Puan Ver
0
Puan Ver

Kütlesiz olan ışık nasıl karadeliklerden kaçamıyor?

Merhabalar. Herhangi bir kütlesi olmayan ve 300. 000 km/sn gibi inanılmaz bir hız ile seyahat eden ışık nasıl olur da karadeliklerden kaçamaz? Karadelikler nasıl olur da kütlesiz bir şeyi içine doğru çeker?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
2 Cevap

Herhangi bir "enerji" aynı zamanda relativistik bir kütle gibi davranır.

Işığın "maddesel" bir kütlesi olmamasına rağmen enerjisi vardır ve gravitasyondan kütle gibi etkilenir.

Hatta pratikte çok mümkün olmasa da, dar bir hacimde yeterince yoğunlaşmış enerjinin kendisi de uzay-zamanı bükerek kütle çekim etkisi oluşturur.

Favorilerime Ekle
2

Işığın karadelikten kaçamamasının sebebi kütleyle ilintili değildir. Karadeliklerin gerçekleştirdiği eylem bizim halk ağzında kullandığımızın aksine kütleyi "çekmek" değildir, uzay zamanı bükmektir. Fizik yasaları dolayısıyla, herhangi bir kuvvet etkisi bittikten sonra boş uzayda hareket edecek bir cisim her zaman düz bir rotayı takip edecektir. Özellikle ışık, her zaman en kısa olan düz rotayı takip eder. Karadelikler ise bizim "düz" dediğimiz algıyı yamultur. Uzay artık bir A4 kağıdı gibi değil, kavisli bir şekile bürünmüştür. Ama ışığın fiziği altüst edecek hali yok, kavisli bir kağıtta düz bir rotayı izlemesi gerektiğinden, mecburen karadeliğin içerisine doğru hareket eder.

İlk yorum yapan arkadaşın verdiği enerji ile kütle çekim oluşturma konsepti de çok ilginçtir. Teorik olarak, yeterince ışık kullanarak bile bir karadelik oluşturabilirsiniz, bunun bilimsel terminolojisi Kugel-Blitz diye geçiyor.

Evrende cisimlerin tercih edeceği hareket doğrultularının nasıl hesaplandığını merak ediyorsanız, La grange fiziğine göz atmanızı tavsiye ederim.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Geçmişin tehlikesi insanların köleleşmesiydi. Geleceğin tehlikesi ise insanların robotlaşması...”
Erich Fromm
Geri Bildirim Gönder