Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat

Psikoloji & Psikiyatri

Sonuçları Filtrele Seçki
Reklamı Kapat
1,154
Aysenur Acar
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Akut ne anlama gelir, gelecek cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

Psikoz, kısaca zihnin bilişsel işlevlerinde meydana gelen bozukluklara denir. Kişinin gerçeklikle ilişkisi azalır, halüsinasyon sanrıları meydana gelebilir. Bir hastalığın akut veya kronik olması genellikle hastalığın seyri ile alakalıdır. Hızlı bir şekilde gelişen ve kısa bir süredir gelişen hastalıklar akut olarak tanımlanır. Uzun süredir var olan ve genellikle daha yavaş gelişen, ömür boyu sürebilen hastalıklar için ise kronik terimi kullanılır. Akut hastalıklar zamanla kronikleşebilir.

Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş

Kaynaklar

  1. Healthline psikoz hakkında daha geniş bilgi
  2. Verywellhealth akut ve kronik durumlar hakkında daha geniş bilgi
Devamını Göster
3,365
Metehan Yiğit
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Müzik dinlemeyi, resim çizmeyi, enstrüman çalmayı, şiir yazmayı vb. neden severiz. Beynimiz nasıl süreçlerden geçer?
Cevap

Sanat hayatı anlamlandırmamıza, anlamlandıramadığımızı ifade etmemize yarar. Ne zaman ki içimizde bir boşluk sanat ile dolsa oradan üretkenlik doğar ve yeniden var oluruz. Ruh, bedene tutunamadığında sanat koşar imdada. İnsan ancak ürettiğinde ( yazmak, çizmek ve izlemek gibi ) yeşerir çiçeklenir.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
Devamını Göster
185
Servan Ergün
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Elime bir saat alsam ve 5 saniye sayaç kursam, bittiğinde herkes 5 saniye geçtiğine hemfikirdir. Peki gerçekten o 5 saniye hepimiz için aynı mı geçmiştir? Eğer farklıysa bireyden bireye mi, cinsten cinse mi, memeliden balığa vs mi işler?
Cevap

Zaman görecelidir, her bir canlı için farklı işleyecektir fakat Dünya'mızdaki canlılar arasında neredeyse fark yok denebilecek kadar azdır. Çok virgül sonralarını etkileyecektir. Yani zaman görecelidir. Herkese farklı işler. Fakat hepimiz aynı gezegende olduğumuz için pek fark gözlemlenmeyecektir.

Fakat bir de zaman algımız vardır. Zaman algısı farkı net olarak anlaşılabilmektedir.

Mesela hayvanlar zamanı sirkadiyen ritim ve duyusal algılarıyla ölçmektedirler.

Sirkadiyen ritimler, dünyanın güneş etrafındaki dönüşü, yani gün doğumu ve gün batımına bağlıdır. Yani hayvanın biyolojik saati, ışık ve karanlığı algılayıp gün içinde hangi zaman diliminde olduğunu belirler.

Yani diğer canlıların saatleri olmasa dahi ister içgüdüsel olsun ister duyu organlarıyla olsun zamanı bizim gibi algılayabilmektedirler. Kurduğunuz 5 saniyelik sayaç herkes için pratikte aynı işleyecektir. Teoride her "şey" için farklı olacaktır.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
315
Kerem Ayan
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

merhabalar kerem

sordugun soruyu bir hikaye uzerinden anlatmaya calışacagım. 3kör adam ve 1 filin hikayesi bu. 3 kör adam bir fili anlamak için teker teker dokunup goruslerini anlatıyor. birinci kör adam filin hortumuna dokunuyor ve diyor ki (fil aynı yılana benziyor). daha sonra 2. kör adam geliyo, filin bacagına dokunuyor ve diyor ki (fil aynı agaca benziyor). son olarak 3. kör adam filin dişine dokunuyor ve diyor ki (fil aynı mızraga benziyor).farkettin mi? bu 3 adamda aynı hayvana dokunuyor ama dinlediğinde hepsi birbrinden cok bagımısız ve ayrı seyler soyluyorlar.

aslında tecrube dediğimiz seyde boyledir. bir olayı butunuyle yasayamayız ve her bakıs acısından deneyimleyemeyiz. haliyle aynı olaylardan bile farklı tecrubeler ve farklı bilgiler ediniriz.bu dogdugmuzdan olumumuze kadar devam eder. ve bu farklı tecrubeler farklı davranmamıza, farklı dusunmemize, farklı kararlar almamıza ve farklı zevkler edinmemize sebep olur.

mesela genelde erkekler annesiyle aynı yuz yapısına sahip kadınlardan hoslanırlar, çünkü anneleri hep özel hissettirmiştir ve aynı yuze bakmaktan zevk alırlar. guzellige bakıs acısı bile kendi içinde cok değişkendir.

damak zevkleri de aynı sekilde. ben mesela annemin yaptıgı tarhana dısında diğer tum tarhana corbası cok ilginç geliyo. cok sevemiyorum. cunku bana tarhana diye hep annemin yemekleri öğretildi benim guzel tarhana tanımım annemin tarhanasıdır baskası (ki tarhana yoreden yoreye değişkenlik gosteren bi yemek) bana cekici gelmiyor. bu örnekler daha da uzayabilir ama mantık aynı.

103 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
Devamını Göster
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir bilim insanı kimdir? Bir anahtar deliğinden, doğanın anahtar deliğinden, bakıp da neler olup bittiğini öğrenmeye çalışan meraklı bir insandır.”
Jacques Cousteau