Bu Reklamı Kapat

Psikoloji & Psikiyatri

Sonuçları Filtrele Seçki
Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
35
Mustafa .
Hatırla
Takip
Paylaş
İşin derininde, dişsiz kalırsak beslenemeyeceğimiz ve sonunda yaşamımızı sürdüremeyeceğimiz endişesini barındıran, atalarımızdan bize miras kalan bir korku olabilir mi?
Bu Reklamı Kapat
7K
Arda Adnan Kalkan
Hatırla
Takip
Paylaş
Yaptığımız her davranışı kedimiz seçebilir miyiz? Örneğin Kur'an okumak bizim irademiz dahilinde değilse dinler de yoktur. Bence insan iradesi yüzde yüz özgür değil. İnsan bir primatsa sadece kendi zekası dahilinde bazı seçimleri kendi iradesiyle yapar ama bu irade her şeyi istemesine yetmez. Doğru mu?
Cevap
Fiona Z. , Yetkinliğim sadece düşünebilen bir insan olmam galiba..

İradenin özgür olup olmamasını incelemeden önce insanın özgür olup olmadığını incelemeliyiz.. İnsan özgür müdür? Determinist(hayır, özgür değildir) ve İndeterminist(evet, özgürdür) yaklaşımlarında görüldüğü gibi bazıları insanın özgür olduğunu kabul eder ve bazıları etmez. Sorunuzu cevaplayacak olan ben determinist bir yaklaşımı benimsiyorum.. İnsan, benim için çoğu yerden zincire vurulmuş bir durumdadır. Ne kadar özgürüm dese ve ne kadar kendini özgür hissetse her zaman onu sınırlayacak bazı durumlar olacaktır. Çevre, aile, kültür, din, toplum ve ahlak insanın özgürlüğünü sınırlayan -şeylerdir-. Bence insanın yapması gereken en özgür biçimde yaşamaya çalışmasıdır. Belki tamamen özgür olmaya asla yaklaşamayacak ama gelebileceği en yakın yere gelecektir.

Şimdi ise 'özgür irade'ye dönelim. Özgür irade, özgürlükten daha komplikedir bence.. Yaptığımız her davranış ne kadar bizim seçtiğimiz davranıştır desek o kadar yanılmış oluruz. Çünkü küçüklükten beri kalıplara sokulduk ve belki hala daha sokuluyoruz. Bu isteklerimizin de kalıplara sokulup sokulmadığı sorusunu doğuruyor. Evet insan bir şeyi istiyor ama o kalıbın dışına çıkmayarak.. Çoğunlukla tabii. Bunu aşıp -kendi(acaba?)- kararlarını vermeye çalışanlar da var fakat onlar da bir başka kalıba - bir üst kalıba göre karar veriyor.

Bu Reklamı Kapat

Yani özetlersek ve sorunuzun yanıtına gelirsek-ki siz doğru mu diye sormuşsunuz ama bu doğruluk nereden bakarsanız değişir ve asla doğruluğa ulaşamazsınız- insan içinde bulunduğu çemberlerin dahilinde ancak özgürdür ve kısıtlanmış iradesini kullanır. İnsan ne kadar özgür seçim yapmaya çalışırsa o kadar özgür irade sahibidir benim gözümde ama dediğim gibi asla tam bir iradeye sahip olamayacaktır.

Bu makaleye göz atabilirsiniz.. [1]

1
Paylaş
Devamını Göster
Bu Reklamı Kapat
25
Ali Bahadır Arvas
Hatırla
Takip
Paylaş
Bunun sebepi atalarımızdan gelen saldırma iç güdüsü olabilir. Veya sadece bir seyleri bozma ve yikmadan aldığımız zevk olabilir.
Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
65
Hüseyin İsi
Hatırla
Takip
Paylaş
İyi günler. Ben Acilde çalışıyorum ve sık olarak ölümle karşılaşıyorum. Bazı insanlar yakınlarının ölüm haberini aldıklarında yıkılıyorlar ve acıların içlerinde yaşıyorlar; bazıları ise bağıra çağıra hastaneyi birbirlerine katıyorlar. O sessiz insanların acısı bana daha çok geçiyor, diğerlerini çok da anlayamıyorum.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et