Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Neden bazı insanlar, başka insanlarla konuşmaktan çekinir?

284 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Victoria Riddle
Victoria Riddle
2,183 UP
Yaşadım

Düzenli yargılanma, eksik hissetme, psikolojik baskı ya da dışlanma, sürekli karşılaştırılma ile maruz kalınca bu tür hisler oluşur. Fakat bu tür kırıcı davranışları kendinize en yakın gördüğünüz kişi tarafından maruz kalırsanız içinize atma durumu oluşur. Size tavsiyem, bir şekilde içinizi dökün. Meditasyon, nefes egzersizleri yapın, kitap okuyun, koşun, başınızı yastığınıza gömüp çığlık atın. Sağlıklı beslenin ve önemli olanın siz olduğunu unutmayın. Çünkü ancak bu şekilde kendinizi geliştirirsiniz. Sizi ne rahatsız ediyor? Ondan kurtulun.[1]

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Mehmet Ali
Mehmet Ali
17K UP
psikoloji meraklısı

Bir insanın diğer insanlarla konuşmamasının farklı nedenleri olabilir.

Kişilik özelliği olarak içe dönüklük

Tüm Reklamları Kapat

İçe dönük insanlar diğer insanlarla etkileşimde bulunmaktan hoşlanmazlar bu bir kaygı durumunu tanımlamaktan çok kişinin tercihidir. Tipik bir içe dönük kendi başına yaptığı faaliyetleri sosyal ilişkilere tercih eder. Olağan bir durumdur tedaviye ihtiyaç duyulmaz. İçe dönüklüğün başlıca nedeni genetiktir bunun yanı sıra: gen-çevre etkileşimi, beynin ilgili kısımlarının özelleşmesi, mezolimbik dopamin sistemi farklılığı diğer nedenleridir.

Sosyal kaygı bozukluğu

Tüm Reklamları Kapat

Sosyal anksiyete diğer insanlarla iletişimde tercihen kaçınmayı tanımlamaktan ziyade bir kaygı durumunu belirtir. Sosyal ortamlarda terleme, çarpıntı, bulantı gibi fizyolojik belirtilerin yanı sıra kaçınma, stres gibi psikolojik belirtiler gösterirler. Başlıca nedenleri: çocuklukta gerçekleşen bağlanma modelleri, genetik, yaşanan travmatik ve küçük düşürücü olaylar sayılabilir.

Utangaçlık

Utangaç insanlar da sosyal kaygı da olduğu gibi çok fazla semptom gözükmese de bazı benzer fiziksel ve psikolojik belirtiler gözlenir. Utangaç insanlar diğer insanlarla etkileşimde bulunmaktan çekinirler fakat çok fazla kaygı belirtisi ortaya çıkmaz. Başlıca nedenleri sosyal kaygıyla benzerlik gösterir.

Diğer olası nedenler

Farklı kültürlerde yaşayan insanlarda kültür nedeniyle sosyal ortamlara katılımlarında farklılık gözlemlenebilir veya kültür farklılığı nedeniyle öyle yorumlanabilir. Bireyselliğin ön plana çıktığı Amerikan ve batı kültürlerinde utangaçlık ve sosyal kaygı akranlar arası hoş görülmez fakat kolektivizmin ön plana çıktığı Çin ve doğu kültürlerinde saygı ifadesi olarak görülür ve akranlar arasında hoş karşılanır. Depresyon, sosyal etkileşimde azalmaya sebep olabilir. Öğrenilmiş çaresizlik sosyal etkileşimde azalmaya sebep olabilir. Sadece bireyin o an hoşlanmadığı bir durum sosyal etkileşimde azalmaya neden [1][2]olabilir.

Kaynaklar

  1. jeryy m. burger. Personolotiy.
  2. Xinyin Chen, et al. (1992). Social Reputation And Peer Relationships In Chinese And Canadian Children: A Cross-Cultural Study. JSTOR. | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Gözyaşı Ne İşe Yarar?
Gözyaşı Ne İşe Yarar?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close