Puan Ver
0
Puan Ver

İnançlı insanların tanrı dediği evrimin tercih mekanizması neden çoğu zaman olumlu yönde çalışıor?

Mesela ölümün canlılar için aslında avantajlı oldugunu soyluyorsunuz evrimi dunyadakı kaynak yetersızlıgı ılgılendırmezki veya elbetteki pembe kutup ayısı olsa dogal secılımle elenırdı ancak yınede evrımın bukonuda sansını pek denemedıgı goruyoruz

2
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Evrimden bahsederken söyleyeceğimiz ilk şeyler doğal, yapay ve cinsel seçilim mekanizmaları olacaktır. Türün bireylerinde rastgele mutasyonlar tarafından oluşabilecek değişik özellikler kendi başlarına evrime sebep olmaz çünkü evrim, türün tamamını ilgilendiren değişikliklerdir. Bu durumda gerçekleşecek değişiklikler yukarıda bahsettiğim seçilim mekanizmaları tarafından da sınanmalıdır. Uygun özelliklere sahip olan bireyler hayatta kalacak, uyumsuz veya daha az uyumlu olan bireylerin sayısı azalacak ve yok olabileceklerdir. 

Bu bahsettiklerimizin hiçbir yerinde tasarım söz konusu değildir, tamamen elde var olanların ortama karşı sınanması şeklinde gerçekleşir. Sil baştan bir dizayn ile daha iyi bir durum oluşmaz onun yerine eldeki duruma gelecek değişiklikler ile uyum sağlanmaya ve hayatta kalmaya çalışır. 

Eğer kutup ayılarının habitatı beyaz renge değil de pembe renge daha uygun olsaydı ve mutasyonlarla pembe renkli kürke sahip olan bireyler ortaya çıkabilmiş olsaydı, bu bireylerin hayatta kalma ihtimalleri artabilirdi. 

Evrimin itici bir diğer faktörü de canlıların besinlere ulaşımıdır. Kimi türler, içlerindeki iyi avcıların hayatta kalması ile evrimleşmişken, kimileri de kimsenin yemek istemediği türde bitkileri yiyerek kendini besin yarışından soyutlamıştır (koalalar ve okaliptür ağacı). Yani tabii ki besin kaynaklarına erişimin azalması, türlerin devamı ve yeni bireylerin, yavruların ortaya çıkışını zorlaştıracaktır. 

işte bu, sorudaki en önemli kısmı açıklıyor olmalı, evrimin tercih mekanizması dediğiniz şey, şansını deneyen, planlar yapan ve tasarımlar ortaya koyup düşünen bir sistem değil, tamamen türlerin hayatta kalıp kalamamaları üzerinden çalışan bir sistem. Sahip olduğumuz çoğu özellik, bizden önce gelen, ata türlerimizin sahip olduğu özelliklerin devamı ya da değişimi ile elde ettiğimiz özellikler. Parmak veya kol yapılarını incelediğimizde, memelierden kuşlara, sonra da balıklara kadar, benzer yapıları görmemiz mümkün.

Evrimi daha iyi anlayabilmek için doğal seçilim ile ilgili makaleyi kaynak olarak ekliyorum.

Teşekkür Et
0

Evrimde "şans denemek" gibi bir durum söz konusu değildir ve evrim bir şeylerle "ilgilenmez". Çünkü evrimsel gelişimde bilinç söz konusu değildir.

Kaynak yetersizliğiyle "ilgilenmemesine" gelirsek her canlının besini farklıdır. Eğer evrim ölümsüz canlılar üzerine "şansını deneseydi" bu canlının besini gittikçe azalıp en sonunda biter, besinin olmamasıyla da canlı türü dünyadan silinirdi.

Evrim için bir canlı ürediği ve genlerini gelecek nesillere aktardığı an o canlı başarılı olmuş ve başka bir görevi kalmamıştır. Bu nedenle de ölüm kaçınılmaz olur.

Teşekkür Et
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir gün hayvanlarla konuşabileceğiz. Bize tek bir şey soracaklar: Neden?”
Anthony D. Williams
Geri Bildirim Gönder