Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
0

Hiçbir şey yoktan var olamazken evren nasıl var oldu?

bigbang fiziğin temeline ters olmuyor mu? olmuyorsa o zaman temelinde (eldeki verilere göre) bir yanlışlık olmuyor mu? malum var olmaz/yok olmaz. bir yerde bir kopukluk var. bana göre ise bigbang tanrının geri kalanlarda evrimin eseri. benim evrim teorisi görüşüm bu :)
892 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
4 Cevap
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin Öğrenci-Okur

Hiçbir şeyin yoktan var olmaması bizim algımıza biraz ters bir durum. Ama algımıza ters olan birçok şeyin olabildiğini kuantum sayesinde gördük. Bu konu çok karmaşık bir konu. Bu konuda yetkin olmadığım için kuantum dalgalanma konusuna şuradaki yazıdan fikir edinebilirsiniz. Ama bu konunun popüler bilimde görülenden daha karmaşık olduğu da açık.

O yüzden ben işin daha çok akıl yürütme kısmına değineceğim. Öncelikle sorudaki varsayım hiçbir şeyin yoktan var olamaması. Eğer bu varsayım yanlışsa zaten bu soruyu cevaplamak anlamsız olacaktır. O yüzden doğru olarak kabul edersek mutlaka "bir şeylerin sonsuzdan beri var olduğunu" düşünmemiz gerekiyor. Bu konuda bir Tanrı'nın ezeli ve ebedi olduğunu da söyleyebilirsiniz. Bir sanal enerjinin ya da maddesel formun ezeli ve ebedi olduğunu da söyleyebilirsiniz. Bu konuyu bu cevabımda anlatmıştım. Buradaki hatalı eleştiri big bang'in evrenimizin başı olduğu yani ezeli ve ebedi olmadığıdır. Çünkü big bang her şeyin başı olmak zorunda değil. Sadece ezeli ve ebedi bir maddesel formun form değiştirmesi gibi düşünülebilir.

Bu Reklamı Kapat

Burada başka bir hatalı eleştiri bu "form değiştirme" konusunda gelebilir. Evet, Tanrı gibi bir varlık da bu formu değiştiriyor olabilir. Buna bir itiraz olacağını sanmam. Ama "Tanrı gibi bir varlığın değiştirmesi gerektiği" gibi bir eleştiri gelecek olursa bu hatalı olur. Çünkü bu zorunlu değil. Maddesel formun kendi doğasında da bulunabilir bu. Yasalar iş yapmaz, yasalara iş yaptırılır. Harfler kendini yazamaz, sen yazdırırsın." gibi "basitleştirmeler" hatalı basitleştirmedir. Çünkü benzeteceğimiz kavram benzetme yönünden benzemiyor. Benzetmeleri "fazla basitleştirirseniz" benzemeyen kısımlardan benzetme kurar ve hataya düşersiniz. Buna yanlış benzetme safsatası diyoruz. Buna dair ayrıntılı bir analizi ise şu cevapta bulabilirsiniz. Yani evet, kendiliğinden form değişebilir. Tanrı'nın varlığı veya yokluğundan ve bu sizin harfleri yazmanızdan veya yasa ile iş yapmanızdan tamamen farklı bir durumdur.

Kısacası şu anda bilmiyoruz, belki hiçbir zaman bilemeyeceğiz. Zaman gösterecek (ya da gösteremeyecek)... Ama sadece Tanrı ya da sadece maddesel form açıklamasını gösterip mantıksal safsatalar ile hatalı benzetmeler kurup "Bakın bu mantıklı ve gayet açık, diğeri ne kadar saçma!" diyemeyiz. Biz bilmiyoruz, siz de bilmiyorsunuz. Bilmediğimiz için bütün olasılıklar eşit sayılmalıdır (hatta olasılık bile konuşmamalıdır.) çünkü birinin diğerine göre daha olası olduğunu gösteren hiçbir veri yok. O yüzden inançlarınız ya da felsefi pozisyonlarınız sebebi ile "Bu kadar konuşuyoruz ama aslında çok açık çok belli, cevabı biliyorum, açıklayayım, benim inancım şöyle diyor. Felsefi görüşüm bu." demek de hatalıdır. "Her Şey Nereden Geldi: Neden Hiçbir Şey Yerine, Bir Şeyler Var?" yazısını da önermiş olayım.

221 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Evrenin niteliği ile ilgili çok temel bir bilgiyi atlamış olduğunuz için evrenin yoktan var olduğunu düşünüyorsunuz ama bu doğru değil. Evren yoktan var olmadı. Bunu en kısa biçimde size şöyle açıklayabilirim: (-1) + (+1) = 0

İşte evren bu.

Bu Reklamı Kapat

Evrenin gördüğünüz, ölçtüğünüz, hissettiğiniz bütün varlığı, (+) yüklü enerji. Bildiğimiz (ya da bilmediğimiz karanlık) madde de bu (+) yüklü enerjiye dahil. Ancak tüm bu (+) yüklü enerji kadar da göremediğimiz, hissedemediğimiz, sadece etkilerini gözlemlediğimiz (-) eksi yüklü enerji var. Yan evren aslında, iddia ettiğiniz gibi 0 (sıfır)'dan 1 olmuş değil. Sıfırdan (-1) ve (+1) olmuş durumda. Evren sanki yokluktan, artı ve eksi olarak ikiye ayrılmış gibi. Bu kavramı anlamak zor, haklısınız. Kozmologlar "boşluktaki boyutsuz sicimler ve noktalar" gibi benzetimler yapıyorlar ama bu, olan biteni anlamamıza pek yardımcı olmuyor. Zaten bunlar birer hipotez, zihin jimnastiği. Ortada bir kanıt ya da emin olunabilecek bir veri yok. Ama emin olduğumuz şey, evrenin toplam enerjisinin ve sahip olduğu maddenin toplamının sıfır olduğu.

Ekteki wiki sayfasında anlatıyor. Biz göz atın.

Bunlara ek olarak... Evrim ve tanrı hakkındaki görüşünüz bir hayli ilgi çekici. Büyük patlamanın, bir yaratıcı tarafından gerçekleştirildiğine dair verilerinizi ve bunlardan oluşturduğunuz kuramınızı görmeyi de çok isteriz. :) Sağlıcakla...

237 görüntülenme

Kaynaklar

  1. wikipedia. Sicim Teorisi. (11 Ekim 2021). Alındığı Tarih: 11 Ekim 2021. Alındığı Yer: wikipedia | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap
Can Konfeksiyon Kesim
Can Konfeksiyon Kesim Gözlemciyim.

Bir çok yorum yapılmış bu konu hakkında , ama olay çok basit şu platform üzerinde bir yorumu ele alırsak sorulan bir soru için yapılan yorum bir çok harf , noktama işaretleri, kuralları ,tümüyle bakıldığında bir anlam ifade etmesi, yorumu yapanın gerekli gördüğünün ve bu hususta bir ilminin olması düşüncesiyle ,ortaya çıkan sonucun kendisi gibi idrak ve düşünme özelliğine sahip olanlara bir yol göstermesi sebebiyle bir çok şeyin bir araya gelmesiyle meydana çıkmıştır. Öyleyse bu yorumu kim yaptı diye sorulduğunda “ harfler yaptı “ demek son derece saçma ve mantık dışıdır. Aslında olay ne kadarda basit. Sürekli bir şeylerin yenilenmesi yeni verilerin ortaya çıkması şunla izah edilebilir Rahman Suresinde şöyle buyrulmuştur “ O sürekli yaratma halindedir.” Hiç bir an saat saniye durmaksızın. Sizcede gayet açık ve net değil midir?

104 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Ahmetcan Dalçiçek
Ahmetcan Dalçiçek Felsefe okumaları yapmaktayım.

Öncelikle "Hiç bir şey yoktan var olamaz." önermesi kesin değildir. Bunun bir kanıtı ya da bir gerekçesi yoktur lakin biz bunu tecrübe etmediğimiz için bize mantıklı gelmez.

ilk neden problemine için ise David Hume: "Neden-sonuç ilişkisini kurabilmemiz için hem neden hemde sonucun deneyim kapsamında olması gerekir." der.

Bu Reklamı Kapat

Yani evrenin var olması deneyim kapsamında olmadığı için bilimsel bir cevap vermemiz olanaksızdır.

Ve zaten siz kendi teorinizde bir tanrıyı yoktan var olan bir şeyi kabul ediyorsunuz aynı durum evren içinde geçerli olabilir (sizin teorinize göre).

140 görüntülenme
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et