNŞA EDERDİM . HALK BUNUN SAYESİNDE AYDIN , ATEİST BİR HALK OLURDU . HEMDE BATIYA KARŞI , DİĞER GERİ KALMIŞ FEODAL DEVLETLERİ SOSYALİST OLSUNLAR DİYE DESTEKLERDİM BÖYLELİKLE LİBERAL OLMAYAN DEVLET DOGU BLOKU VARŞOVA PAKTI GİBİ BİR GRUP KURARDI . VE ÜRETİM ARAÇLARI ARTARDI .

Daha birçok fikrim Var Zaten Kendi ideolojim olan Marksizm Leninizm i felsefi ,, Ekonomik olarak geliştiriyorum

neyse uzatmiyim fikirlerim bunlardı ....

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Uydurma gerçekler bilim için fazlasıyla zararlıdır; çünkü uzun süre varlıklarını korurlar. Az kanıtla desteklenen uydurma görüşlerse pek zararlı değildir, çünkü onları çürütmekten herkes keyif duyar.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku