Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

İnançlı insanların "tanrı" dediği evrimin tercih mekanizması, neden çoğu zaman olumlu yönde çalışıyor?

Mesela ölümün canlılar için aslında avantajlı oldugunu soyluyorsunuz evrimi dunyadakı kaynak yetersızlıgı ılgılendırmezki veya elbetteki pembe kutup ayısı olsa dogal secılımle elenırdı ancak yınede evrımın bukonuda sansını pek denemedıgı goruyoruz

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Evrimden bahsederken söyleyeceğimiz ilk şeyler doğal, yapay ve cinsel seçilim mekanizmaları olacaktır. Türün bireylerinde rastgele mutasyonlar tarafından oluşabilecek değişik özellikler kendi başlarına evrime sebep olmaz çünkü evrim, türün tamamını ilgilendiren değişikliklerdir. Bu durumda gerçekleşecek değişiklikler yukarıda bahsettiğim seçilim mekanizmaları tarafından da sınanmalıdır. Uygun özelliklere sahip olan bireyler hayatta kalacak, uyumsuz veya daha az uyumlu olan bireylerin sayısı azalacak ve yok olabileceklerdir. 

Bu bahsettiklerimizin hiçbir yerinde tasarım söz konusu değildir, tamamen elde var olanların ortama karşı sınanması şeklinde gerçekleşir. Sil baştan bir dizayn ile daha iyi bir durum oluşmaz onun yerine eldeki duruma gelecek değişiklikler ile uyum sağlanmaya ve hayatta kalmaya çalışır. 

Eğer kutup ayılarının habitatı beyaz renge değil de pembe renge daha uygun olsaydı ve mutasyonlarla pembe renkli kürke sahip olan bireyler ortaya çıkabilmiş olsaydı, bu bireylerin hayatta kalma ihtimalleri artabilirdi. 

Evrimin itici bir diğer faktörü de canlıların besinlere ulaşımıdır. Kimi türler, içlerindeki iyi avcıların hayatta kalması ile evrimleşmişken, kimileri de kimsenin yemek istemediği türde bitkileri yiyerek kendini besin yarışından soyutlamıştır (koalalar ve okaliptür ağacı). Yani tabii ki besin kaynaklarına erişimin azalması, türlerin devamı ve yeni bireylerin, yavruların ortaya çıkışını zorlaştıracaktır. 

işte bu, sorudaki en önemli kısmı açıklıyor olmalı, evrimin tercih mekanizması dediğiniz şey, şansını deneyen, planlar yapan ve tasarımlar ortaya koyup düşünen bir sistem değil, tamamen türlerin hayatta kalıp kalamamaları üzerinden çalışan bir sistem. Sahip olduğumuz çoğu özellik, bizden önce gelen, ata türlerimizin sahip olduğu özelliklerin devamı ya da değişimi ile elde ettiğimiz özellikler. Parmak veya kol yapılarını incelediğimizde, memelierden kuşlara, sonra da balıklara kadar, benzer yapıları görmemiz mümkün.

Evrimi daha iyi anlayabilmek için doğal seçilim ile ilgili makaleyi kaynak olarak ekliyorum.

Kabul Edilen Cevap
0
Teşekkür
Paylaş
0
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Evrimde "şans denemek" gibi bir durum söz konusu değildir ve evrim bir şeylerle "ilgilenmez". Çünkü evrimsel gelişimde bilinç söz konusu değildir.

Kaynak yetersizliğiyle "ilgilenmemesine" gelirsek her canlının besini farklıdır. Eğer evrim ölümsüz canlılar üzerine "şansını deneseydi" bu canlının besini gittikçe azalıp en sonunda biter, besinin olmamasıyla da canlı türü dünyadan silinirdi.

Evrim için bir canlı ürediği ve genlerini gelecek nesillere aktardığı an o canlı başarılı olmuş ve başka bir görevi kalmamıştır. Bu nedenle de ölüm kaçınılmaz olur.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın