Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Volkan Ak
Üye
6

Ichthyosaurslar antik memeliler midir?

"En Eski Sürüngen Doğumunu Gösteren Bir Fosil Keşfedildi!" adlı yazıda Ichthosaursların doğum yaptığı yazıyordu. Ichthyosaurslar antik memeliler midir? Balinalarla davranışsal benzerliklerinin olabileceğinin sebebi bundan mı kaynaklanıyor?
1,363 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Fatma Aşılı
Sekreter/ Araştırıyor.

Bilinen İlk Dev, İspermeçet Balinası Büyüklüğündeydi.

Yeni keşfedilen dev bir ichthyosaur türünün iki metrelik kafatası, deniz sürüngenlerinin okyanusların canavarlarına dönüşme hızını gösteriyor.Bulgular, modern deniz memelilerinin (balinalar ve yunuslar) Dünya’da yaşayan en büyük hayvanlar olma yolculuğunu daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor.

Tüm Reklamları Kapat

Dinozorlar karaya hükmederken, ichthyosaurlar ve diğer su sürüngenleri (dinozor değiller) dalgaları yöneterek benzer şekilde devasa boyutlara ve tür çeşitliliğine ulaştılar. Ichthyosaurlar, balık ve balinalarınkine benzer yüzgeçler ve hidrodinamik vücut biçimleri evrimleştirdiler ve neredeyse tüm Dinozorlar Çağı boyunca antik okyanuslarda yüzdüler.[1]

Kaynaklar

 1. B. Çağlayan. Bilinen İlk Dev, İspermeçet Balinası Büyüklüğündeydi - Arkeofili. (28 Ocak 2023). Alındığı Tarih: 13 Ekim 2023. Alındığı Yer: Arkeofili | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ahmet Alperen Mercan
Popüler bilim meraklısı

İhtiyozorlar (Ichthyosauria: "balık kertenkeleler" olarak çevrilebilir), Triyas'ın başlarında (~250 milyon yıl önce) ortaya çıkmış ve Erken Kretase'ye (~90 myö) dek varlığını sürdürmüş bir Mezozoyik deniz sürüngeni gurubudur.[1] Balinalarla (Cetacea) benzer çevre koşullarında yaşamaları, benzer özelliklerin evrimleşmesinde etkili olmuştur. Balinalarla olan yapısal benzerliklerinin yanında sıcakkanlı olmaları ve doğum yapmaları da ilgi çekicidir.[2] Buna karşın balinalarla bir kertenkele kadar uzak akrabadırlar.

Sınıflandırma ve evrim

Tüm Reklamları Kapat

Öncelikle memeliler ve sürüngenlerin akrabalık ilişkisine değinmenin uygun olduğunu düşünüyorum. Et yüzgeçli balıklar karaya çıktıktan sonra iki temel evrimsel yoldan ilerlediler: kimileri solungaçlar gibi sucul özelliklerini korurken (iki yaşamlılar, amfibiler), diğerleri (amniyotlar) karaya daha iyi uyum sağladı, pullar ve kabuklu yumurtalar gibi yeni özellikler kazandılar. Bu karasal hayvanlar daha sonra (~310 myö) sinapsitler (yaşayan tek üyeleri memeliler) ve sauropsitler (Reptilia ya da sürüngenler) diye iki gruba ayrıldı.

Yaşayan tüm sürüngenler, Diapsida (diyapsit) kladının üyeleridir. Mevcut diyapsitleri temel olarak üçe ayırabiliriz: kuşları ve timsahları içeren arkozorlar (Archosauria), kertenkele, yılanlar ve tuatarayı içeren lepidozorlar (Lepidosauria) ve kaplumbağaları içeren Testudines. Çalışmaların büyük çoğunluğu ihtiyozorların diyapsit olduğunu destekler.[3] Ancak ihtiyozorların az önce anılan gruplardan hangisine daha yakın olduğu şimdilik belirsiz. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için Wikipedia'daki bu ve şu sayfalara göz atabilirsiniz.

Kaynaklar

 1. Ryosuke Motani. Introduction To The Ichthyosauria. Alındığı Tarih: 15 Ekim 2023. Alındığı Yer: UCMP Berkeley | Arşiv Bağlantısı
 2. Kollektif. Ancient Reptile Birth Preserved In Fossil: Ichthyosaur Fossil May Show Oldest Live Reptilian Birth. (12 Şubat 2014). Alındığı Tarih: 15 Ekim 2023. Alındığı Yer: ScienceDaily | Arşiv Bağlantısı
 3. Benjamin C. Moon. (2017). A New Phylogeny Of Ichthyosaurs (Reptilia: Diapsida). Journal of Systematic Palaeontology, sf: 129-155. doi: 10.1080/14772019.2017.1394922. | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Moderatör Uyarısı
Yetersiz Kaynak 1 moderatör tarafından eklendi
Akademik veya güvenilir kaynaklar sunulmamıştır.
1
Ayanakoji Kiyotaka
Filozof

Kafa karıştıran bir soru fakat anlaşılır aslında hayır, Ichthyosaur'lar antik memeliler değildir. Ichthyosaur'lar, Orta Triyas'tan Jura Dönemi'ne kadar yaşamış olan uzun süre önce soyu tükenmiş bir deniz sürüngeni grubudur. Fosil kayıtlarına dayanarak, Ichthyosaur'ların tamamen sucul bir yaşam sürdüğü ve hızlı yüzme yeteneklerine sahip oldukları bilinmektedir.

Balinalarla davranışsal benzerlikler göstermelerinin nedeni, yaklaşık 200 milyon yıl önce ayrı evrimsel yollarla bağımsız olarak deniz yaşamına uyum sağlamış olmalarıdır. Ichthyosaur'lar ve balinalar, benzer çevresel zorluklara yanıt olarak karada yaşayan atalarından farklılaşarak deniz yaşamına adaptasyon göstermişlerdir. Bu adaptasyonlar, hidrodinamik gövdeleri, yüzgeç benzeri uzuvları ve su altında nefes alabilme yetenekleri gibi ortak özellikleri içerebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak, balinalar memelilerin bir grubuna aitken, Ichthyosaur'lar sürüngenlerin bir parçasıdır. Bu nedenle, benzerlikleri, bağımsız evrim süreçleri sonucu ortaya çıkan paralel adaptasyonlardan kaynaklanmaktadır. Bilim adamları, bu paralellikleri inceleyerek, farklı türlerin benzer çevresel baskılara nasıl tepki verdiğini anlamak ve evrimsel süreçleri daha iyi anlamak için önemli ipuçları elde edebilmektedirler.

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Moderatör Uyarısı
Yetersiz Kaynak 1 moderatör tarafından eklendi
Akademik veya güvenilir kaynaklar sunulmamıştır.
1
Miraç Yusuf Attila
öğrenciyim

Bana kalırsa (ki büyük ihtimalle kalmaz) Ichthyosaurslar deniz sürüngenleri olan Ichthyosaurslar yaptığım ufak araştırma sonucu memeli olmadıklarını balinalarla soylarının daha önce ayrılmış olduğunu ancak okyanuslara birlikte hakim oldukları yazıyordu büyük ihtimalle ya bir deyim kullanılmış (tavukların doğurması gibi) yada bir çeviri hatası

Not :Çağrı Abi de hata Yapmış olabilir

Tüm Reklamları Kapat

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close