Sorulara Dön
0
Biyoloji & Genetik

Genlerimizin çekinikliği ya da baskınlığı neye göre belirlenir?

Kahverengi saç geninin sarı saç genine, kahverengi göz renginin mavi göz rengine, a kan grubunun 0 kan grubuna baskınlığı ya da a ve b antijenlerinin eş baskınlığı neye göre belirlenmiştir. Evrimsel süreçte ne gibi artıları olmuştur. Şimdiden teşekkürler :)

2
156 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Biri anneden diğeri babadan gelen saç rengini belirleyen genler bir alel oluşturur. Yani aynı özelliği kodlayan ama birbirinin aynı olmayan gen çifti.

Baskınık veya çekiniklikte smallRNA (sRNA)ların rolü olduğu düşünülüyor. sRNAlar hedef RNA (target- tRNA)lara bağlanarak gen susturma (gene silencing) veya interferaz gibi roller oynuyorlar.

sRNAların biriktiği genlerin baskın, sRNAların bağlandığı tRNAların biriktiği genlerin çekinik olduğu, sRNAların bağlanıp susturması sebebiyle çekinik genlerin kendi özelliklerini gösteremediği çalışmalarda gösterilmiş.

224 görüntülenme
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Bir genin çekinik ya da baskın olmasının temelinde, gen ürününün fenotip üzerinde yaptığı etki yatar. Fenotip genetik olarak belirlenmiş, gözlemleyebildiğimiz tüm fiziksel özelliklerimizdir. Saç rengimiz, kan grubumuz, varsa genetik hastalıklarımız, besinleri sindirmek için salgıladığımız enzimler ve daha birçoğu fenotipik özelliklerimizdir. Bu özelliklerin belirlenmesinde ise genlerden ifade edilen proteinlerin özellikleri etkilidir.

İnsanlar diploit canlılardır yani hücrelerimizde her bir homolog kromozomdan, biri anneden biri babadan gelmek üzere iki adet bulundururuz, ve sonuç olarak her bir genden iki çeşide yani "allele sahibiz. Bu alleller birbirinin aynısı olabileceği gibi (homozigotluk, AA ya da aa gibi şekillerde belirtilen) birbirinden farklı da olabilir (Bu durumda Aa şeklinde belirtilir.) Bu alleller arasında baskınlık ilişkisi, genden üretilen proteinin heterozigotluk durumunda, fenotipte özelliğini gösterebilmesi ile belirlenir. Örneğin, Aynı genin alleleri olan, anneden gelen tipe a, babadan gelen tipe b dersek, hücrelerde gen ifadesi sırasında a ve b allellerinin ürettiği proteinlerden a'nın ürettiğinin etkisi fenotipte görülüyor, fakat b'nin görülmüyorsa a alleli b alleline baskındır deriz. Bundan farklı bir durumda, eğer her iki farklı allel de etkisini fenotipte gösteriyorsa (kan grubunda olduğu gibi) eş baskınlıktan söz ederiz.

Alleller arasında böyle bir etkiye ise mutasyonlar yol açar. Mutasyon sonucu yeni alleller meydana gelebilir, bunlar arasında yeni baskınlık, çekiniklik ilişkisi açığa çıkabilir. Evrimsel süreçler, bir allelin baskın olup olmamasından ziyade, onun organizma için "yararına" bakar.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın