Maske Kıtlığı, COVID-19 Salgınını Yenmemizi Sağlayacak Koronavirüs Araştırmalarını Engelliyor!

Bilim İnsanları, Maske Eksikliği Nedeniyle Yüksek Risk İçeren Projeleri Durdurmak Zorunda Kalıyor!

Maske Kıtlığı, COVID-19 Salgınını Yenmemizi Sağlayacak Koronavirüs Araştırmalarını Engelliyor! The Straits Times
Yazar Katherine J. Wu Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
9 dakika
3,299 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Kim West için, işe kıyafeti giyme işlemi evde bitmiyor. Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki ofisine geldikten sonra, West genellikle gömleğinin ve pantolonunun üzerine ikinci bir kıyafet giyiyor: baştan aşağı bir önlük, galoşlar, kol koruyucuları, iki çift eldiven, bir saç filesi ve N95 maskesi. Üzerinde çalıştığı tehlikeli ve genellikle havayla taşınan patojenlere karşı tasarlanan bu abartılı kıyafeti giymek, yıl boyunca giydiği koruyucu kıyafetlerin çetelesini tutamayan West için bir alışkanlık haline gelmiş durumda.

Kendisi, şimdilerde bu durumun değişmesi için gün sayıyor.

SARS-CoV-2 koronavirüsü dünya çapında yayılmaya devam ettikçe, araştırma laboratuvarları kişisel koruyucu ekipman malzemelerinin hızla azalmakta olduğunu fark etti. Özellikle de, müşterilerin enfeksiyondan korunmayı umarak, panikle istiflediği N95 maskelerinin eksikliği, West gibi, geçimini halkı riske atan mikroplar üzerinde yaptığı araştırmalarla sağlayan bilim insanlarının araştırmalarının engellenmesine neden oluyor.

Reklamı Kapat

N95 Maskesi
N95 Maskesi
Amazon

West, potansiyel olarak ölümcül olan ve solunabilir mikroplar üzerinde çalışıldığı için ona göre tasarlanan UMass Medical's Biosafety Level 3 (BSL3) tesisini işletiyor. Bu tesiste West ve meslektaşları, dünyanın en bulaşıcı katili olan ve tüberküloza sebebiyet veren bakteriyi üretiyor. West, şöyle diyor:

Bu çılgın bir şey. N95 maskelerini günlük hayatında kullanan çok fazla insan var. Eğer olur da işimizi yapmak için tesise giremezsek, araştırma yapma imkanımızı hepten kaybedeceğiz.

N95 maskelerinin eksikliği, halkı tehlikeye atan mikropları araştırarak geçimini sağlayan bilim insanlarının işlerine engel oluyor.

Havada asılı duran partiküllerin %95'ini filtreleyebildiklerinden, N95 maskeleri hastalıklara karşı koruma sağlıyor. Buna SARS-CoV-2'nin neden olduğu COVID-19 da dahil. Ancak uzmanlar, halka, hem yanlış kullanımı çok olası olan hem de çoğu sağlıklı insanın hasta olmasını önleme ihtimali düşük olan bu maskeleri almamalarını tekrar tekrar söylüyor. Bu uyarılara karşın, N95 maskeleri eczane raflarından ve çevrimiçi perakende sitelerinden uçup gitti. Hem de 195$ gibi fahiş fiyatlara satılarak!

Hastaneler ve klinikler, hastaları tedavi ettikleri sırada tıp uzmanlarını koruyan maskelerin üreticileri için hala bir öncelik olmaya devam ediyor. Fakat maske kıtlığının devam etmesi halinde, bilim insanları yüksek riskli projelerde duraklama düğmesine basmak durumunda kalacaklarından, bulaşıcı hastalık araştırmaları salgının bir başka ciddi boyutunu oluşturabilir. Bir diğer BSL3 tesisine ev sahipliği yapan ve aynı şekilde, ekipman eksikliğiyle mücadele eden, Teksas'taki Galveston Ulusal Laboratuvarı'nın ortak yöneticisi olan Joan Nichols şöyle diyor:

Yaratıcılığımızı kullanabiliriz. Ancak bir süre sonra, düzgün bir şekilde korunmadıkça bu işi yapamayız. İşte asıl o zaman bu bir sorun olacak.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Maske kıtlığının devam etmesi halinde, bilim insanları yüksek riskli projelerde duraklama düğmesine basmak durumunda kalacaklarından, bulaşıcı hastalık araştırmaları salgının bir başka ciddi boyutunu oluşturabilir.

Cerrahi Maske
Cerrahi Maske
Allure

Yüzde gevşek duran cerrahi maskelerin aksine, N95 maskeleri burun ve ağız çevresini sıkıca sarmak üzere tasarlandı, hava yollarını enfekte veya tahriş edebilecek mikropların ve küçük partiküllerin büyük çoğunluğunun girişini engelliyor. Ucuz ve toplu üretimi kolay olan maskeler, inşaat sektöründen hayvancılığa ve klinik araştırmalarına kadar değişik alanlarda pazarlar buldu ve çoğunlukla tane başına bir dolardan daha az sattı.

Bunun yanı sıra, 2020 yılının başlangıcından bu yana, şu an 110.000'in üzerinde olan COVID-19 vakalarının dünyaya yayılmasıyla fiyatlar uçtu. Sağlık çalışanları, genelde yüksek riskli ve çok kirli ortamlarda tek kullanımlık olan maskeleri tüketmiş durumda. 

Bilimin İhtiyaç Duyduğu Maskeler Tükeniyor!

Maske eksikliğinin ciddiyetini aktarmak için şu kaynaktan yararlanılıyor: N95 maskelerinin çoğu, ABD'ye tedarik edilenler dahi, salgının Aralık ayında patlak verdiği Çin'in Hubei bölgesinde üretiliyor. Pensilvanya Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesi'nde virolog olan Sara Cherry şöyle diyor:

Reklamı Kapat

Gerçek şu ki, şu anda N95'leri alabilmek çok zor. Eğer sadece N95'lere bağımlı olacak olsaydınız, muhtemelen şu an içinde bulunduğunuz durumdan endişe duyardınız.

N95 üreticileri üretimi artırmayı amaçlarken, işlem bekleyen, biriken ürünler zaten ciddi derecede arttı. West, şöyle diyor:

UMass Medical'ın BSL3'ünü stoklayan her büyük üretici, en az Haziran ayına kadar yetecek maskeye sahip - ki ben de bu ürünleri daha az bilinen butik satıcılardan temin etmeye çalışıyorum.
Maske Giyen İnsanlar
Maske Giyen İnsanlar
Boston Globe

Kendi arzını garantiye almak için isim vermemeye de dikkat ediyor. Galveston'daki Nichols ise şöyle diyor:

Bize maskeleri alabileceğimize dair herhangi bir tarih verilmiyor. Sadece siparişin şimdi verilemeyeceğini söylüyorlar. Siparişleri yakın zamanda verebileceğimizi zannetmiyorum. Bu, Galveston'daki BSL3'ün şu anda SARS-CoV-2 üzerinde çalışan pek çok laboratuvardan sadece biri olduğunu düşününce çok büyük bir problem. Eğer durum daha kötüye gider de elimizdeki ekipmanlar tükenirse, araştırma yavaşlamak zorunda kalacak.

Yeni kitler, yeni teşhisler geliştirmek lazım - ortaya çıkan bu yeni virüsün doğasında neler olduğunu incelemek gerekiyor. Şimdi yapılması gereken çok fazla şey var çünkü bu yapılanlar, durum ilerledikçe olayla başa çıkışımıza yardımcı olacak.

Reklamı Kapat

Nichols'ın laboratuvarı hala Ocak ayında gelmesi planlanan bir gönderiyi bekliyor.

Bazı laboratuvarlarda zaten stokta olan N95'ler de tükenmeye başladı. COVID-19 ABD sınırları içinde ilk kez bildirildiğinden beri, UMass çalışanları "avuç dolusu N95'i alıp öylece kapıdan çıkıp gidiyor," diyor Nichols. (Bu sebeple çoğu araştırmacı ekipmanlarını daha gizli yerlere koymaya başladı.) Hatta West, birinin Myrtle Beach'e yaptığı gezi de dahil olmak üzere, insanların kişisel gezileri için ondan maske aşırmasını istediğini söylüyor. Tabii ki, cevabının her zaman hayır olduğunu ekliyor.

Maske Üretimi
Maske Üretimi
Hungary Today

Bir tüpü düşürmek gibi basit bir hatanın bile acil tahliye ve saatler süren titiz bir dezenfekte süreci gerektirdiği bir Biosafety Level 3 laboratuvarında, N95'ler yeniden kullanılmıyor. Düzenli olarak tesise girip tesisten çıkan yaklaşık üç düzine araştırmacısıyla, UMass BSL3 laboratuvarı bir ay içinde birkaç yüz maske kullanıyor. 

West'in en son yaptığı hesaplamalara göre, envanterinde ona sadece 6 hafta yetecek kadar N95 maskesi kaldı. 

Ne Yapmalıyız?

Bazı davranışsal değişiklikler, -her zaman maske değişikliği gerektiren tesise girme ve tesisten çıkma konusunda daha ihtiyatlı olmak gibi- kaçınılmazı geciktirmeye yardımcı olabilir. Ancak West'e göre, sorun artık maskelerin tükenmesi değil, ne zaman tükeneceği. 

Bu duruma hazırlanmak için Cherry'nin Pensilvanya'daki laboratuvarı gibi, diğer BSL3 laboratuvarları da havayı temizleyen solunum cihazlarına ya da İngilizce "papers" olarak telaffuz edilen PAPR'lara geçiş yapma kararı aldı. Bu cihazlar, filtrelenmiş havayı kullanıcının başını örten bir kaputa pompalayan, pille çalışan ve yeniden kullanılabilen ürünler. Ancak tek kullanımlık muadillerinden çok daha pahalılar ve laboratuvar görevlileri, tekrarlanan sterilizasyonlar sonrası sert mikrop öldürücü kimyasallar dolayısıyla paslanan davlumbazları düzenli olarak değiştirmeliler.

Agora Bilim Pazarı
Arzunun Botaniği

Hepimiz arı ile çiçeğin dansını biliriz; bal yapmak için nektar ve polen toplayan arı ve arıya istediklerini vererek genlerini uzaklara yayan çiçek. Büyük resmi göremeyen arı muhtemelen bahçede kendisini özne, yağmaladığı çiçeği ise nesne sanıyor. Meselenin aslı ise şu; çiçek arıyı, polenini çiçekten çiçeğe taşıması için zekice kullanmakta.

THE NEW YORK TIMES BESTSELLER
Kabul edelim, bitikilerin bizi de aynı şekilde kullanabiliyor olması aklımızın ucundan geçmiyor. İnsan doğa ilişkisi üstüne yazılmış en etkileyici kitaplardan biri kabul edilen Arzunun Botaniği’nde Michael Pollan insanlarla evcilleşmiş bitkiler arasındaki çıkar temelli ilişkiyi büyüleyici bir şekilde sergiliyor. Dört temel insan arzusunu – tatlılık, güzellik, sarhoşluk ve kontrol- bunları tatmin eden dört bitki -elma, lale, kenevir ve patates- ile ilişkilendirip bu bitkilerin nasıl insanoğlunun en temel dürtülerini hoşnut etmek için evrildiğini gösteriyor. Ve sayfalar ilerledikçe görüyoruz ki, tıpkı bizim bu bitkilerden faydalandığımız gibi, bitkiler de bizden faydalanıyor bu karşılıklı oyunda.

Bu kitap İnsan ve Doğa hakkında farklı türde bir hikâye anlatıyor; bizi Yerküre’de yaşam denilen bu karşılıklı büyük ağın içine geri yerleştirmeyi amaçlayan bir hikâye bu.

“Okuduğunuz okuyacağınız her şeyden daha büyüleyici.” Entertainment Weekly
“Pollan sadece doğal yaşam üstündeki etkilerimize değil, kendi doğamıza da ışık tutuyor. Nefes kesici.” The New York Times

Bilgiler ve Uyarılar:

 1. Bu ürün sipariş alındıktan 1-3 gün içinde postalanacaktır.
 2. Lütfen sipariş vermeden önce iade ve ürün değişikliği ile ilgili bilgilendirmemizi okuyunuz.
 3. Bu kampanya, Domingo Yayınevi tarafından Evrim Ağacı okurlarına sunulan fırsatlardan birisidir.
Devamını Göster
₺40.00 ₺42.00
Arzunun Botaniği

Her laboratuvar düzenli kullanım için PAPR'ları satın alacak ve bu sistemi sürdürebilecek kaynağa sahip değil ve N95'lerde olduğu gibi, satıcılar mevcut salgından dolayı bu cihazları stokta tutmak için uğraşıyor.

PAPR Maske
PAPR Maske
GazDetect

N95 stoklarındaki düşüşü fark ettikten sonra Ocak ayında farklı kaynaklar toplamaya başlayan Cherry, Pensilvanya'daki BSL3'ün önümüzdeki birkaç ay için yeterli PAPR'lara sahip olacağını düşünüyor. 

Bu durumun uzun vadeli yansımaları olacağını zannetmiyorum. Ama sanırım zaman gösterecek.

Undark'ın konuştuğu tüm uzmanlar, şu anda dünyadaki pandemi ile mücadele eden sağlık çalışanlarının koruyucu ekipman ihtiyaçlarının öncelikli olduğunu vurguladı. Nichols şöyle diyor:

Gerekirse sahip olduğum her şeyi hastaneye vereceğim.

Ancak salgın gelişmeye devam ettikçe araştırma camiasının buna ayak uydurması gerecek. Massachusetts Genel Hastanesi Ragon Enstitüsü (Ragon Institute of Massachusetts General Hospital), Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (Massachusetts Institute of Technology) ve Harvard Üniversitesi'nde tüberküloz odaklı bir laboratuvar işleten Bryan Bryson şöyle diyor:

Koronavirüsle başa çıkmak adına ulusal bir zorunluluk mevcut.

Bu BSL3 laboratuvarında, N95 maskeleri yok: Tüm çalışanlar PAPR kullanıyor ve iyi finanse edilen bu kurum, bu ve diğer koruyucu ekipmanları ciddi bir şekilde koruyor. Bryson şöyle diyor:

Eğer laboratuvarımızda araştırmaları durduracak bir sıkıntı yaşarsak, o zaman sadece öyle yaparız. Şu an içinde bulunduğumuz durum, araştırmalar için gerekli olan çevikliğin bir hatırlatıcısıdır.

Sonuçta aksaklıklar ve çıkan engeller, bilimsel sürecin bir parçasıdır.

Ekipman açıkları yeni bir durum değil: Nichols, 2009'da dünya çapında yaklaşık 1 milyar insana bulaşan H1N1 influenza virüsü pandemisinin ardından da maskelerle ilgili benzer bir durum yaşandığını söylüyor. O zamandan beri, koruyucu ekipman stoklama konusunda oldukça gayretli. Bryson şöyle diyor:

Reklamı Kapat

Şu an içinde bulunduğumuz durum, araştırmalar için gerekli olan çevikliğin bir hatırlatıcısıdır.
PAPR Maske ile Yapılan Araştırma
PAPR Maske ile Yapılan Araştırma
FDA

Ancak olası bir çalışmaları durdurma durumunda, imkanların sağlanması aylar sürebilir. Örneğin, West'in araştırmalarının, özellikle de hayvan enfeksiyonları üzerine olanların, tamamlanması aylar aldı. Buna ek olarak, hibe parası yıllık döngülerde kısıtlı verilir. Bu yüzden tesisler durdurulmuş deneyler için sağlanacak finansal desteği telafi etmeden önce bir gecikme yaşanabilir. Nichols şöyle diyor:

Ön verileri almak için bu ilk işi yapamıyorsanız, ortaya bir hibe koyamazsınız. Eğer araştırmacıların halihazırda hibeleri ya da Ulusal Sağlık Enstitüsü'yle bir sözleşmeleri varsa, bu iki durum ödemeler için uygun görülmeyebilir.

West, sarf malzemeleri geri geldiğinde envanterinde daha fazla N95 maskesi tutmaya karar verdi. Şöyle diyor:

Bu gibi durumlarda kullanmak için N95 maskelerimin her bir ya da iki tanesini saklayacağım.

Ancak bu düşüncesi kusursuz değil:  Maskelerin tarihi geçer ve fonlar sınırlıdır. West, küçük bir tesis için çalışıyor ve şöyle diyor:

Çok sınırlı bir bütçem var. Tüm bu maskeleri almak için 10.000 dolara ihtiyacım var diyemiyorum.

Nichols, asıl sinir bozucu olan durumun, bu maskelerin alımının, fahiş fiyatlara satımının ve yanlış kullanımının olduğunu belirtiyor. Bu ayın başlarında, Walmart otoparkında farkında olmadan N95 maskesini ters takan ve maskenin burnuna gelmesi gereken taraf çenesinin altından sallanan bir adamla karşılaştığını söylüyor.

Araştırma personeli, koruyucu bir geçirmezlik sağlamak için öncelikle bireysel olarak test edilmesi gereken maskelerin nasıl düzgün bir şekilde kullanılacağını öğrenmek için yoğun bir eğitime tabi tutuluyor. Cherry, maskeleri çıkarmanın bile o kadar basit bir iş olmadığını söylüyor. Yüzlerine dokunmadan önce bir N95 maskesinin dış yüzüyle uğraşan insanlar, maskeden ciltlerine mikropların geçişine neden olabilir, maskeyi takmanın gerekliliğini tamamen ortadan kaldırabilir ve potansiyel olarak enfeksiyon riskini artırabilir. Bryson şöyle diyor:

Halka gelince, sağlıklı insanların sahip olması gereken tek koruyucu ekipman "sağduyu"dur. İnsanların şu durumda yapacağı en mantıklı şey, sağlık durumlarının nasıl olduğunun ve hasta olup olmadıklarının farkında olmak. Ve bir izolasyona gerek olup olmadığına karar vermek.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 6
 • Grrr... *@$# 3
 • Muhteşem! 2
 • Üzücü! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Korkutucu! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Popular Science | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 03/12/2021 03:46:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8348

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Avrupa
Beyaz
Mitler Ve Gerçekler
Renk
Kedi
Hematoloji
Solunum
Hücre
Tüyler
Kimya
Zooloji
Gaz
Adaptasyon
Beyin
Doğum
Kozmoloji
Anksiyete
Eczacılık
Skeptisizm
Güneş Sistemi
İnfografik
Çiftleşme
Genel Halk
Samanyolu Galaksisi
Su Ayısı
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et