Sorulara Dön
0
Varsayımsal & Hipotetik

Hiçbir şey yoktan var olamazken evren nasıl var oldu?

Bigbang fiziğin temeline ters olmuyor mu? Olmuyorsa o zaman temelinde (eldeki verilere göre) bir yanlışlık olmuyor mu? Malum var olmaz/yok olmaz. Bir yerde bir kopukluk var. Bana göre ise bigbang tanrının geri kalanlarda evrimin eseri. Benim evrim teorisi görüşüm bu :)

2
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Evrenin niteliği ile ilgili çok temel bir bilgiyi atlamış olduğunuz için evrenin yoktan var olduğunu düşünüyorsunuz ama bu doğru değil. Evren yoktan var olmadı. Bunu en kısa biçimde size şöyle açıklayabilirim: (-1) + (+1) = 0

İşte evren bu.

Evrenin gördüğünüz, ölçtüğünüz, hissettiğiniz bütün varlığı, (+) yüklü enerji. Bildiğimiz (ya da bilmediğimiz karanlık) madde de bu (+) yüklü enerjiye dahil. Ancak tüm bu (+) yüklü enerji kadar da göremediğimiz, hissedemediğimiz, sadece etkilerini gözlemlediğimiz (-) eksi yüklü enerji var. Yan evren aslında, iddia ettiğiniz gibi 0 (sıfır)'dan 1 olmuş değil. Sıfırdan (-1) ve (+1) olmuş durumda. Evren sanki yokluktan, artı ve eksi olarak ikiye ayrılmış gibi. Bu kavramı anlamak zor, haklısınız. Kozmologlar "boşluktaki boyutsuz sicimler ve noktalar" gibi benzetimler yapıyorlar ama bu, olan biteni anlamamıza pek yardımcı olmuyor. Zaten bunlar birer hipotez, zihin jimnastiği. Ortada bir kanıt ya da emin olunabilecek bir veri yok. Ama emin olduğumuz şey, evrenin toplam enerjisinin ve sahip olduğu maddenin toplamının sıfır olduğu.

Ekteki wiki sayfasında anlatıyor. Biz göz atın.

Bunlara ek olarak... Evrim ve tanrı hakkındaki görüşünüz bir hayli ilgi çekici. Büyük patlamanın, bir yaratıcı tarafından gerçekleştirildiğine dair verilerinizi ve bunlardan oluşturduğunuz kuramınızı görmeyi de çok isteriz. :) Sağlıcakla...

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Öncelikle "Hiç bir şey yoktan var olamaz." önermesi kesin değildir. Bunun bir kanıtı ya da bir gerekçesi yoktur lakin biz bunu tecrübe etmediğimiz için bize mantıklı gelmez.

ilk neden problemine için ise David Hume: "Neden-sonuç ilişkisini kurabilmemiz için hem neden hemde sonucun deneyim kapsamında olması gerekir." der.

Yani evrenin var olması deneyim kapsamında olmadığı için bilimsel bir cevap vermemiz olanaksızdır.

Ve zaten siz kendi teorinizde bir tanrıyı yoktan var olan bir şeyi kabul ediyorsunuz aynı durum evren içinde geçerli olabilir (sizin teorinize göre).

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın