Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat

Varsayımsal & Hipotetik

Sonuçları Filtrele Seçki
42K
Hypatia Yaşıyor
Teşekkür (1)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
Hepimizin bildiği Türkiyenin ünlü evrimsel Biyoloğu Ali Demirsoy Hoca Venüste Canlılığın ortaya çıkmasının imkânsiz olduğunu söylemiş. Buna cevap verebilir mısınız? Kitap Ali Demirsoy Evrim sayfa 163
Cevap
Berkem Toprak Elmacı , ((unvan)insan olmam yetmez mi?)

Öncelikle belirtmeliyim ki manyetizmanın organik bir molekülün oluşmasını neden engelleyeceğini anlamadım ve alakasız buldum.Bence bunun bir engel olması için bir sebep bulunmuyor.Venüsteki sıcaklığın 400 derecenin üzerlerine çıkabilmesi son derece zehirli gazlar içeriyor olması sadece bize benzer canlıların orada yaşayamayacak olması demek ama bu çeşitli moleküllerin tesadüfi bir şekilde abiyogenez oluşturmaması anlamına gelmiyor. Mikroskobik bile olsa canlı olma olasılığı bulunuyor.(hücre,virüs,viroit,prion dışında bir form olamaz mı?) Tabi ki uzay ve havacılık dairelerinin gönderdiği sondaların hepsi parçalandı yandı ya da bir şekilde yok oldu ama bunun anlamı venüsteki çevre şartlarının oldukça zorlu olduğudur. birazcık düşünücek olursak dünyadaki denizlerin en derin noktalarına da inemiyor ya da zorlanarak iniyoruz ama orada yaşayan canlılar var (dayanamadığımız basınçlara dayanan canlılar). Bir şey bulamayışımız sadece bizim yeterli araştırmayı yapamamamızdan kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca geçtiğimiz günlerde venüste bulunan fosfin molekülü organik moleküllerin de oluşabileceğini gösteriyor. Bana kalırsa imkansızlık üzerine oyalanmaktansa hayal gücünü köşeye fırlatmayıp araştırma yapmaya devam etmek gerek.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
55
Berke Ram
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Merhaba, "İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?" isimli makalenin bir kısmında insan Ensefalizasyon Katsayısı'nın 7.5 olduğunu okudum. Bu sayı daha ne kadar yüksek olabilirdi ? İnsan beyni farklı koşullarda yaşamaya devam ederek en üstün ne kadar bir zekaya erişebilirdi ?
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Geleceği tahmin etmenin en kolay yolu, onu icat etmektir.”
Alan Kay