Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat

Psikoloji & Psikiyatri

Sonuçları Filtrele Seçki
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat
675
Ayşen İrem Genç
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Binaların yıkılması, patlamalar, yok etmek... İçgüdüsel bir şey mi bu?
165
Mert Saner Deniz
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Doğal güzelliklerden, doğa olaylarından etkilenir ve bu durumlara yoğun duygular besleyebiliyoruz. Evrimsel süreçte bu durum nasıl gelişti?
Reklamı Kapat
25
Beril Yilmaz
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Ruh eşi kavramı gerçek mi herkesin bir ruh eşi var mıdır?
15
Sa As
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Dostlar büyü gerçekten varmı ? İnternette bir sürü kişi bu tür olaylar yaşamış. Yok aşk büyüsü , yok yuva yıkma falan . Bazıları ise direk ölüm ile ilgili büyüler yapmış bunları bilim.nasil açıklıyor yada inanmayanlar neye göre inanmıyor merak ediyorum şimdiden cevaplarınız için teşekkürler
Cevap

Şu ana kadar kimse kanıtlayamadı. İspat yükü iddia sahibindedir. Bu kişiler büyülerini hiçbir zaman bilim önünde kanıtlayamamışlardır.

Öncelikle bu durum her zaman yaşanıyor mu? Hayır, algıda seçicilik var için içinde.

İkinci olarak bir olayın diğerinden sonra olması onun nedeni olduğu anlamına gelmez.

Büyü yapılmayan kişiler de ayrılabiliyor çünkü ilişkilerinde bazı sorunlar yaşıyorlar. Bu, büyü yapılan kişilerde de geçerli. Her büyü yapılan da sorun yaşamadığı için büyü tutmuyor. O zaman da "bağışıklık sistemleri güçlü." mü diyeceğiz? Diyelim ki o sorunları büyü yaptırdı. Peki nasıl etkiliyor hayatı? İnanın büyüyü yapanlar da bilmiyor. Tamamen "Ya tutarsa" mantığı.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
1,000
Erdem Yılmaz
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Mesela yaşam bizler için çok kısa ne kadar ortalama 70 yıl olsa da ama her şey gibi biz de onun daha uzun sürmesini istiyoruz. Peki bu yetinmemezliğe ve sürekli daha fazlayı istemeye sebep olan duygu durumu nedir? Felsefe tarafından nasıl bir açıklama gelir? Biyolojik olarak ne etki eder?
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tutsak bir kraldansa, özgür bir kuş olmak yeğdir.”
Hollanda Atasözü