Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Afrika'daki Maymunlar, 30 Milyon Yıl Kadar Önce Doğal Sallar Üzerinde Güney Amerika'ya Geçti!

Peru'da Keşfedilen Fosil Diş, Sadece Afrika'da Yaşadığı Düşünülen Bir Primat Familyasının Daha Atlantik Okyanusu'nu Geçtiğini Gösteriyor!

Afrika'daki Maymunlar, 30 Milyon Yıl Kadar Önce Doğal Sallar Üzerinde Güney Amerika'ya Geçti! Wikimedia
Maymunlar bu fotoğraftaki gibi insan-yapımı gemiler üzerinde değil, doğal yollarla oluşan sallar/raftlar üzerinde okyanusu aşmışlardır.
5 dakika
1,123

Günümüzde, Güney Amerika'da yaşayan kapuçin ve yünlü maymun gibi maymunların atalarının, Yeni Dünya'ya, bitki ve topraktan oluşan "yüzen adalar" üzerinde, Atlantik Okyanusu boyunca yüzerek geldiği biliniyor. Yapılan yeni bir çalışma, bu yolculuğu yapan tek primatların onlar olmadığını ortaya çıkardı. Peru'da bulunan bir fosil, farklı ve soyu tamamen tükenmiş bir primat familyasının da 30 milyon yıldan fazla bir süre önce benzer şekilde bir yolculuk yaptığını ortaya atıyor.

Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde paleontolog olarak görev yapan Erik Seiffert, Peru ve Brezilya sınırına yakın Juruá Nehri kıyısında yarasa, kapibara ve erken Yeni Dünya maymunlarının fosillerin bir karışımını bulunduran bir fosil bölgesi keşfetti. Bunun yanında, Seiffert ve ekibi, sadece Afrika'da yaşadığı düşünülen ikinci bir primat grubuna dair kanıtlar da buldular.

Bu Reklamı Kapat

Dişler, Tür Tespiti İçin Eşsiz Bulgulardır!

Science dergisinde yayınlanan makaleye göre, bu ikinci primat grubuna dair bulunan ve dört adet dişten oluşan fosil bulguları, doğal dayanıklılıkları neticesinde milyonlarca yıl korunabildi ve memelilerin evrimsel süreci içerisinde çok fazla değişiklikliğe uğramaları sebebiyle bulgulanan dişler büyük keşiflere kapı aralayabildi. Bu fosiller, bu ölçekler dahilinde memeli fosil kayıtlarının önemli bir parçasını oluşturuyor.[1] Öyle ki bulunan tek bir azı dişi dahi, bir fosilin türünü belirlemek için bir grup kaburga kemiği veya bir bacak kemiğinden daha faydalı olabilmektedir.

Peru'da bulgulanan primat dişlerinin soyu tükenmiş bir maymun grubu olan Parapithecid qatrania'ya ait olduğunu ileri süren Seiffert ve ekibi, konu hakkında şunları söylüyor:

Bu Reklamı Kapat

Eğitimsiz gözler, bu primatları günümüzdeki Yeni Dünya maymunlarına benzetecektir. Ancak dişin, kafatasının ve bacak kemiğinin ayrıntılarına inildikçe önemli farklar gözlemlenmekte; dişin üzerindeki çıkıntı ve çukurlar hangi fosilin hangi familyaya ait olduğuna dair güvenilir fikirler sunmaktadır.

Seiffert, yeni bulunan azı dişlerinin Mısır'ın Fayyum bölgesinde bulunan, kendisinin de çalıştığı alanlarda bulgulanmış Parapithecid qatrania cinsinin azı dişlerine büyük oranda benzediğini ifade ediyor. Bu bulgu ile bu cinsin yaklaşık 32 milyon yıl kadar önce Güney Amerika'da da bulunduğu anlaşılıyor. Araştırmacılar bu diş ile temsil edilen yeni türe Ucayalipithecus perdita adını verdiler.

Wake Forest Üniversitesi'nde paleoprimatolog (nesli tükenmiş primatlar ve primatların kökeni üzerinde çalışan bilim insanı) olan Ellen Miller, konu hakkında şunları söylüyor:

Böyle bir biçim ve boyuta sahip bir Qatrania dişinin başka bir tür memelide, hatta bir maymunda dahi evrimleşmiş olması ve bu zaman diliminde yaşamış olması çok mümkün değil.

Ucayalipithecus'ların tarih öncesi Afrika'daki en yakın akrabalarından uzakta, Güney Amerika'da bir anda ortaya çıkmaları, Yeni Dünya maymunlarının atalarının bir zamanlar yapmış olduğu Atlantik aşırı yolculuğu bu maymunların da yaptığını işaret ediyor. Ancak bu primatların yaptığı, kasıtlı bir yolculuk değildi; bu yolculuğu kayıklar inşa edip de insanlar gibi bilinmeyen yerlere yelken açarak yapmamışlardı. Tamamen tesadüfen meydana gelen, şansa ve dünyanın 32 milyon yıl önce bambaşka bir yer olması sayesinde yapılmış bir yolculuktu.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Santa Rosa'da fosil bölgesi yakınında bulunan fosil örnekleri.
Santa Rosa'da fosil bölgesi yakınında bulunan fosil örnekleri.
Smithsonian

Maymunlar Atlas Okyanusu'nu Nasıl Aştı?

Eskiden, Geç Eosen dönemi olarak bilinen bir dönemde, Afrika ve Güney Amerika birbirine önemli derecede yakındı. İki kıta arasında kalan Atlas Okyanusu'nun mesafesi şimdikinin yaklaşık yarısı kadardı ve Antarktika'da yaşanan buzullaşma, deniz seviyesinin de düşmesine sebep olarak, geçitin kısalmasını sağlamıştı. Yani bu dönemdeki okyanus seviyesi iki kıta arasında geçiş yapılabilecek durumdaydı. Miller bu konu hakkında şunları söylüyor:

Günümüzde birçok insan primatların uzun, hatta ortalama mesafeleri dahi aşamayacağına inanıyor. Ancak bu türde mesafe aşımları geçmişte meydana geldi ve şu anda da yaşanmakta. Tenrek ve lemur gibi hayvanlar 420 kilometreyi aşan bir mesafeyi doğal raftlar üstünde kat ederek Afrika'dan Madagaskar'a gelmiş; kimi küçük kertenkeleler ise doğal sallar üzerinde adalar arası yolculuklar yapmışlardır.[2]

Dünyanın diğer bölgelerinde karşılaştırılacak başka primat fosillerinin olmaması bu iddiaya bir destek oluşturmaktadır. Eğer Yeni Dünya maymunlarının ataları veya Ucayalipithecus Avrupa'ya yayılmış olsaydı ve güneye gelmeden önce Kuzey Amerika'ya geçmiş olsalardı ya da güneyden, Antarktika üzerinden dolaşmış olsalardı, yolculuklarını kanıtlayan fosiller bırakmış olacaklardı. Buna ek olarak Seiffert'in de belirttiği üzere, primatların Atlas Okyanusu boyunca yolculuk yaptığı dönemlerde dünya soğumaktaydı ve Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika'da birçok eski primat türünün nesli tükenmekteydi.

Maymunlar Raftlar Üzerinde Okyanusları Aşabilir mi?

Seiffer, bir açıklamasında şöyle diyor:

Kabul etmeliyim ki Panama Kanalı'nda bitki ve toprak karışımından oluşan bir adacığın yüzdüğü bir video görene kadar bu sal konusuna ben de şüpheyle yaklaşıyordum. Bu adacığın üzerinde ağaçlar vardı ve belki meyve vermiş bile olabilirlerdi.

Bu konudaki hipotez, Afrika kıtasının Atlantik kıyısında yaşayan maymunların şiddetli fırtınalar tarafından savrulup kendilerini denizde bulduklarını; tutunabildikleri toprak yığını ve bitki birikintilerine sıkıca tutunup, bunları doğal bir platform olarak kullanarak akıntılarla okyanusun diğer tarafına taşındıklarını öne sürmektedir. Yeni kıtaya vardıklarında sağ kalan maymunlar kendilerine uygun yeni bir yuva bulmuş ve hızla çoğalmaya başlamışlardır.

Sonuç

Seiffert'e göre Ucayalipithecus'ların keşfi, Güney Amerika'daki primat evriminin tarihinde büyük bir bölümün gözden kaçırıldığını göstermektedir. Bu maymunların Güney Amerika'nın iç kesimlerinde keşfedilmesi, kıtaya vardıktan sonra yayıldıklarını ve Yeni Dünya maymunlarının habitatlarına girdiklerini gösteriyor. Yani Qatrania, Yeni Dünya maymunlarının atalarıyla kol kola yaşamış, rekabet etmiş, Güney Amerika'nın bitki ve hayvan evriminde rol oynamıştır. Miller, konu hakkında şunları söylüyor:

Bu araştırma, primat biyocoğrafyası alanında ezberleri bozacak bir araştırmadır. Tarih öncesi çağlarda primatlar okyanusları defalarca aşmış, yeni yerlere yolculuklar yapmışlardır. Paleontologlar bu yolculukların kanıtlarını fosil kayıtlarındaki dağılımlarla takip edebilir. İnanıyorum ki daha fazla paleontolog "Tamam, bu yolculukların mümkün olduğunu biliyoruz, ancak ne şartlar altında gerçekleşmesini bekleriz?" sorusunu sorarak, bu yolculukları modellemeye ilgi duyacaktır.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Bilim Budur! 5
 • İnanılmaz 4
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Smithsonian Magazine | Arşiv Bağlantısı
 • ^ E. R. Seiffert, M. F. Tejedor, J. G. Fleagle, N. M. Novo, F. M. Cornejo, M. Bond, D. D. Vries, K. E. Campbell Jr, et al. (2020). A Parapithecid Stem Anthropoid Of African Origin In The Paleogene Of South America. Science. doi: 10.1126/science.aba1135. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ R. Calsbeek, et al. (2003). Ocean Currents Mediate Evolution In Island Lizards. Nature, sf: 552-555. doi: 10.1038/nature02143. | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/05/2022 13:09:32 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11546

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Basınç
Abd
Hayvanlar
Yeme
Karar
Yaşam
Evrimsel Biyoloji
Mers
Tekillik
Bilişsel
Biyocoğrafya
Gün
Uzay Aracı
Büyük Patlama
Öğrenme Alanı
Çocuk
Karbon
Pandemi
Atom
Kurbağa
Dinozorlar
Memeli
Bilim İnsanı
Canlı
Acı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et