Puan Ver
2
Puan Ver

Genel göreliliğin söylediği “kütleli cisimler uzay-zamanı büker” ifadesini gerçekten birebir gözlemledik mi?

Örneğin newton kütleli cisimlerin birbirini “çektiğini” söyledi. Newton’un çekim yasası da çoğu yerde çalışıyor ama bugün biliyoruz ki aslında kütleli cisimler birbirini “çekmez”. Aynı durum genel görelilik için de olabilir mi?

4
Halis Çölkesen 2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
4 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Sizin de dediğiniz gibi Newton'un kütle çekimiyle ilgili önerileri, hala gözlemlemlerimizin birkısmı ile yeterince iyi seviyede uyuşuyor. Bu çerçevede bakıldığında Newtonun kütleçekimsel yaklaşımını günümüzde de belirli sınırlar dahilinde bilimsel olarak kullanabiliyoruz. İşin içine büyük hızlar, ivmeler, zaman gibi faktörleri katarak çerçevemizi biraz daha genişlettiğimiğzde ise genel görelelik konularını işin içerisine katmamız gerekiyor. 

Genel göreliliğin önerdiği birçok olay "birebir" gözlemlendi. Uzay-zaman bükülmesi sonucu "ışıgın" yön değiştirmesi zaten on yıllar önce gözlemlenmişti. Yakın zamanda ise LIGO deneyleri ile uzay zaman bükülmesinin belirli bir hızla yayıldığının deneysel gözlemleri yapıldı. 

Tabi ki  denysel olarak gözlemlenmiş olması Genel göreliliğin nihai model olduğunu göstermiyor. Daha kapsayıcı bir teori kabul görene kadar elimizdeki en iyi seçenek Genel görelilik gibi duruyor. 

Diğer taraftan "Kütleler birbirini aslında çekmez" demek işin biraz kolayına kaçmak oluyor. Yarın daha kapsayıcı bir teori kabul gördüğünde "Uzay zaman aslında bükülmez" demek kadar yanlış bence.

 

Favorilerime Ekle
0

Amerika'da iki bilim adamı bizzat gözlemlemiş. Üç Atom saatinin ikisini farklı yönlerde giden uçaklara bindirip, birini yeryüzünde bırakmışlar. Saatler bir araya getirildiklerinde bizim için küçük, bilim insanları için büyük fark olduğu gözlemlenmiş. 

Normalde atom saatleri de çok küçük sapma yapabiliyormuş ama bu deneydeki fark o kadar lüçük değilmiş. Şöyle hızlıca bir google'ladım düzgün bir kaynak bulamadım. Özür dilerim.

Favorilerime Ekle
0

Yanılmıyorsam ilk olarak 1919 yılında Sir Arthur  Eddington ekibi tarafından gerçekleştirilen deneyde güneş tutulması gözlenmişti. Işığın kütleli cisimlere toslayıp büküldüğü ilk deneydi bu. 

Favorilerime Ekle
0
Puan Ver
0
Puan Ver

2015 yılında sanırım Amsterdam üniversitesinde yapılan gözlemler de Dünya'dan 25.000 ışık yılı uzaktaki bir pulsar, uzay-zaman dokusunun bükülmesi nedeniyle gözden kayboldu bunun bir çok örneği daha var.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Günbatımı hakkında ufak birkaç bir şey bilmek, onun romantikliğini bozmaz.”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder