Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Ortak atalarımızın olduğu maymunlar nasıl evrimleşti?

Evrim Teorisine Göre İnsanların Ve Maymunların Ataları Aynıdır . İnsan Evrimi Hakkında Birçok Bilimsel Makale Bulabiliyoruz Fakat Maymun Evrimi Hakkında İnternnette Pek Bir Bilgiye Ulaşamıyoruz . Peki Maymunlar Nasıl Evrimleşti ?
336 görüntülenme
Ortak atalarımızın olduğu maymunlar nasıl evrimleşti?
Ortak atalarımızın olduğu maymunlar nasıl evrimleşti?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Ahmet Alperen Mercan
Konuyla oldukça ilgili bir popüler bilim meraklısı

Aslında maymunların (Simiiformes/Anthropoidea) nasıl ve ne zaman ortaya çıktığı konusunda bütünüyle bir uzlaşma yok. Burada genel kanı, maymunların kökeninin önmaymunlara (prosimiyenler) dayandığıdır. Ancak maymunların atası olan önmaymunların ne olduğu tartışmalıdır.

Örneğin 2009 yılında 47 milyon yıllık nemli burunlu primat (Strepsirhini) Darwinius masillae tanımlandığında, kimi yazarlar bunun maymunların atası olduğunu savlamıştı.[1] Paleontolog Philip D. Gingerich'e göre maymunlar, nemli burunlu primatlarla cadı makilere (Tarsiiformes) göre daha yakın akrabaydı.[2]

Tüm Reklamları Kapat

Ancak bu görüş bilim dünyasında genel kabul görmüyor. Çünkü, genetik çözümlemeler maymunların cadı makilerle daha yakın akraba olduğunu ortaya koyuyor. Maymunlar ve cadı makiler birlikte kuru burunlu primatlar (Haplorhini) alt takımını oluştururlar.[3]

Bu bağlamda, kimi araştırmacılar maymunların kökenin cadı makilerin de atası olduğuna inanılan -sizin kullandığınız görseldeki Necrolemur gibi- omomyidlere dayandığını düşünüyor.[3] 2018 tarihli bir çalışma da omomyidlerin temel (kök) kuru burunlu primatlar olduğunu desteklemiş.[4]

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca 45 milyon yıl önce ortaya çıkmış Eosimiidae familyası, bilinen ilk maymunlar olabilir. Öyleyse ilk maymunlar Asya'da ortaya çıkan, oldukça küçük primatlardır.[3]

Primatların soy ağacı.
Primatların soy ağacı.
Wikimedia

Özetle: Maymunlar 40 milyon yıl önce Asya ya da Afrika'daki önmaymunlardan evrimleşti. Bu primatlar, atalarının uzun (örn. lemulardaki gibi) burunlarını kaybetmiş ve gündüzcül bir yaşam biçimine uyarlanmıştı. Kısa sürede Güney Amerika, Asya ve Afrika boyunca yayıldı. Bunlardan bir soy da, bizim de atalarımız olan kuyruksuz maymunlara (Hominoidea) evrildi.[5]

İlgili bir makâle:

Kaynaklar

  1. A. P. Ltd. The Link. Alındığı Tarih: 22 Aralık 2022. Alındığı Yer: Revealingthelink | Arşiv Bağlantısı
  2. Philip D. Gingerich. Research On The Origin And Early Evolution Of Primates. Alındığı Tarih: 22 Aralık 2022. Alındığı Yer: personal umich edu | Arşiv Bağlantısı
  3. B. A. Williams, et al. (2010). New Perspectives On Anthropoid Origins. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, sf: 4797. doi: 10.1073/pnas.0908320107. | Arşiv Bağlantısı
  4. J. B. Rossie, et al. (2018). Nasolacrimal Anatomy And Haplorhine Origins. Journal of Human Evolution, sf: 176-183. doi: 10.1016/j.jhevol.2017.11.004. | Arşiv Bağlantısı
  5. S. Malmquist, et al. 1.7 The Evolution Of Primates. Alındığı Tarih: 22 Aralık 2022. Alındığı Yer: Pressbooks | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde "Jetlag" Hisseder mi? | Arılarda İnsan Gibi Zaman Algısı
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close