Sorulara Dön
0
Felsefe

Neden bazı insanlar daha merhametli ve sevecenken diğerleri öyle değil? Bunun evrimsel süreci var mıdır?

Tabii ki her insan diğerinden farklıdır. Evet biliyorum kimse iyi davranmak, samimi olmak zorunda değil ama en azından neden demiyorlar? Neden ufak bir teşekkür ya da özür dilemeyi çok görüyorlar birbirlerine?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Her zamanki gibi evrimsel süreçten bağımsız ele alınamayacak bir konu. Mizaç özelliklerinin genetik kökenleri olduğu gibi, sosyal - bilişsel altayıpısı da var.

Mağara adamı teorisinde, homosapiens zor koşullarda yaşarken mağarasında kimseye karışmadan oturan (iyi karakter özellikleri de denebilir) bireyler değil, başkasının avını gasp eden, tecavüz eden, hırsızlık yapan, daha çok avcılık yapan, olası tehlikede öldürmekten çekinmeyen bireylerin genleri sonraki nesillere aktarıldı. Bizlerin daha çok bu tarz kişilerin torunları olduğumuz düşünülmekte. Çünkü temel amaç yaşamda kalmak o dönem. Tehlikelerin söz konusu olduğu ortamda bize göre iyi kişilik özellikleri yaşamda kalmada günümüzdeki şekilde yaşamda kalmaya hizmet etmiyordu.

Toplumlarda köleliğin sistem olarak yerleşebilmesi, modern dediğimiz yapıda, işçi sınıfının sadece yaşam şartlarının görece iyileştirilmesi, insan gücünün zamanının sömürüsüne devam edilmesi de bu açıdan manidardır. İnsan olarak teoride iyi olmanın kurallarını çok iyi bilip, bunu asla uygulamamak, daima menfaati uğruna birilerini feda edip harcamak karakteristik homosapiens davranışı gibi görünüyor. Tabii ki herkes böyle değil, ancak kökenden gelen davranış biçimi olarak reddedilemez bir gerçek.

İletişimin artması, yerleşik yaşam, kültür oluşumu gibi bir çok faktör, insani değerlerin üretilmesi ve yaşanması sürecinde iyi mizaç özelliklerinin de yavaş yavaş merkeze kaydığını görüyoruz. Hatta kötülüğün ceza görmesi insanlık için gelişmişlik göstergesi gibidir.

Günümüze geldiğimizde, teorik insani değerler o kadar gelişti ki, havyan haklarını konuşacak hale geldik. Peki bu kadar inanılmaz etik, inanılmaz iyi olan insanlıkta, yüz kızartıcı suçlar tükenmeli değil miydi.... Günümüzde halen düşünemeyeceğimiz akla hayale gelmez suç ve istismarlar işlenmekte.

Kişisel olarak bir konuda uzmanlaşma temel gereksinimini karşılamayan bir birey, sürüngen beyin - limbik sistem odaklı düşünmek durumunda kalacaktır. Biliyoruz ki, bu merkezden bize sürekli olarak (korteks e ulaşmayan haliyle) bize göre kötü emirler gelmekte. Ancak korteks bu emirleri yorumlar ve günün koşullarına göre değerlendirir. Cinsel ilişkiye girme emri, sosyal yapı, etik değerler gözetilerek içinde bulunulan kültürel yapıya uygun yerine getirilir. Ancak kişi dürtüsel bir beyin zihin yapısında ise, korteks yorumu zayıf kalacağı için bu ihtiyacını bütün değerlerin üstünde bir gereklilik olarak görecektir ve ihtiyacını gidermek için her şeyi gerekli görebilecektir.

Diğer yandan da, kişilerin önemsediği ve önemsemediği konular, anlar da farklı olacağı için, bizi çok kıran bir konu, bir diğerini hiç ilgilendirmediği için etkileşime girmeyebilir, özür dileme - teşekkür etmeyi gereksiz görebilir. İletişim sorunlarının çoğu yanlış anlama temelli ve kendimizi merkeze koyarak muhatabı değerlendirme nedenli.

133 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın