Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Evrim karşıtlarının öne sürdüğü gibi sülfür bakterilerinin değişen ortama rağmen evrimleşmiyor mu? Bu durum evrimi nasıl etkiler?

482 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Öncelikle bahsedilen çalışmada evrimin çürütüldüğüne dair bir şey yok. Tam tersine, evrimin çalışma şekline yönelik "evrimin boş hipotezine" kanıt sunulduğu yazılmış.[1] Bu şu anlama geliyor: Bazı bakteriler elbette gerekli şarlar sağlanırsa evrimi durdurabilir. Bu "Evrim yok." değil, "Evrim bu popülasyon için durdu." anlamına gelir. Evrimi durdurmak için gerekli şartları test etmemizi sağlıyor. Evrime karşı çıkmak için neyden neyi bekliyorlar acaba? Yahu E. Coli bakterilerinde on yıllarca devam eden evrim deneyi ile evrim zaten gözlenmiş, antibiyotik direnci dediğimiz evrimin işlediğini yüzlerce defa görmüşüz, makroevrimsel değişimler videoya kaydedilmiş, hatta doğada gözlenmiş. Nasıl "Evrim yok." diyebiliriz?

Evrimin durması (daha doğru olarak yavaşlaması) da Evrim Teorisi dahilinde belirli şartlar altında beklenen bir durum. Buna "evrimin boş hipotezi" veya "Hardy-Weinberg dengesi" adını veriyoruz. Kısaca özetlemek gerekirse mutasyonlar gibi çeşitlilik oluşturan mekanizmalar tamamen durursa, çevre değişmeyip hiçbir doğal ve cinsel seçilim gibi seçilim baskısı oluşmazsa evrim o popülasyon için durur.[2]

Hiçbir çeşitlilik mekanizmasının çalışmaması neredeyse imkansız olduğundan muhtemelen evrim durmamıştır, çok yavaşlamış olabilir. Ama evrim dursa bile bu evrimin olmadığını göstermez. Hardy-Weinberg dengesi dahilinde evrim için beklenen durum gerçekleşmiş olur ve evrimin nasıl çalıştığı bir kez daha doğrulanmış olur. Şöyle düşünün. Uzayda diğer kütlelerden ayrı bir yere gittiğinizde kütleçekim hissetmiyorsunuz diye bu kütleçekimin olmadığı anlamına mı geliyor? O zaman da "Kütleçekim diye bir şey yok." mu diyecekler? Gerçi evrime böyle karşı olmaya çalışanlardan o da beklenebilir. "Yer çekimi varsa uçak nasıl uçuyor?" demek ile aynı.

Tüm Reklamları Kapat

Evrimi daha iyi öğrenmek için mutlaka Hardy-Weinberg dengesi konusunu okumalısınız.

Kaynaklar

 1. J. W. Schopf, et al. (2015). Sulfur-Cycling Fossil Bacteria From The 1.8-Ga Duck Creek Formation Provide Promising Evidence Of Evolution's Null Hypothesis. Proceedings of the National Academy of Sciences, sf: 2087-2092. doi: 10.1073/pnas.1419241112. | Arşiv Bağlantısı
 2. Ç. M. Bakırcı. Evrimin Boş Hipotez Matematiği: Hardy-Weinberg Dengesi. (21 Mart 2014). Alındığı Tarih: 4 Ocak 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close