Sorulara Dön
1
Felsefe

Olgunluk nedir? Olgunluk hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

İçindeki çocuğu öldürmek "olgunluk" mu oluyor?

Olgunluk nedir? Olgunluk hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
3
110 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Merhabalar, soru başlığını görünce aklıma ilk gelenler resimdeki sözlerle neredeyse aynı. Ben de olgunlaşmak denilen şeyin yaptığı geçmiş hataların ve onlardan alınan derslerin sayısının, yeni hatalara oranla çok daha fazla olması durumu olarak tanımlıyorum. Yani artık daha az ve seyrek hata yapmaya başladığınızda olgunlaşıyorsunuz demektir.

“İçinizdeki çocuk” meselesi aslında bundan biraz daha farklı bir mesele. O çocukla yaşamak ve onu her ne pahasına olursa olsun korumak olgunlukta da mümkündür. Hayata ve yeniliğe dair heyecanı ve hevesi kaybetmemekten geçiyor onun da yolu.

42 yaşındayım ama 20’den fazla değil hissettiğim yaş. Yaş ortalaması 8 olan mahalle çocuklarıyla haftasonu maç yaparım ama onlar gibi davranarak, çocuklu ev gezmelerinde çocuklarla birlikte yemek yer, onların oynadığı yerde otururum, büyüklere sadece bir selam verir geçerim. Muteber bir mesleğim var, koca koca şirketlere danışmanlık yapıyorum. Beni tanıyan çoğu insan, özellikle 8 yaş büyük ağabeyim, hiç büyümediğimi söyler. On yıl önce bunu bir eleştiri olarak söylerken bugün gıpta ile söylüyor.

İçinizdeki çocuk, siz onu koruduğunuz müddetçe sizi bırakmaz, olgunlaşmanıza da engel olmaz. Bunlar benim kişisel fikirlerim, paylaşmak istedim. Buna vesile olan sorunuz için teşekkür ederim .

160 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
3
Teşekkür (2)
Paylaş
3
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Olgunluğun tanımı şöyledir:

Canlının, herhangi bir özelliğinde ya da tüm özelliklerinde yapı ve işlev açısından yetişkinliğe özgü olan düzeye ulaşması.

Tecrübelerimiz bizi olgunlaştıran etmenlerdir, tabii bu yaşadığımız tecrübelere ve tecrübe sıklığına göre değişir veya tecrübeleri bireyin ne kadar iyi değerlendirdiğine göre.

Bence olgunluğun içimizdeki çocuğu öldürmek ile alakası yok çünkü eğlenmeyi seven bir birey de ciddi bir birey de olgun veya olgun olmayan olarak tanımlanabilir. Mesela genel olarak insanların heyecan yaptığı, eline yüzüne bulaştırdığı şeyleri tecrübelerinin getirdiği alışkanlık ile düzgün bir şekilde yapıyorsa bireyi olgun olarak tanımlayabiliriz.

Yani çocuksu veya ciddi bir birey ortama göre nasıl davranabileceğini biliyorsa olgundur bence. Düşüncelerini değerlendirmek doğru ölçüt olmaz çünkü bunun yine net bir skalası yok.

3
Teşekkür (3)
Paylaş
3

Bugüne kadar binlerce tanım yapılmış olmalı olgunluk için. İşte tam olarak da buradan bakmalıyız diye düşünüyorum. Herkesin olgunluk tanımının farklı olmasıdır olgunluk. Çünkü her şey varoluşları nedeniyle değerlidir ve farklıdır. Bu farklılıkların ulaşacağı seviye her zaman birbirinden de farklıdır.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın