Psikoloji & Psikiyatri

Sonuçları Filtrele Seçki
Reklamı Kapat
1,040
Salih Tanrıverdi
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Duygusal şarkılar insanda üzülmeye çoğu zaman ağlamasına bile neden olurken, yine de bu şarkıları dinlemeyi istemenin nedeni nedir ?
Cevap

merhabalar Salih Tanrıverdi

sanat ve insanın sosyokültürel evrimi arasında çok önemli bir ilişki vardır. sosyalliğimiz arttıkça iç dünyamızı keşfetme ve bu iç dünyamızı paylaşma ihtiyacı doğdu. üzüntü, sıkıntı, mutluluk yada aşk fark etmez her duygu dışa vurulmak zorundadır, aksi taktirde stres ve mental bozukluklar gibi sıkıntılar ortaya çıkar. ayrıca zekamız gelişmeye başladığı andan itibaren hayal etme ve olaylara yada nesnelere duygusal olarak anlam yüklemeye başlamıştır. sanat ile hem hayal gücü, hem yaratıcık hem de duygusallık insan oğlunda artmaya başlamıştır.

sanat(bunun içerisinde şarkı, şiir, heykel, resim vb.) tüm bu içsel duygularımızın somutlaştırılıp dışarı vurulmasıdır. tıpkı doğal ancak açıklanması güç fenomenlerin açıklaması için kullanılan hayali doğaüstü varlıklar gibi, insanın mental dengesini korumak için var edilmiş bir araçtır. İnsan, sadece dış dünyasına değil, iç dünyasına da anlam katar ve estetik arar.

ağlamak kötü bir şeymiş gibi soruya açıklama yazmışsınız ama sizi temin ederim ki ağlamak, toplumsal olarak tanımlandığı gibi bir zayıflık göstergesi değil bir ihtiyaçtır. ağlamak vücudun stresini azaltır, salgıladığı hormonlar sayesinde duyguları düzenler, vücudu rahatlatır, nabız sayısını düzenler ve ruh halini normale döndürür.

sanma ki güzelliğin, o ipek saçlarına dökülen akla biter,

böyle bir kara sevda,

kara toprakta biter.

en sevdiğim şarkıdır, ne zaman dinlesem sevdiğim kız aklıma gelir, duygularımı daha iyi tarif edemez, dinlediğim an gerçekten sevdiğimi hissederim. bu örneği ayrılık için olsun başka ruh halleri için olsun fark etmez dinlediğim an o hissi içinde hissederim. sevdiğim için bir şeyler yapma dürtüsü oluşur. bu sebeplerle böyle şarkılar dinlerim. neyse bu soru başka yerlere kayıyor, anlamışsındır ne demek istediğimi :)

0
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
9K
Sude Öztürk
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
"Konfor alanı" denilen kavramın beynimizdeki karşılığı nedir? Belirsizlik neden insanlar için rahatsız edici?
Reklamı Kapat
54K
Yusuf İğın
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Irkçı insanlar, üst yöneticileri hariç, çoğunlukla dar zihniyetli ve empati yoksunu oluyorlar. Ne olursa olsun kendilerini haklı çıkarmaya çalışıyorlar. Bu bir zekâ geriliği belirtisi midir?
115
Meryem Nur Çam
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Tanıdığım dindar ve ateistlerde gördüğüm bir durum ama sadece din konusunda değil tüm konularda böyle.
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

Bir kaç saat önce verdiğim bir yanıtta topluluk liderlerinden bahsetmiştim. Topluluk liderleri topluluğun yöneticisi olan ve topluluktaki diğer bireylerin davranışları için onay bekledikleri kişilerdir. Bir sürüdeki (kurt, maymun) alfa birey topluluk lideridir. Buna göre onun onayını almak toplumdaki bireyler arasında istenilen bir olaydır. Liderin onayı bireyin konumunu etkileyebilir. Bu yüzden topluluk liderinin onayını almak önemlidir. Liderin onayı almaktan daha önemli olan şeyse liderin kendisi olmaktır. Onay vermektir. Topluluk liderinin onay vermesi olayı düşüncülerini başkalarına kabul ettirmesi ve bu düşüncelerin doğruluğundan emin olunmasını sağlamasıdır. Dolayısıyla topluluk liderinin onayından daha önemli olan şey kendi onayladığımız kurallar yaratmaktır. Eğer bizim onayladığımız bir şey, biz onayladığımız için toplulukta uygun karşılanıyorsa toplulukta en azından o konu için liderlik gösteriyoruz demektir. Anlaşılacağı üzere bugün de kendi düşüncelerimizi başkalarına kabul ettirmek istememizin nedeni o onayı veren lider olmak istememizdir. Lider olmak kendi istediğini yapmak, istediği bireyle üremek, dilediği kaynağa hızlıca erişebilmek demektir. Kısaca evrimsel süreçte tüm bireyler lider olmak ister ve liderlerin genleri gelecek nesle daha kesin aktarılır. Lider olmak için düşüncelerimizin başkaları tarafından kabul ediliyor olması gerekir.

Sorunun kısa yanıtı: Kendi düşüncelerimizi başkalarına kabul ettirmeye çalışırız çünkü lider olmak istiyoruz.

166 görüntülenme
4
Teşekkür (4)
Paylaş
Devamını Göster
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku