Evrim Ağacı

Hangi Maske, Ne Zaman Kullanılır? Maskenizi Tekrar Kullanmalı mısınız?

Yüz Maskelerini Tekrar Kullanmak İyi Bir Fikir Olmayabilir!

Hangi Maske, Ne Zaman Kullanılır? Maskenizi Tekrar Kullanmalı mısınız?
yüz maskesi
Pixabay
Tavsiye Makale

Bu yazı, Business Insider isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Koronavirüs salgını, kamu ve sağlık çalışanlarının yüz maskeleri için kapışmasına yol açtı. Maske yetersizliği nedeniyle, yeteri kadar etkili olmamasına rağmen maskeler şimdi birden çok kez kullanılıyor.

Her ikisi de tek kullanımlık olmak üzere iki yaygın yüz maskesi var. Cerrahi maskeler bir kişinin kendi mikroplarını yaymasını önler ve tipik olarak cerrahlar tarafından mikropları hastalardan uzak tutmak için kullanılırlar. Ayrıca, öksürükle çıkan küçük parçacıklar yoluyla hastalığın yayılmasını en aza indirmek için hastalar tarafından da kullanılabilirler.

Diğer yandan N95 maskeler, havada bulunan parçacıkların %95’ini süzer ve giyen kişinin bulaşıcı hastalığa maruz kalma riskini en aza indirmek için kullanılırlar. Hasta insanlarla ilgilenen ve enfekte olmak istemeyen sağlık çalışanları bu maskeden giyer.

Bu görsel Evrim Ağacı tarafından Türkçeye çevrilmiştir.
Bu görsel Evrim Ağacı tarafından Türkçeye çevrilmiştir.
Business Insider

Yüz Maskeleri Tekrar Kullanım İçin Tasarlanmıyor

Burnett Tıp Merkezi’nde genel cerrah olan Hans Rechsteiner hem cerrahi hem de N95 maskelerin tek kullanımlık olduğunu söylüyor. Tekrar kullanılabilen maskeler var ancak bu maskeler genellikle tıp uzmanları tarafından kullanılmaz. İtfaiyeciler gibi, kimyasallara maruz kalan veya duman çıkaran maddelerle çalışanlar için tasarlanırlar. Rechsteiner şöyle diyor:

Temizlenip tekrar kullanılan maskelerin koronavirüsün çözümünün bir parçası olduğunu düşünmüyorum.

Örneğin Dünya Sağlık Örgütü, nefesinizden nemlendiği zaman maskenizi çıkarmanızı ve tek kullanımlık bir maskeyi asla birden çok kez kullanmamanızı öneriyor. Normal koşullar altında, sağlık görevlileri enfekte hastayla ilgilenmeyi bitirdiğinde bu maskeler atılır.

Cerrahi maskeler ve solunum gereçlerinin fiberleri ve elastik bantları zamanla bozulabilse de (maskenin yüze iyi oturabilmesi için önemlidirler), maskelerin son kullanım tarihleri aniden dolmaz. Rechsteiner’ın tahminine göre, üretim tarihinden başlayan beş yıllık süre, bir maskeyi kullanmak için en iyi zaman. Yine de eskimiş bir maske elbette hiçbir şey takmamaktan daha iyi.

Maske Eksiliği Nedeniyle Sağlık Çalışanları Maskeleri Birden Çok Kez Kullanıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle sağlık çalışanları hem cerrahi hem N95 maske bulmakta zorlanıyor. Bu nedenle çoğu tıp uzmanı tek kullanımlık tasarlanan maskeleri tekrar kullanıyorlar veya tüm vardiyaları boyunca aynı maskeyi takıyorlar. Tıp doktoru Shweta Pai şöyle diyor:

Maske eksikliği nedeniyle ekipmanlar amaçlanan kapsamları dışında kullanılıyor.

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) eksiklik ortamında maske kullanımı için yönergeler yayınladı. Kuruluş maskeleri temizlemeyi tavsiye etmiyor ancak maskeleri güvenli şekilde yeniden kullanmak için şunları öneriyor:

Cerrahi veya N95 maske sadece aynı insan tarafından tekrar kullanılmalıdır, asla tıp uzmanları arasında paylaşılmamalıdır.

Maskeyi uzun süre kullanmak tekrar kullanmaktan daha iyi, bu nedenle tüm vardiya boyunca maskeyi takıp çıkarmak yerine devamlı olarak takmak daha doğru. Böylece insanların yüzlerine dokunma miktarı ve virüsün vücuda girme ihtimali en aza indirilmiş oluyor. CDC yönergeleri bir maskeyi kaç kez yeniden kullanmanın güvenli olacağını bilmenin bir yolu olmadığını söylüyor, bu nedenle tıp uzmanları buna kendileri karar vermeli.

Kullanılmadıklarında, maskeler kağıt torba gibi hava alabilen bir kapta muhafaza edilmeli. Maske eksikliği ile savaşırken bazı New York doktorlarının yaptığı şey de tam olarak bu.

Araştırmalar gösteriyor ki COVID-19’a sebep olan virüs yüzeylerde 72 saate kadar kalabiliyor. Rechsteiner bu nedenle üç adet yüz maskesini dönüşümlü olarak kullanmanın ideal olduğunu söylüyor.

Eğer ilaveten güvende olmak istiyorsanız, üç maske kullanın ve bu maskeleri her gün kendi aralarında değiştirin. Bu sırada iyi havalanan bir yerde bulunmalarına izin verin ki virüsler ölsün. Bazı bölgelerdeki ciddi maske eksikliği nedeniyle bu yöntemin güvenli ve kabul edilebilir olduğuna inanıyorum.
Temizlenmiş yüz maskeleri
Temizlenmiş yüz maskeleri
Pixabay

Kumaş Maskeler Nasıl Uygun Bir Şekilde Kullanılır?

Eksikliğin ortasında bazı insanlar kumaştan atkılara kadar her şeyden ev yapımı maskeler yapıyor.

Araştırmalara göre tişörtlerden üretilen ev yapımı maskeler, enfeksiyonu önlemede cerrahi maskelerin sadece üçte biri kadar etkili. Ancak yine de kullanıcı tarafından yayılan mikrop miktarını önemli ölçüde azaltıyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre koronavirüs 56 °C sıcaklıkta öldürülebilir. Bu nedenle eğer kumaş maske kullanıyorsanız, maskeyi sabun ve suyla yıkayıp yüksek sıcaklıkta kurutmayı düşünebilirsiniz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 21
 • Bilim Budur! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 2
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/06/2020 02:40:07 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8555

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Deri
Balıklar
Lgbt
İlaç
Mit
Maymun
Ay Ve Dünya
Ara Geçiş Türleri
Böcekler
Ölüm
Oyun Teorisi
Yaşlılık
Farmakoloji
Genel Görelilik
Bilim Tarihi
Sağlık Personeli
Jinekoloji
Balıkçılık
Yapay Seçilim
Sağlık Bilimleri
Etimoloji
Önlem
Doğa Yasaları
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Zehirli Mantar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gün boyu ilginç bir şey fark etmediyseniz, pek de iyi bir gün geçirmemişsiniz demektir.”
J. A. Wheeler
Geri Bildirim Gönder