Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Hayatın anlamsız gelmesi düşüncesinden nasıl kurtulurum?

Merhaba. Bana artık hayatın bir amacı yok gibi geliyor. Sanki herşey boşmuş,yapılacak hiçbir şey kalmamış,yaşamak boşmus gibi geliyor. LGS senesindeyim fakat çalışmak anlamsız gibi geliyor. Hiçbir Şey yapasım gelmiyor canım sıkılıyor arkadaşım olmadığı için vakit geçirecek kimse bulamıyorum. Bu durumdan çıkmam için bana yardımcı olur musunuz?
4,124 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Fahri Cem Uçar
Fikrim var.

Zamanında benim de karşılaştığım can sıkıcı bir durum, isteksizlik ve hevessizliğin de arkasından geldiği adeta dipsiz bir kuyuya dönüştüğüm bir dönem olmuştu bu sorun sayesinde.

Hala bu durumu yaşamaya devam ediyorum fakat eskisi kadar kuvvetli değil.

Tüm Reklamları Kapat

Kendini ve sevdiğin her şeyi düşün, bunlar üstünden bir amaç edinmeye çalış. Sevdiğin şeyleri bilmiyorsan biraz kendini keşfetmeye çalışmak iyi olabilir.

Biraz motivasyon kazanmak sana iyi gelebilir, biraz kendin ve düşüncelerinle kal.

Tüm Reklamları Kapat

Sevdiğin şeyler üzerine gitmeyi ve onlar üzerinden amaç edinmeyi deneyebilirsin.

Bu sorunu aşmadan sınava odaklanman pek mümkün olmayabilir o yüzden ders çalışamadığın için kendini suçlamana gerek yok.

200 görüntülenme
5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tolga Can Öztoprak
Yalnızca fikir sahibi

Belki kendini kandırarak, belki kendini meşgul ederek. Hayatın anlamı çikolatanın tadı gibidir, o şey sadece ama sadece senin beyninde olup biter. Başka insanlarla çikolatanın tadında fikir olarak anlaşabilirsin ama bu sadece insan denilen canlı için varılan ortak bir fikir olacaktır. Ölçeği yeteri kadar büyüttüğünde çikolata denilen şeyin bir tadı yoktur, o çikolata bir maddeden ibarettir, anlamı beynin belirli evrimsel sebeplerden dolayı yükler.

Hayatın anlamı da aynı böyle bir şeydir, önce bunu fark etmen bir sonraki adımda ayağının yere daha sağlam basmasına yardımcı olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Kişisel tavsiyem hayatın anlamsızlığı fikrini olabildiğince "felsefi bir fikirden ibaret" olarak tut. Bunun dışında ise herkesin verebileceği klasik tavsiyelere dikkat edebilirsin. Oyun oyna, film, dizi, anime izle, yürüyüş yap. Belki felsefi fikirlere açlığın olabilir. Belirli filozofların fikirlerini okumak bu konuda yalnız olmadığını gösterebilir ve böylece hayatın anlamsızlığı hayatını daha az etkileyebilir.

161 görüntülenme
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Onur Yaylalı
Onur Yaylalı
1,322 UP
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi

Hayatın anlamı sorusuna tarih boyunca farklı insanlar farklı bakış açılarıyla cevap verseler de nihai bir cevap bulunmamaktadır. Ancak eğer hayat gerçekten anlamsız ise kendimizce onu aslında olmadığı bir şekilde anlamlı yapmaya çalışmak ve anlamsızlık düşüncelerinden kurtulmak için uğraşmak ne kadar doğrudur? Veyahut anlamsız olan bir şeyi bizim bilebilmemiz mümkün müdür? Bir yazı yazdığımızda ya da bir cümle sarf ettiğimizde, o ürettiğimiz kelime silsilesi bir anlama sahip olduğu için bir cümleyi teşkil eder. O kelimeleri sarf ederken aynı anda kelimelerle birlikte anlam da var olmaktayken şunu sormamız yerinde değil midir: Varlık anlamla var oluyor ise anlamlı olmayan şey yokluk değil midir? Eğer anlamsız olan yokluk ise bizim anlamsızlığı tecrübe etmemiz imkansız değil midir?

140 görüntülenme
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Elmas Baronları Hepimizi Nasıl Kandırıyor?
Büyük Elmas Yalanı: Elmas Baronları Hepimizi Nasıl Kandırıyor?
Gombe Şempanze Savaşı:
Gombe Şempanze Savaşı: "Maymunlar Cehennemi" Gerçek Oldu!
Köpekbalıkları Uyurken Nefes Alabilir mi?
Köpekbalıkları Uyurken Nefes Alabilir mi?
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
Kaplumbağaların Omurgası Nerede?
Kaplumbağaların Omurgası Nerede?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close