Ekonomi & Siyaset Bilimi

Türkiye ve Dünya ekonomisi ve siyaset bilimi alanında, akademik analizleri tetikleyecek sorularınızı sorabileceğiniz kısımdır. Partizan veya aktüalite odaklı sorular silinecektir; sorular, ekonomi ve siyasetin bilimsel ve felsefi boyutuna odaklanmalıdır.

Sonuçları Filtrele Seçki
61K
Yusuf İğın
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Evet, batı bize göre belli konularda iyi olabilir ancak insanların batıya bu denli özenmesi sizce ne kadar doğru? Batıdaki çıplaklığı modernizm sanandan tutun, zevklerine düşkünlüğü üstün saymaya kadar… Şahsen insanların bu konuda yanıldığını düşünüyorum, batının da geldiği yer aşikar, neden kendimizi hep altta hissedelim ki?
Reklamı Kapat
61K
Yusuf İğın
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Teknoloji geliştikçe sanki Dünya savaşı bir daha olmayacakmış gibi bir algı var. Derslerde savaşlar bize çok uzakmış gibi (tarihsel olarak) anlatılıyor. Dünya dersini almış mıdır? Einstein’ın meşhur bir sözü vardır 4. dünya savaşı hakkında bilirsiniz. Dünya bir savaşı daha kaldırabilir mi?
395
Bülent Turan
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Ekonomi, sınırsız insan ihtiyaçlarına karşın sınırlı kaynaklar ile karşılama yollarını araştıran bilim dalı diye tanımlanır. İçinde bulunduğumuz ekonomik sistemde herkesin bu kaynaklardan yararlanamadığı ortada. Daha iyi model içinde yaşamak mümkün müdür?
Cevap

Bu sorunu çözmek için çokça farklı ekonomik sistem oluşturulmuştur (liberalizm, komünizm, kapitalizm, sosyalizm vb.). Hepsinin artıları olduğu gibi eksileri de vardır. Mutlak fayda sağlayan bir sistem henüz geliştirilememiştir ve büyük ihtimalle de geliştirilemeyecektir. Bunun sebebi, ekonomik sistemlerin temelinde insanların olmasıdır.

Ekonomik model oluşturulurken öncelikle insanın mantıklı olanı yapacağı varsayımında bulunulur. Fakat bu varsayım gerçek hayatta her zaman geçerli değildir. İnsan davranışları değişken ve kesin olmadığı için bu sistemler belirli ölçüde başarısızdırlar. İyi bir ekonomik sistem, temellerini iktisat kanunlarının yanında sosyolojiye de dayandırır. İnsanı ve piyasayı en tutarlı şekilde yorumlayan sistem, en faydalı sistemdir.

Kaynaklar ve üretim kıt olduğu için, tüm insanların bu kaynaklara erişebilmesi günümüzde biraz zor gibi görünüyor. Bununla beraber daha iyi bir sistem her zaman mümkündür. Sosyoloji ve iktisadın gelişmesiyle beraber bu gelişmeler, halihazırda var olan sistemlere entegre edilip eldeki sistemler güçlendirilmektedir.

2
Teşekkür (2)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
25
Sevil Alkan
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Ben konu bulamıyorum .okuduğumuz bölüm derslerini kapsayacak biçimde bir konu istiyorum siyaset ile ilgili tarih ole ilgili olabilir bir de konuyu sınırlandırılmış bir biçimde isitiyorum ve ona uygun araştırma problemleri sorusu lütfen yardımcı olur musunuz?
Reklamı Kapat
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku