Sorulara Dön
6
Biyoloji & Genetik

Hayvanlarda erkekler daha gösterişliyken neden insanlarda dişi daha gösterişli?

Hayvanlarda erkeğin daha gösterişli olması dişiyi etkilemek için evet ama insanlarda neden kadınlar daha gösterişli ve estetik?

3
484 görüntülenme
Teşekkür (4)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Nadiren de olsa güzel sorular soruluyor ama güzel soru, biraz da pek adımlanmamış arazilere girmek aslında. E bu durumda da soran kişi kaynak isteyince pek de tatlı olmuyor çünkü direk bu konu üzerine bilimsel araştırma bulmak zor oluyor. Genetikçi ve evrim konusunda çalışan bir akademisyen değil isek biz de neticede google'lıyoruz ve aynı şeyi soran arkadaş da yapabilir diye düşünürsek cevap verecek kişiye gereksiz bir zahmet kilitlemiş olunuyor. Bu sorunun cevabı ile ilgili fikrim var benim mesela ama okuduğum birçok kitaptan ve makaleden edindiğim bilgilerden çıkardığım bir sonuçla cevap verebilirim. Direk bu konu üzerine kaynak var ise de ben görmedim. Madem istenmiş, aşağıda bir şeyler vereceğim, ne kadar ikna edici olacak size kalmış elbette.

Kaynakta da anlattığı gibi doğada erkek güzel ve dişiyi kendisine çekiyor. İnsanın evriminde ise zeka gelişince dişiler, fiziksel özellikleri ile değil zekaları ile çekicilik sunabilen erkekleri tercih ediyorlar. Bugün bile kadınların pek azı, boş beyin bir yakışıklıyı eş olarak seçer. Çirkin de olsa zeki, akıllı, birikimli bir erkek kadınların daha fazla ilgisini çeker. En azından üreme söz konusu ise.

Ama burada pek anılmayan bir nokta var, ekteki makalede de buna değinilmiş. O da şu: Dişisi ve erkeği arasında görünüm farkı büyük olan hayvanlar hep çok eşli. Tavuk ve horoz ikilisi... Horoz güzel, karizmatik. Tavuğa çekici geliyor. Çabucak çiftleşiveriyorlar, tavuk istediği spermi alıyor, horoz saçması gereken tohumu saçıyor, bitti. "One night stand" burada "one moment stand" gibi bir şey oluyor artık. Tek eşli hayvanlarda ise dişi ve erkek arasındaki güzellik farkı pek az oluyor. Anlık biz cezbedicilikle çiftleşilmiyor. Demek ki başka sebeplerle partner seçiliyor. Bu temel sebep de güven.

İşte insandaki olay bu... Bunun da çok uzun evrimsel bir sebebi var, ben elimden geldiğince kısaltayım. İnsan dört ayak üzerinde hareket ediyordu. Sonra dik yürümeye başladı. Bu aşamadan sonra zeka hızla gelişti yani beyin ve kafa büyüdü. Bu durumda da kadının vajinal yolu, kocaman kafalı bir bebeği çıkartmak için oldukça dar kaldı. Bu nedenle de hamileliğin süresi evrimsel olarak tekrar biçimlendi. İnsan yavrusu, doğadaki diğer yavruların hayati yeterliliğine ulaşabileceği kadar rahimde kalsa kadının hamileliği çok daha uzun sürerdi. Ama o zaman da bebeğin başı çok daha büyük olacağı için doğum çok daha zor olurdu ve anne kayıpları artardı. Bu durumda da hamilelik kısaldı. Yani insan yavrusu, doğadaki bir çok yavruya göre çok daha gelişmemiş halde dünyaya geliyor. Ki zaten kadın hamileliği de doğadaki diğer dişilerin yaşadığı hamilelikten daha zorlayıcı bir süreç. Hamile bir kadının fiziksel durumu, doğadaki tüm annelerden daha kısıtlayıcıdır. Hamile bir çok dişi doğada avlanmaya devam edebilir, koşabilir, zıplayabilir, normal halinden çok da uzak değildir. Ama bir kadın hamile kaldığında aynı yeterlilikte ve güçte olmaz. Bebek de bayağı daha aciz doğduğu için ilk yıllarda yoğun bir bakıma ihtiyaç duyuyor. Bu ne demek? Bir süre yavruya anne bakacak. Zaten bu nedenle insanda anne-bebek bağı, hem fiziksel hem duygusal olarak çok yoğundur, doğada benzerine rastlanmayacak kadar.

Bu durumda da hamilelik zor ve kısıtlayıcı. Anneye hamileyken ilgi gösterilmeli. Anne korunmalı, bakılmalı, ona yemek getirilmeli. Doğumdan sonra da anne bebeğe bakarken avlanamaz, bebeğe ve anneye bakılmalı. Bu görevler de erkeğin. Tüm bunlar ne demek? İnsanda üreme, uzun süreli ilişkiyi gerekli kılıyor. İşte bunun adı da evlilik. Yani evlilik de evrimsel.

Devam edelim... Madem kadın üremek istiyor, hangi erkeği seçecek? Mecburen güvenilir olanı. Yakışıklı olanı değil. Yakışıklı olan horoz gibi, tohumlar ve gider. (İlla bu demek değil ama biraz da öyle) Çekici olduğu için elbet başka kadınlarla sevişmek onun için çok daha kolay. Ortalığa bol bol sperm saçarım, tüm evrimsel üreme ihtiyacımı karşılarım. Ama çirkin erkek için durum böyle değil. Onun, yakınlaştığı kadına bağlı kalma olasılığı daha yüksek. Çok kaba ve ilkel görünse de bu dinamik hâlen geçerli.

Ve buna ek olarak, erkek doğası gereği bol bol sperm üretmek ve saçmak zorunda. Buna göre üreme dinamikleri farklı. E madem kadını ile evleniyor ve bu uzun süreli bir ilişki olacak, yıllar sonra da onu çekici bulmayı istiyor. Kadınımı çekici bulayım ki yıllar sonra da o beni cinsel olarak cezbetsin ve ben de yuvama bağlı kalabileyim.

Özetle... Erkek cinsel seçilim ve uzun süreli ilişkinin gerektirdiği estetik kaygılarla güzel kadını, kadın da yaşayacağı uzun süreli ilişkinin gerektirdiği güven hissi ile güvenilir erkeği seçer. Bugüne kadar böyle oldu, o yüzden de kadın güzelliği hep değerli, aranan ve evrimin önemli bir parçası oldu. Erkeğin de güzelliği giderek önemsizleşti, zekası, becerisi, yeteneği arttı. Gerçekten de böyle. Hani hep sağda solda duyduğumuz "böyle güzel kadının, bu çirkin adamın yanında ne işi var?" gıybeti var ya hani. :) İşte o gayet normal ve evrimsel bir şey. Adım adım açıklaması, gerekçeleri ve amacı var. Evrim yanılmaz. Gıybet ise yanılmaya mahkumdur. :)

589 görüntülenme
6
Teşekkür (8)
Paylaş
6

Kaynaklar

Merhaba,

Ben biraz aykırı bir noktadan başlayacağım: homo sapiens'te de "gösterişli" olan cinsiyet erkektir.

Gösterişi nasıl tanımladığınıza bağlı aslında sorunun cevabı. "Goril" dendiğinde gözünüzün önüne büyük bir gümüşsırt erkek gelir, ufak tefek bir dişi goril değil. Diğer insansı maymunlara baktığınızda, özellikle şempanze, goril ve orangutanlarda cinsel dimorfizmin (cinsiyetler arasındaki fiziksel farkların) örn. gibonlara göre fazla olduğunu görürsünüz. Erkekler daha iri ve kaslıdır; dişiler görece gösterişsizdir. Erkeklerin dişiler için rekabet ettiği türlerde erkekler daha iridir; genellersek, fiziksel görünüme daha çok enerji harcarlar ve hayatları daha fazla risk altındadır. Bu prensip, tavus kuşu erkeği için de geçerlidir.

Bu bağlamda, insan erkekleri de geçmişte daha çetin yaşanan bir rekabetin izlerini taşırlar. Fiziksel özelliklerine enerji ayırma ve rekabet sonucu erken ölüm konularında - biraz farklı nedenlerle de olsa - başka türlerle benzerlik arzederler.

Enerji Optimizasyonu

Devam etmeden önce enerji meselesine dair bir not düşmek lazım. Canlılar genelde besine çok kolay ulaşamazlar. O nedenle çoğu canlı, kendi ihtiyaçlarına göre optimize olan bedenler geliştirmiştir. Kadınlar, gebelikte çok enerji harcadıkları için, bedenleri bebek beslemek/taşımak (iri beden) ve az besinle yetinmek (küçük beden) arasında bir denge bulmak zorundaydı. İnsan bebeklerinin "erken" doğduğu da gerçeği yansıtmıyor bu arada (gebelik süremiz diğer primatlarla aynı). Kadınlar daha iri kalçalı olabilirdi, ama bebeğin beyin gelişimin gerektirdiği enerji ihtiyacını karşılamakta zorlanırlardı; o nedenle akciğerlerimiz işe yarar hale gelir gelmez, çaresiz bir bedenle doğuyoruz. Erkeklerin irileşmesi de gene enerjiye erişim kolaylığına ve koşulların zorluğuna (soğuk, klanlar arası rekabet vs.) bağlı.

Neoteni Etkisi

Kadın bedenine bakarsak, temel ayırt edici noktaların üst beden boyutu, geniş kalça, kültürel olarak ortaya çıkan uzun saç tercihi, çocuksuzken de belirgin olan göğüsler gibi özellikler görürüz. Göğüslerin ve kalçalardaki yumuşak dokunun azaldığını hayal edersek, kadın bedeni, çocuksu bir görünüm kazanır. İnsan bedeni, genel olarak neoteni (çocukluktaki özelliklerin yetişkinlerde korunması) yönünde evrimleşmiştir. Kıllanmanın azalması, cinsel organın belirgin olması, diğer primatlara göre kasların zayıf kalması vs.

Kadınların bazı özellikleri, erkeklere göre daha fazla çocukluktaki gibi kalır - uzun kirpikler, küçük çene kemiği, yumuşak hatlar, düz bir alın, açık renkli parlak cilt ve saçlar vs. Saçların uzaması, iki cinsiyetin ortak özelliği, ancak G. Afrika'daki bazı kabilelerde kadınların saçlarının çok uzamadığı (biraz da kıvırcık olmasıyla kısa göründüğü) biliniyor. Yani saç ve sakalla ilgili değişiklikler, muhtemelen G. Afrika'dan göçle ortaya çıkan görece yeni bir evrimsel adaptasyon.

Gösteriş Teknolojileri

Bu yeni değişimler, büyük ihtimalle kadınların erkekler için rekabet ettikleri koşulları işaret ediyor. Normalde bitki ağırlıklı beslendiğimiz dönemlerde, erkekler üreme hakkı ve besin kaynakları (bölge) için rekabet ederler. Yani iri ve gösterişli/tehdit edici olmaları, onlara avantaj sağlar. Kadınların erkekler için rekabet etmesi; nüfus artışı, avlanma ve savaş sonucu erkeklerin daha sık ölmesine bağlanabilir. Zamanla başarılı savaşçı/avcı, kabile reisi gibi statüler de ortaya çıktı. O durumdaki erkekler de üremeyle ilgili en belirgin sinyalleri veren kadınlara yönelmiş, birden fazla eş seçmiş olabilir (günümüzde bunu andıran gelenekler var). Neanderthal insanlarıyla iç içe geçmemiz (daha "erkeksi" görümlü olduklarını unutmamak lazım) gibi karışık aşamalar da var tabii.

Şempanzelerde cinsel organlar oldukça belirgindir (çok eşli oldukları için en rekabetçi primatlardan biridirler). İki ayak üzerinde yürümemiz, en azından dişiler için bunu ortadan kaldırdı. Kadınların kalça ve göğüs bölgelerinin belirginleşmesi, üremeyle ilgili sinyal verme işleviyle ilgili olmalı - dişiler çocuksu bir görünümden sıyrılırlar. Avcı-toplayıcı bazı kültürlerde bunu daha da vurgulamak için, cinsel olgunluğa ulaşan genç kadınlar giyim, makyaj, saç boyama ve çeşitli süsler kullanırlar (aynı zamanda farklı kabilelerin kültürel kimliklerini de şekillendirir). Her kültürde bir gencin evliliğe hazır olup olmadığı veya evlendiğine dair çeşitli giyim ve süslenme şekilleri bu şekilde ortaya çıkmıştır; eş bulma ve evlenme için uygulanan ritüeller keza. Saçların giderek uzaması (ya da uzamanın geç durması diyelim), bazı gruplarda giderek düzleşmesi, uzun saçın da bir cinsel olgunluk göstergesi haline gelmesine bağlanabilir.

Sınıflı toplumlara geçildiğinde, erkekler baskın konuma gelirler ve gösterişi statülerini belli etmek için kullanırlar (16-17.yy zengin erkek kıyafetleri hiç de sade sayılmaz). Sanayi devrimiyle beraber, erkeklerin giyimi iyice standartlaşır, zenginler bile sade giyinirler. Kadınlar ise statü haricinde, "erkek beğenisine uygun olma" konusunda çeşitli teknikler (makyaj, korse, topuk, sütyen, renk değişimi, saç/cilt bakımı vs.) kullanırlar, normlara uyma konusunda kendi aralarında da üstü kapalı bir yarış içine girebilirler (farklı olanı dışlamak vb.). Kadın hareketinin bu tür sembolleri reddetmesi, erkek egemenliğine ve yüzeyselliğe başkaldırıyla iliglidir yani. Ayrıca kadınlar duygularını ifade etmek konusunda daha rahattırlar ve o nedenle geleneksel erkeklere göre daha rahat hareket eder, renkli ve çeşitli giyinirler. Drag queen olan erkeklerin abartılı makyaj ve giyimle, sıradan bir kadından daha "kadınsı" görünebildikleri malum.

Bu kültürel kodlamalar ve davranış farklılıkları, bizlerde kadınların "daha gösterişli/güzel" olduğuna dair bir izlenim yaratır. Kadınların daha gösterişli, bakımlı vs. olarak algılanması, doğal evrimden ziyade, kültürel evrimle ilgilidir. Eğer kuşlar gibi renkli tüylerimiz olsaydı, muhtemelen erkekleri o kadar mütevazi bulmazdık. Ancak güneşten korunmak için azalan kıl örtümüzle yapabileceklermiz sınırlı kaldı maalesef :)

188 görüntülenme
2
Teşekkür (3)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Peter Frost. Evolution Of Long Head Hair In Humans. (09 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 09 Haziran 2021. Alındığı Yer: scirp.org | Arşiv Bağlantısı
  • Corey Binns. Why Do Women Have Breasts?. (09 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 09 Haziran 2021. Alındığı Yer: livescience | Arşiv Bağlantısı

Zekanın gelişimiyle birlikte belki seçilim tek taraflı, yani sadece dişilerin seçmesinden yana değildir ancak genellikle bu durumun hala geçerli olduğu söylenebilir. bundan bin yıllar önce hamile veya bakmanız gereken bir çocuğunuz olsaydı muhtemelen en iyi besinleri avlayabilen, size ve çocuğunuza bu besinleri getiren, sizi vahşi hayvanlardan ,yabancı ailelerden koruyabilen, soğuktan koruyabilen bir erkek seçerdiniz. günümüz kadınları üzerinde yapılan araştırmalarda bunu destekliyor küçük yaştaki çocukların korunması, sağlıklı şekilde büyümeleri için zaruri olan besinlerin sağlanması gibi sorunların üstesinden gelmek tek başına bir kadın için zordur. Hurtado ve Hill’in (1992) çalışmaları babadan mahrum kalmanın çocuklardaki olumsuz etkilerini ortaya koymuştur. Buna göre, 1-5 yaşları arasında babaları ölen çocukların gelecekte hayatta kalma ihtimalleri diğerlerinden daha düşüktür (Akt. Pillsworth ve Haselton, 2007). Bu nedenle çeşitli kültürlerde yapılan çalışmalar (örn., Buss ve Schmitt, 1993; Pillsworth, 2008) açıkça göstermiştir ki, kadınlar ekonomik kaynakları bol olan ve bu kaynakları kendilerine ve çocuklarına aktarmaya niyetli olan erkekleri tercih etmektedirler. Peki kadınlar neye göre en iyi erkeği seçeceklerdi. Bir erkek her ne kadar bol ekonomik kaynaklara, yüksek sosyal statüye sahip olsa da, kadınlar söz konusu erkeğin bu durumunu gelecekte de devam ettireceğinin ve kaynaklarını paylaşacağının güvencelerini aramaktadırlar. Bu amaçla erkeklerin uzun vadede yeterli kaynaklara sahip olacağının güvencesi olarak hırs, çalışkanlık; bu kaynakları paylaşmaya istekli olacağının güvencesi olarak da güvenirlik, duygusal tutarlılık, aşk ve bağlılık gibi öğelerin varlığını uzun süreli eş seçiminde göz önünde bulundurmaktadırlar .

Kadınlar kısa süreli bir birlikteliğin peşinde oldukları zaman, eş seçimine farklı bir pencereden bakma eğilimindedirler; zira kısa süreli bir eşleşme yalnızca cinsel ilişkiyi kapsar. Evrimsel süreçte doğal seçilim, bir kadının bu şekildeki ilişkilerden zarardan çok fayda sağlamasını mümkün kılan davranışları seçmiştir. Gündelik birliktelikler sonucu bir kadının hamile kalma riskinin bir hayli yüksek olduğu düşünüldüğünde, bu maksatla tercih edilen erkeklerde aranan tek kriterin ne olduğunu tahmin etmek zor değildir: Sağlıklı genler. Potansiyel eşin fiziksel özellikleri, kadınların uzun süreli eş tercihlerinde de önemini korusa da daha çok kısa süreli eş tercihlerinde ön plana çıkmaktadır. Kadınlar tek gecelik ilişkilerde fiziksel çekicilikle ilgili özellikler konusunda daha seçici davranmaktadırlar (Gaulin ve McBurney, 2001). Bir erkeğin cüssesi, kuvveti, atletik yeteneği tehlikelerden korunma ve yiyecek bulma probleminin çözümüne dair sinyalleri işaret eder. Bu özellikler aynı zamanda sağlıklı genlerin de emaresidir. Kadınlar kısa boylu erkekleri ne kısa ne de uzun süreli birliktelikler için arzulanır bulmamaktadırlar. Buna karşılık uzun boylu, atletik, adaleli erkekler daha arzulanır olarak değerlendirilmektedirler. Erkeğin ses yapısı, kısa süreli ilişkiler için bir başka çekicilik ölçütüdür. Menstrüel döngüde doğurgan evrede bulunan kadınlar, kısa süreli eşleşmeler söz konusu olduğunda düşük perdeli sese sahip olan erkekleri tercih etmektedirler. Omuz-kalça oranı kadınların dikkate aldığı diğer bir fiziksel özelliktir. Yüksek omuz-kalça oranına sahip erkekler düşük omuz-kalça oranına sahip hemcinslerine nazaran, daha erken yaşlarda cinsel deneyim yaşamakta, daha çok partner bulmakta ve daha çok evlilik dışı ilişkiye girmektedirler (Hughes ve Gallup, 2003).Bütün fiziksel çekiciliğin değerlendirilmesinde yüz çekiciliği beden çekiciliğinden daha önemlidir çünkü simetrik ve erkeksi bir yüz sağlıklı genlerin varlığına dair sağlam bir ipucudur. Bunların dışında penis boyunun da önemi var, Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde 2013'te yayınlanan araştırmada bir grup dişiden, bilgisayar tarafından üretilen farklı erkek vücut yapılarına ve penis boyutlarına göre çekicilik oranını belirlemeleri istenmiştir. Araştırma sonuçları toplumsal yargılarla da örtüşmektedir: daha uzun boylu ve daha kaslı erkek vücutları dişiler tarafından daha çekici bulunmaktadır. Ancak aynı araştırma, toplumda hiç fark edilmeyen bir tercihi de ortaya koymuştur: erekte olmamış penis boyutu da, dişi tercihini ciddi anlamda etkilemektedir! Daha büyük penis, daha çekici erkek olarak algılanmıştır.. Erekte olmayan penis boyunun cinsel tercihte etkili olabileceğini düşünmek, şu anda garip gelebilir, çünkü hepimiz kıyafetler giyiyoruz ve bunu dişilerin görüp ayırt etmesi mümkün değil. Ancak unutmayın, biz gökten inmiş canlılar değiliz, evrimsel süreçte, doğada evrimleşerek var olduk. Atalarımızın kıyafetleri yoktu ve dolayısıyla "Göster bakalım amcalara." lafı o zamanlar anlamlı değildi. Dolayısıyla dişiler tercihlerini çok daha "kapsamlı" yapabiliyorlardı. Bu nedenle, çoğu zaman erekte olmamış halde bulunan penisin evrimsel süreçteki tercihlere etki etme ihtimali çok daha yüksektir. Bunun dışında sakalında kadınların seçim yapmasında etkisi bulunmaktadır.(Saxton, MAckey, McCarty, Neave, 2015) sakallı erkeklerin daha baskın olarak algılandığını göstermiştir. İlaveten, erkeklerin sakallarını rekabet etmek için kullandığı fikriyle uyumlu olan bir başka makalenin (Baber, 2001) bulguları da şu yöndeydi: Tarihsel olarak bakıldığında, eş için rekabet halinde olan erkeklerin sayıca çok olduğu dönemlerde bıyık daha sık görülmekteydi. Bazı tartışmalı araştırmaların (Oldmeadow ve Dixson, 2016) bulgularına göre ise Amerika'daki ve Hindistan’daki cinsiyetçi tavırlara sahip erkeklerin sakallı olmaya eğilimli olduğu görülmüştür. Bu da bu erkeklerin kendi hakimiyetlerini vurgulamak için sakal bıraktıkları fikriyle uyumludur. Ne var ki bu yorumu eleştirenler tarafından İsveçli bir örneklem üzerinden yapılan bir araştırmada aynı sonuçlar ortaya çıkmamıştır (Hellmer ve Stenson, 2016). Yani erkeklerin çok da gösterişsiz olduğu söylenemez.

Gelelim erkekler ne ister erkeklerin uzun süreli eş tercihleri, babalık şüphesi ve üreme değeri problemlerini çözmeye yönelik tercihlerdir. Kadınlar –vücudun içinden gebe kalan diğer tüm memelilerde olduğu gibi– anneliklerinden hiçbir zaman şüphe duymazlar. Doğurdukları tüm çocukların yüzde yüz kendilerinin olduğunu bilirler. Buna mukabil erkekler babalıklarından hiçbir vakit tam olarak emin olamazlar. Erkekler bu babalık şüphesi sorununun çözümü için uzun süreli ilişkiye girmeyi amaçladıkları kadınlarda iffet ve cinsel sadakat aramaktadırlar (Buss ve Schmitt, 1993).Erkeklerin uzun süreli ilişkilerde önem verdikleri ölçütlerden biri de yaştır. Kadınların aksine erkekler eşlerinin kendilerinden daha genç olmasını arzulamaktadırlar. Kadınların yaşı ve doğurganlığıyla yakından alakalı olan fiziksel görünüş, erkeklerin eş seçiminde isabetli karar vermelerine ciddi ölçüde yardımcı olan ipuçlarından biridir. Fiziksel görünüş birçok araştırmanın ortaya koyduğu gibi bir kadının sağlığı, doğurganlığı ve üreme değeriyle ilgili bolca işaret barındırmaktadır. Gençliğe dair ipuçları olarak dolgun dudaklar, pürüzsüz cilt, parlak saçlar; sağlığa dair ipuçları olarak ise yarasız ve temiz cilt, beyaz dişler, simetrik vücut sayılabilir.

153 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Mekanizmaları - 4: Cinsel Seçilim (Rastgele Olmayan Çiftleşme). (22 Nisan 2011). Alındığı Tarih: 09 Haziran 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Christian Jarrett. The Psychology Of Beards, Digested. (09 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 09 Haziran 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Çağrı Mert Bakırcı. "Boyu Değil, İşlevi Önemli": Penis Büyüklüğü, İnsan Evriminde Nasıl Bir Rol Oynadı?. (09 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 09 Haziran 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Çağlar Solak. Erkekler Ve Dişiler: Karşıt Cinsiyeti Hangi Özelliklerine Göre Seçiyoruz?. (09 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 09 Haziran 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın