Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Ozan Can
Ozan Can Üye
0
Konsantrasyon yeteneğimiz nasıl arttırılabilir?
Sorum özellikle fazla dikkat dağınıklığı yaşayan insanlar için. Ne yaparlarsa konsantrasyonları daha fazla güçlenir? Bazı insanlar ne kadar çabalarsa çabalasın dikkatleri istedikleri düzeye ulaşamayabiliyor. Dikkat üzerinde ne gibi etkenler var?
Konsantrasyon yeteneğimiz nasıl arttırılabilir?
Konsantrasyon yeteneğimiz nasıl arttırılabilir?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Yusuf İğın
Yusuf İğın H. sapiens

İyi geceler, iyi Ramazanlar.

Beynimiz hâla eski atalarımızın beyinleri. Bu yüzden beyni tanıyarak işe koyulmak önemli. Önce kendinizi tanımalısınız, neyi zevkle yaparsınız ve neye pür dikkat odaklanırsınız? Zevkle yaptığınız şeyler, haz aldığınız şeylerdir. Pür dikkat dinlediğiniz şeyler ise hayatınızı direkt olarak etkileyecek şeylerdir. Odaklandığınız şeyin hayatınızda bir anlamı olmalı. Ders çalışıyorsanız ders çalışmayı bir mecburiyet olarak benimsemelisiniz.

Gelelim ikinci aşama olan ödüle. Uzun vadeli bir işe odaklanıyorsanız odağınızı aylara, yıllara yaymanız çok zor olacaktır. Beyninizi uzun süre kandıramazsınız. Bu yüzden beyninizi haz aldığınız şeylerle ödüllendirmelisiniz. Örneğin “Bu tezi bitirirsem 2 saat PUBG oynayacağım.” diye kendinize koşul yaratabilirsiniz. Bunu haz aldığınız her şey için uygulayabilirsiniz. PUBG oyunu zevkli bir faaliyet olduğundan beyniniz engeli, yani ders çalışmayı aşmak için elinden geleni yapacaktır ve iyice odaklanacaktır.

Bu Reklamı Kapat

Ancak sürekli PUBG ile beyninizi kandıramazsınız. Beyin bu duruma alışırsa eskiye dönebilir, bu yüzden ödüllerinizi ve çalışma sıklığınızı, düzeninizi iki haftada veya üç haftada bir değiştirmenizi öneririm. Bu sayede beyninizi yeni bir düzene alışmaya zorlayacaksınız, bu sayede dikkat skalanız sıfırlanacak ve temizlenecek.

Süre konusuna gelecek olursak... Süre için pomodoro gibi teknikleri kullanabilirsiniz. Burda deneme yanılma yapmanız daha uygun. Kimileri için 25 dk odaklanma 5 dk mola süresi idealken kimileri için 50 dk’ya 10 dk en ideal süre olabiliyor. Tavsiyem 37 dk çalışmaya 7 dk moladır. Sayılar absürt olduğunda düzeninize hakimiyetiniz ve zamanı yönetme başarınız artar. Üstelik sabah kalkıp üst üste 8 saat çalışmak yerine sabah 3, öğleden sonra 2, akşam 1 ve gece 2 saat çalışmanız kendinizi toparlamanıza fırsat verecektir. Daha kolay çalışırsınız.

Kayıt alın. Çalışma sürenizi, içeriğinizi, düzeninizi, dinlenme vaktinizi vs. kaydedin. Her gece olmasa da her hafta mutlaka kayıtlarınıza göz atın. Bunun için Focus To-Do gibi uygulamalar var. Çalışma sürenizi ve görevlerinizi kaydediyor, bu size motivasyon sağlayacaktır.

Bu Reklamı Kapat

ÖZETLE

1 - Hedefini belirle, hayatın için önemini sorgula.

2 - Kendini ödüllendir.

3 - Düzenini belli periyotlarda bir değiştir.

4 - Pomodoro gibi tekniklerle çalış.

5 - Kayıt al, analiz yap.

Bu Reklamı Kapat

Not: Alışılması zor bir süreç bu anlattıklarım. Ben yaklaşık 8-9 ayda alışmıştım. Ancak iki hafta ertelesem boşluğa düşüyorum, tembelleşiyorum. Küçüklükten gelen bir çalışma alışkanlığım olmadığı için şimdi cefasını çekiyorum. Başarılar dilerim. Tekrardan hayırlı Ramazanlar.

0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et