Sorulara Dön
0
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Maske takmalı mıyım? Maskeler gerçekten işe yarıyor mu?

Sürekli maske kullanmamız öneriliyor ancak maske ne kadar fayda sağlıyor? Sonuçta bahsettiğimiz virüs mikroskobik bir şey. Bunu maskenin önlemesi mümkün mü? Herhangi bir üründen maske yapılabilir mi?

2
198 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Evet, maske takmalısınız; çünkü maskeler işe yarıyor. Maskeler, SARS-CoV-2 virüsünün yayılımını büyük oranda engelleyerek salgını yavaşlatıcı etkiye sahip. En basitinden, pandemi-harici bağlamlarda da savunma sistemini ilgilendiren ve hijyeni gerektiren ortamlarda hekimlerin maske takma zorunluluğunu düşünün. Maskelerin çalıştığını onlarca yıldır bilmekteyiz ve etkili bir şekilde kullanmaktayız.

Salgın başlangıcındaki maske kararsızlığı; maske üretim fabrikalarının hazırlıksızlığı, hastanelerde maske tedarikinin genel halktan daha önemli olması, halkın maske kullanmaya alışık olmaması ve virüse dair çok az şey biliyor olmamızdı. Bu sorunların hepsi ortadan kalktıktan sonra, bir solunum yolu hastalığı olan COVID-19'a karşı yaygın maske kullanımı, tartışmasız bir şekilde başarılı bir pandemiyle mücadele yöntemi hâline geldi.

Maskelerle ilgili olarak dikkat etmeniz gereken bazı detaylar şunlardır:[1]

 • Maske, burnunuzu ve ağzınızı tamamen kapatmalıdır.
 • Maske, yüzünüzün kenarlarına sıkıca yapışmalı ve arasında boşluk bırakmamalıdır.
 • Maskenizi sadece kulağınızın veya kafanızın arkasına giden şeritten tutarak takmalı ve çıkarmalısınız; asla maske yüzeylerine dokunmamalısınız.
 • Halka açık tüm alanlarda maske takmalısınız.
 • Toplu taşıma kullanırken maske takmalısınız.
 • Normalde bir arada yaşamadığınız insanlarla birlikteyken (akrabalarınız bile olsa) maske takmalısınız.
 • Evinizde COVID-19 semptomları gösteren veya testi pozitif çıkmış biri varsa maske takmalısınız.
 • 2 yaşın altındaki bebeklere maske takılmamalıdır.
 • Maskeyi güvenli bir şekilde takıp çıkaramayacak düzeyde engelli olan kişilere maske takılmamalıdır.
 • Maske kullanımının iş ile ilişkili riskleri arttırdığı durumlarda (örneğin maskenin takılabileceği ağır iş makinalarının olduğu durumlarda) maske takılmamalıdır.

Maske kullanımında dikkat edilmesi gereken diğer noktalarla ilgili olarak buradan bilgi alabilirsiniz. Farklı maske tipleriyle ilgili bilgiyi buradan ve buradan alabilirsiniz.

Öne Çıkarılan Cevap
1
Teşekkür
Paylaş
1
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır. Ayrıca bu cevap, COVID-19 ve Aşılar soru dizisi içinde yer almaktadır.

Kaynaklar

 • CDC. Improve The Fit And Filtration Of Your Mask To Reduce The Spread Of Covid-19. (23 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 23 Temmuz 2021. Alındığı Yer: CDC | Arşiv Bağlantısı

Maske kullanımı pandeminin ilk seyrettiği zamanlarda tartışmalı bir konu haline gelmişti. Fakat şimdi gelinen noktada maske kullanımı destekleniyor ve öneriliyor. Maske fayda sağlamaktan ziyade bulaşı önlemesi için kullanılan bir araçtır. Solunum sistemi bulaşına sahip patojenlerde yayılımın azaltılması için maske kullanılabilir. Çeşitli maske türleri bulunuyor ve kullanılıyor. Bu konuda en profesyonel koruma sağlayan maske 'N95' maskeleridir. N harfi yağa karşı dirençli olmadığını ifade ederken, 95 filtre yeteneğinin %95 olduğunu gösterir. Suya dayanaklıdır ve cerrahi maskelerden daha iyi koruma sağlar. Bu maskeleri direkt hastalar ile ilgilenen ve temasta bulunan sağlık çalışanları kullanır. Cerrahi maskeler daha yaygın kullanır ve N95 maskesi kadar koruyucu olmasa da büyük damlacıkların inhale edilmesini engeller. Maskenin korunum sağlaması onu nasıl kullandığımız ile doğru orantılıdır. Maske yüze tam oturmalı, kenarlardan hava almamalıdır. Ayrıca maskenin uzun süre kullanılmaması ve ellenmemesi gerekir. Cerrahi olmayan ev yapımı maskeler için pamuk ya da pamuk ipek karışımı kumaşlar önerilmektedir. WHO her iki tür maske için yapılması ve yapılmaması gereken şeyleri listelemiştir.

148 görüntülenme
4
Teşekkür (1)
Paylaş
4

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın