Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Evren yasalarına göre Tanrı var mı?

Bazı kesimlerin her şeyin ilk nedeninin tanrı olduğunu ya da fizik yasalarını tanrının yaptığını vb. şeyler söylediklerini okuyorum. Sizce gerçekten öyle mi ? Fizik yasalarını vb. Tanrı mı yaptı? Big bang in nedeni nedir? Maddenin ve bizim var olma sebebimiz gerçekten tanrı mı? Bilgisi olan hocalarım cevaplarsa çok sevinirim.
1,149 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cengiz Altun
Cengiz Altun
28K UP
Öğrenci

Biliyorsunuz ki evren yasaları evreni bir yaratıcı olmadan yada olmadığını farz ederek her şeyi belirli kurallar içine koyma çabasıdır.

Bugün ki noktada daha tam olarak bu kuralları kesin olarak belirlemedik örneğin kuantum dünyası hala gizemini korumakta yada kuantum değil de daha yakından bildiğimiz görelilik ile anlatayım uzay-zamanın son bulduğu yerlere tekillik denir ve görelilik bu noktalarda işlevini yitirir bildiğimiz üzere evren 13,7 milyar yıl önce bir tekillikten meydana gelmiştir (Big Bang) ve bu noktada görelilik bizlere bir şey söyleyemiyor dolayısıyla bu konuda tanrıya sığınmak istiyoruz. Ama bununla sınırlı kalmıyoruz ve bu tanrı kısmını kuantum ile gidermeye çalışıyoruz eğer kuantum dünyasının tam olarak anlayabilirsek tekilliklerin ne olduğu ve big bang gibi yapıların ardında ne olduğunu anlamak ve nasıl oluştuğunu bilmek yolunda bir devrim yaratmış olucaz aslında sürekli eski zamanlarda insanlar doğa olaylarını tanrı olgusuna sürüklemişti cevapları tanrıda bulmak istiyorlardı ama bilim ve teknoloji gelişince ki bunun yanında bir de merak, bu gibi olguların aslında tanrı değil belirli bir doğa yada fizik kanunlarından ibaret olduğunu gördük.

Tüm Reklamları Kapat

Ya da bu bulduğumuz kanunlar belki de tanrının eseridir tanrı evreni kuralına göre yaratmış da olabilir ve bizer bu oyunun kurallarının daha yeni yeni öğreniyor da olabiliriz ama ben bunu çok merak ediyorum ya bu oyunun bugu bulunursa?

271 görüntülenme
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Evren yasaları, doğa yasaları, bilimsel kanunlar ve bilimsel gerçekler bize Tanrı'nın varlığı veya yokluğu hakkında bilgi vermez. Tanrı bilimsel yöntem ile kanıtlanamadığı için bilim bu konu ile ilgilenmez, bu konu ile ilgili bir yorum yapmaz. Örneğin Kütleçekimi. Kütlesi olan canlılar uzay-zaman dokusunu büküyor. Kütleçekimi de bu yüzden kütlesi olan cisimlerin birbirini çekmeye meyilli olduğuna dair bir gözlem, yasa. Bunlar evrenin dokusundan kaynaklanan olaylar. Evrenin dokusunun neden bu şekilde olduğunu, bu durumun Tanrı'nın isteği ile mi böyle olduğunu veya durumun bu olmadığını bilmiyoruz. Bilim, bize sadece bu bilgiyi veriyor. Sadece var olan bilgiyi verdiği için doğa yasalarını "evreni Tanrı olmadan açıklama çabası" olarak görmek son derce hatalıdır. Tabii ki "Yasa varsa o yasayı koyan vardır." gibi hatalı benzetmeler de için içine girebiliyor. O yüzden bu cevabımı da ekliyorum.

147 görüntülenme
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Ay Nasıl Oluştu?
Ay Nasıl Oluştu?
Balinalar Nefesini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Balinalar Nefesini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close