Varsayımsal & Hipotetik

Sonuçları Filtrele Seçki
150
Ceren .
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
İlkokuldaki derslerde gezegenleri öğrenirken Mars sıradan bi şeydi. Bi his uyandırmıyodu. Şimdi yıllar geçti Mars denince arka fonda ses efekti bile çıkarır türden umut ve heyecan beslemeye başladık. Gerçekten bütün cevaplar dibimizdeki yerdeyse niye bu kadar uzun sürdü? Neden ilk burnumuzun dibindekine bakmak yerine hep daha uzağı hedefledik? Yoksa yanıt Mars değil de biz mi başka alternatifimiz olmadığı için sınırları zorluyoruz?
Reklamı Kapat
160
Nazif Görmüş
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Sinir hücreleri beyinde daha aktif olacağından veri işleme hızı ve buna bağlı olarak algısında değişim muhtemeldir. Hastalıktan önce parlak da bi geçmişi var. Belki de kontrollü bi şekilde denek olarak kullanıldı? Verdiği bilgilere biz ulaşabiliyor muyuz?
Reklamı Kapat
155
Onur Erkaya
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Tıpkı yassı solucanların ortadan ikiye bölündüğünde oluşan yeni iki canlının aynı anılara ve zihne sahip olması gibi farklı uzaylılarda bu özellik biraz daha abartılı olup yeni doğan canlıların o türün bir önceki bütün nesillerin anılarına sahip olması mümkün mü?
150
Ceren .
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Diyelim ki biz ya da bizden sonraki nesillerden biri başka bir gezegene taşınmayı gerçekten başardı? Yanımızda hayvan götürcez mi Nuh'un gemisi gibi? Götürürsek onlar oradaki ortama adapte olurken farklı türler ortaya çıkmaz mı? Yoksa orda evrim yeniden başlayıp türlerin doğuşunu ve çoğalışını mı izlicez?
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

Merhaba Ceren,

Biz ve beraberimizde götürdüğümüz diğer canlılar da başka herhangi bir gezegende evrimin temeli olan "çevresine uyum sağlayan hayatta kalır" mottosu ile evrimleşmeye devam edeceğiz. Demek istediğim şey şu: mesela taşındığımız gezegen çok sıcak bir gezegen olsun, doğal olarak dünyadan oraya götürdüğümüz canlıların sıcakta yaşayamayacak olanları ölecek ve o gezegendeki soyları tükenecek. Sadece sıcaklık da değil, Dünya'da evrimin hangi mekanizmaları işliyor ise orada da aynen devam edecek. Bu söylediklerim insanların beraberinde başka canlıları da götürmesi varsayımına dayanıyor. Fakat oldu ki -ki bu çok yüksek bir ihtimal- hiçbir canlı türünü beraberimizde götürmedik, o zaman başka türlerin oluşması zaman alır yalnızca, farklı türlerin oluşumunu yani türleşmeyi yine gözlemleriz. Bunu daha iyi anlamak için buraya tıklayarak Evrim Ağacı'nın türleşme ile ilgili, buraya tıklayarak da Evrim mekanizmaları ile ilgili yazı dizilerini okuyabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

2
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat
61K
Yusuf İğın
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
İnsanlık enerji buldukça gözünü uzaya çevirecek ve gezegenlere hükmetmek isteyecek. Sizce açlık ve kıtlık çözüme ulaşacak mı?
Reklamı Kapat
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Byte cinsi ile bilgi miktarını ölçersek, birim hacme sığabilecek bilgi miktarı(byte) teorik olarak ne kadardır ?
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Yeterli süre verildiğinde zaten var olan canlılardan birisiyle DNA'sı yüksek oranda eşleşen yeni bir tür oluşamaz mı? İsterse başka bir galakside, isterse başka bir ekolojide olsun.
Cevap

Aslında sadece genetik benzerlik değil birçok faktöre bakılıyor ama onlar da benzer olabilir diyebileceğinizden bunu geçiyorum. Sizin argümanınız türdeş olduğumuzu söylemeye göre fazlaca varsayım içeriyor ve bilimde fazla varsayım tercih edilmez. Öncelikle canlılığın başka bir gezegende olduğunu varsayıyorsunuz. Başka bir ortamda çevresel şartlar farklı olacaktır ama siz canlılığın oluşma şartlarının da evrimleşme şartlarının da çevresel farkların da, olayların da çok çok çok benzer olduğunu varsaydınız. Bu kadar çok, aşırı miktarda varsayım sundunuz ve söylediğiniz durumun "klon" durumundan pek farkı yok. O yüzden türdeş olduğumuzu söylemenin sorun olacağını sanmıyorum. Ayrıca bunu düşünmek için hiçbir sebebimiz de yokken durup dururken fantastik olasılıklara göre tavır almak pek doğru olmaz. Yani makul şüphenin çok ötesinde. Onlarca test yapıp ortaya konulsa da ailenizin aslında aileniz olmadığını onların tam olarak aileniz gibi olan uzaylılar olduğunu söylemekle aynı şey. Bunu düşünmek de sağlıklı miktarda şüpheciliğin ötesinde olan paranoyaya yakın bir durum.

1
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
465
Hilal Badoğlu
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
Dünya’ya devasa bir meteor çarpsa ya da tek bir canlının bile kalmayacağı tüm yaşamın bir anda yok olacağı bir olay yaşansa (Dünya’nın var olmaya devam edip sadece canlılığın yok olduğunu varsayarsak) Dünya’da canlılık bir yolunu bulup tekrardan başlar mı?
Cevap

Merhaba Hilal,

Bilgim dahilinde sorunuzu cevaplamaya çalışacağım.

Öncelikli olarak yaşamın başlaması hakkında konuşmak istiyorum. Biz veyahut dünyadaki tüm canlılar karbon temelli canlılarız, bizim bildiğimiz bir anlamda yaşam oluşabilmesi için karbona kesinlikle ihtiyaç var. Bildiğimiz kadarıyla diyorum çünkü Dünya'daki yaşamın başlangıcına hiç benzemeyen başka yaşam başlangıçları da olabilir, şimdilik boş bıraktığımız fakat daha sonra tekrar inceleyeceğimiz bir konu bu. Karbonun yanı sıra hidrojene, oksijene ve azot elementlerine, uygun sıcaklığa, suya, patlayan volkanlara, meteorlara, kozmik ışınlara, yıldırımlara... ve biraz da şansa(!) ihtiyaç vardı, canlılığın çok uzun bir tarifi var. :)

Bu ihtiyaç listesine baktığımızda aynı şartların yine bir araya gelme ihtimali o kadar düşük ki maalesef... Kaynak kısmında belirtmiş olduğum ilk web sitesini inceleyince görebileceğin gibi: Dünya o zaman bir gününü 24 saatte değil 8-10 saat arasında tamamlıyordu, bugüne kıyasla 3 kat daha hızlıydı. Ayrıca Dünya, 600 milyon yıl boyunca da astroidlere ev sahipliği yaptı, maruz kaldı. Bütün bunları düşündüğümüzde, canlılığın tekrardan yeşermesinin, aynı şartların tekrar bir araya gelme ihtimali kadar düşük olduğu sonucuna varabiliriz.

Son olarak bir şey daha eklemek istiyorum. Bildiğiniz gibi canlılık, oluşmaya başladığı ilk zamanlarda, bugün görebileceğimiz en basit canlı yapısına kıyasla bile çok daha basit bir düzeydeydi, henüz komplike bir hücre bile yoktu. Buradan ve Dünya'nın astroid geçmişinden yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki dünyaya çok büyük bir astroid bile düşse tüm canlılığı tamamen silemeyebilir. Mesela dinozorları yok eden astroid dünyaya çarptığında canlıların üçte ikisini öldürmüştü ama toprak altında yaşayan canlılar hayatta kalmıştı. Daha kötü bir senaryo bile gerçekleşecek olsa en basit canlı formlarının hayatta kalabileceği kanısındayım, özellikle tek hücreli canlılar çok büyük bir avantaja sahip olurlar bu durumda. Böyle bir durum gerçekleşirse de kalan canlılar belki de yeni bilinçli canlıları oluşturabilecek bir evrimsel serüvene merhaba diyebilir.

Umarım verdiğim cevap yeterli olmuştur.

Sağlıcakla kalın.

3
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
163
Merdan Akın
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Enerjinin kütleye dönüşmesi yoktan var olma olarak değerlendirilebilir mi? Bu konu kafamı çok karıştırıyor. Enerjiyi tanımlayabiliyorum ama madden bağımsız enerji kavramını kafamda canlandıramıyorum.
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Güneş sistemimizde bize en uzak olan gezegen Neptün'ü ele alırsak ve bu senaryo bir şekilde gerçekleşirse,Dünya bundan nasıl etkilenir?
103
Efe Oğuz Aktaş
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Mesela primatlar yerine sürüngenler üstün ırk olarak çıksa, ileri düşünme kabiliyetine sahip olsalardı dünya nasıl bir yer olurdu ? Bu canlılar neye benzerdi ? Nasıl evrimler geçirirlerdi ? Kültürleri ne olurdu ? Tarım gibi alanlara yönelirler miydi ?
Reklamı Kapat
95
Can Akyüz
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Herhangi bir canlının bir şekilde telepatik iletişim kurması herhangi bir evrimleşme sonucu mümkün müdür? Telepatik olarak iletişim kuran canlı/canlılar halihazırda varsa örnek verebilir misiniz?
Reklamı Kapat
155
Enes Baykal
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Aslında biz sadece bize sunulanı mı görürüz? Varlıkların sadece dışını yüzeysel olarak çok az miktarda mı algılayabiliyoruz? Buna göre maddelerin bizim hayatımıza yön verdiğini söyleyebilir miyiz?
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku