Sorulara Dön
-3
Ekonomi & Siyaset Bilimi

Kapitalizmmi daha iyi kurulus yoksa kommunizm?

Hem felsefi hemde ekonomik yonden cevablandirin

4
127 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

komunizm için konusmak gerekirse işler daha yolunda gider. çünkü en basta komunizm kaynak odaklı bir ekonomidir, sınıf farklılıkları yoktur, her imkandan herkez faydalanabilir. üretim aracları azınlıgın değil herkezindir.

mesela II. Dünya Savaşı'nın başında ABD'nin elinde 600 kadar birinci sınıf savaş uçağı vardı. Bir sene içinde, 90.000'den fazla uçak yapılarak bu eksikliğin üstesinden gelindi. II. Dünya Savaşı'nın başında soru şuydu: Savaş için gereken donanımı üretmemizi sağlayacak yeterince finansal kaynağımız var mı? Cevap hayırdı. Ne yeterince para ne de yeterince altın vardı; ancak gereğinden fazla doğal kaynak vardı. Var olan kaynaklar sayesinde savaşı kazanmaya yetecek yüksek üretim ve etkinlik sağlandı. kaynak odaklı ekonomi budur. kaynak varsa herkez için ortak kullanılır satın alınmaz yada vergi verilmez. afrikanın yer altı zenginlikleri fazladır mesela ama birşey uretemezler cunku fakirler. para yoksa kaynak kaybolur resmen. yada ekonomik krizlere bakalım. kaynak azalmaz ama fabrikalar bosalır ve herkez işsiz kalır üretim durur. komunizmde bu yoktur.

komunizmde ev, araba devlet verir. vergi vermezsin. devlet herkeze iş bulur işsizlik yoktur. herkez aynı koşullarda yasar sınıf farklılıkları yoktur. imkanlar herkeze ortaktır. azınlık buyuk guce sahip değildir. oy vermez kimse(aşşagıya link bırakıyorum vidyo izlersin), rekabet yoktur ve en onemlisi hersey insan için yapılır.

en önemlisiyle planlı bir ekonomi vardır. kapitalizm de enflasyon ve piyasa cok kaotiktir. ama komunist bir sistemde her şey planlıdır. yıllarca nasıl buyuyecek ne kadar uretim olacak hersey belirlenir ve planlı bir şekilde hareket edilir.

ayrıca ülke sınırı, savaslar ve milliyetçilik yoktur. çok sacma değil mi? sırf siyasetçiler yuzunden kendi türümüze düşman olmak, kendi kardesimizi öldürmek istemek? hepimiz insanız bir millet değil bütün insanlık ugruna calısmamız gerekmez mi?sovyetlerde bütün ülkeler kardes içinde sırt sırta yasıyordu ama dagılınca barıs da bozuldu. neden haritada renkli bir alana sahip olunca insanlar birdan hapitat kesiliyor hiç anlamam. savaslar ekonomik olarak vardır. eger para yoksa ve kaynak odaklıysa hersey savaslarda biter.

SONUÇ

ben komunizm sütten çıkmış ak kaşıktır demiyorum, tabiki kotu yanları da yada kapitalizmin de iyi yanları var. birşey %100 kotu yada iyi olamaz, yada tarihte birkaç kötü uygulama ekonomik sistemleri yorumlamamızı değiştiremez. ama felsefi olarak bakınca kapitalizmin kotu yanları komunizme gore daha agır basıyor. ve bu yazdıklarımın ütopik olmasının tek sebebi- komunizm utopiktir- zihniyetidir. insan oğlu uzaya cıkmıştır, denizin en derinine inmiştir, uçmuştur imkansız ve ütopik olarak bakılan cok sey yapmıştır. kaynak odaklı ekonomiye gecmeyi mi beceremiyecek ?

1
Paylaş
1

Kaynaklar

merhabalar

malesefki ekonomik bilgim çok fazla yok o yuzden felsefi olarak cevaplayacagım bu sorunu.

kapitalizm verimsiz, mantıksız ve müsrif bir sistemdir. çünkü nüfus da azınlık olan zenginler kaynakların çoğuna sahiptir, rekabet vardır, azınlığın mutlulugu ve rahatı için çoğunluk fakir bırakılır cahil bırakılır ve ezilen kısım nifusun çoğunluk kısmıdır. e haliyle açlık, savaşlar, rüşvet, adaletsizlikler, küresel ısınma, sınıf farklılıkları, gelir adaletsizliği vb. durumlar ortaya çıkar.

verimsizdir çünkü, para için her şey mubahtır ve herşeyi para çözer. mesela planlı eskitme yöntemi vardır. bir telefon yada araba aldıgını varsay. bu cihazlar yıllar geçtikçe eskiyip daha kötü hale gelmek için tasarlanır ki sürekli para harcayıp yeni ürünler almalı. e haliyle kaynak ve enerji israfı sürekli yapılır. ve bu 1 tane değil, marketler insan ihtiyacına uygun değil daha fazla para harcaman için ürün geliştirir.

mantıksızdır, çünkü kaynağın ve imkanların çoğuna azınlık sahiptir. zenginler nifusun %1 lik kısmını oluştururken para anlamında butun paranın yarısından fazlasına sahiptir. bu da kaynakların çoğunluğuna zenginler hakim oldugu anlamına gelir. haliyle bir taraf açlık çekerken diğer kısım zevk için israf eder. şöyle düşün babadan kalma bir fabrikan var, bu fabrikayla ilgilenmemek için basına birini gecirdin ve hiçbirşey uretmezken harcayamacagın kadar cok para kazanıyorsun. bunun neresi mantıklı? 1 ögünde 400 gram yemek yiyebilirsin neden 1 insana sırf parası var diye daha fazla kaynak harcansın ki ? neyi hak etmiş bu konuda?

bunun dısında en guzel yemekleri zenginler yer, akıllı olmalarına bile gerek yok ozel okullarla meslek satın alabilirler, askere gidip zaman harcamaya gerek yok, savas zamanı savasmaya gerek yok her ulke zenginlere kapı acar, ceza verilmesi fayda etmez paraları herseyi çözer, kanunlar genelde zengini korur... bu boyle uzar gider.

146 görüntülenme
1
Paylaş
1

Kaynaklar

Kapitalizm özel mülkiyet ve serbest piyasadır. Siz bir fabrikaya sahipsinizdir, kâr istersiniz çünkü açgözlüsünüzdür, bu yüzden üretirsiniz. Ya da hotel diker, hizmet edersiniz. İnsanların taleplerini karşılar ve onların paralarını alırsınız. Ben sizin ürününüzü beğenir ve paramı veririm, ikimiz de kârlı çıkarız.

Ama size sadece kâr yetmez... Yok, siz çok daha fazla kâr istiyorsunuz! O hâlde benim onu istemem lazımdır, çünkü ürünü alacak olan benim. Siz benim talebimi karşılamalısınız. O hâlde ürünü geliştirmelisiniz ki ürünü sizden alayım! Veya, benim şu anda sahip olmadığım ama sahip olmayı istediğim şeyleri üretesiniz ki talebimi bu şekilde karşılayın.

Tabii size satmak da yetmez. Sizin düşükten üretip yüksekten satmanız lazım! O zaman ucuz materyal alacaksınız. Materyalin neden ve nasıl ucuz olduğunu, materyalin fiyatının nasıl belirlendiğini burada ve burada sorduğunuz sorularda açıkladım, tekrar açıklamayacağım ve direkt sonuca geçeceğim; siz yüksek kâr hırsınızdan ötürü kimsenin istemediği ürünlerden herkesin istediği ürünleri çıkarttınız. Bir ekonomik sistem daha ne yapsın? Hiç kimse ekonomiye elini sürmeden, sizi tamamen kendi hâlinize bırakarak sizin en değersiz ürünlerden en değerli ürünleri yaratmanızı ve bunları satmanızı sağladı. Hem ben kendi istediğim ürünleri, hem de siz kendi istediğiniz ürünleri aldınız. Bu kadar iyi işleyen, bizim talebimizi karşılamada bu kadar başarılı olan hiçbir ekonomik sistem yoktur.

Komünizme ise fazla değinmeyeceğim, uzunluk açısından... Ancak Küba'nın komünist olduktan sonra ekonomisinin ne hâle geldiğini gösteren "Rönesans ve Çöküş" isimli bu makaleyi bırakacağım size. Okuyup görebilirsiniz.

0
Paylaş
0

Kaynaklar

  • H. Llorens ve K. Smith, et al. (1998). Renaisssance And Decay: A Comparison Of Socioeconomic Indicators In Pre-Castro And Current-Day Cuba. ASCE. | Arşiv Bağlantısı

İlk olarak şunu söylemeliyim. Her birinin iyi ve kötü yönleri var. Peki, bunu hangisi olsa daha iyi olur olarak değil, şartlara ve ihtiyaçlara göre neler olmalı diye düşünmelisin.

Şimdi geçelim Kapitalizm ve Komünizm' in artıları ve eksilerine. Kapitalizmde istediğin şeylere sahip olabilir, yüksek eğitimi alabilirsin. Ama hayat şartları herkes yükseğe çıkmak istediği için zordur. Komünizm de ise istediklerine sahip olamazsın çünkü senin değil her şey devletindir, mülk yoktur. Herkes aynı eğitimi alır. Kapitalizm' e oranla daha rahat bir hayat yaşarsın ama istediklerine sahip olamazsın.

Fakat dediğim gibi şu anda bu insanları için iyi onu kullanıyoruz bundan 100 yıl sonra başka bir ideoloji olabilir. Her iki tarafında savunucuları diğerini mantıksız, aptalca vs. olarak görebilir. Önemli olan o anda insanların ihtiyacının ne olduğudur. Lakin sınıfsız bir toplum hiç olmayacaktır. Çünkü bu bir ütopyadır. Nedeni ise bizim insan olarak daha çok isteme, egoist ve benci bir anlayışa sahip olmamızdan kaynaklanır. Canlı böyledir. Bunu değiştiremediğin sürece böyle devam edecektir. Ha nasıl değişir dersen anca robot gibi insanlar yetiştirirsen olur.

0
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et