Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2

Evrende her bir insanın kendine ait bir yıldızı olduğu doğru mu?

Okuduğum bir kitapta evrendeki yıldız sayısı kadar insanlarında var olduğu ve her bir kişinin kendisiyle birlikte doğup ölen bir yıldızı olduğu yazıyordu doğrumu ?
454 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap

Bu tür bilgiler genelde "romantik" duyguları veya "hayret" duygusunu tetiklemek için yazılan şeyler; ancak bu defa doğru. Hatta az bile söylenmiş. Çok ama çok daha az... Adım adım bakalım:

 • Sadece bizim Samanyolu Galaksi'mizde 200-400 milyar adet yıldız bulunuyor.
 • Gözlenebilir Evren'de (Evren'de değil!), bizim galaksimiz gibi "büyük" galaksilerden 225 milyar adet galaksi bulunduğu düşünülüyor; ancak bu sayı, cüce galaksileri ve sönük galaksileri de hesaba katarsanız 7 trilyona kadar çıkıyor. Biz 225 milyarı temel alalım.
 • Düz hesap ile, sadece Gözlenebilir Evren içinde 67.500.000.000.000.000.000.000, yani 67.5 sekstilyon adet yıldız bulunuyor.
 • Dünya'da şu anda 8 milyar insan yaşıyor ama bugüne kadar 108 milyar kadar Homo sapiens yaşadığı düşünülüyor.
 • Dolayısıyla, bugüne kadar var olmuş her bir insan bireyinin Evren'de 625.000.000.000 adet, yani 625 milyar tane yıldızı bulunuyor.

Romantik, değil mi? :)

Bu Reklamı Kapat

Bazen bunu "gökyüzünde görünen yıldızlar" ile değiştirildiğini görüyoruz; o zaman bu hatalı oluyor. Şehir ışıklarının olmadığı, karanlık bir yerde gökyüzünde en fazla 2.000 adet yıldız görebilirsiniz. Bu, bırakın bugüne kadar yaşamış insanların sayısından, şu anda Türkiye'de yaşayan insan sayısından bile çok ama çok azdır.

Bizimle Doğan ama Ölmeyen Yıldızlar

Tabii ki işin "bizimle doğup bizimle ölme" gibi kısımları abartılı ilişkilendirmeye dayanıyor. Sonuçta bizim doğum ölümümüz ile yıldız doğum ölümü arasında hiçbir nedensellik yok. Ama o kısım bile, sayısal olarak doğru olabilir.

Bu Reklamı Kapat

Çünkü 1 yılda Gözlenebilir Evren'de 150 milyar kadar yeni yıldız doğduğu hesaplanıyor. Bu, saniyede 4756 yıldız doğumu demek. Birleşmiş Milletler'e göre her gün 385.000 bebek doğuyor, yani her saniye 4-5 bebek doğuyor. Dolayısıyla her doğan bebeğe 950 kadar yeni doğan yıldız düşüyor.

Ölüm için durum farklı. Yıldızlar, doğdukları kadar kolay ölmüyorlar. Süpernova tarzı patlamalar sonucu ölen yıldızları her 50-100 yılda 1 defa gözlüyoruz, tabii bundan çok daha sık ölüyor olabilirler. Süpernova olmadan ölen daha küçük kütleli yıldızlar ise yılda 1 adet civarında beyaz cüceye dönüşüm geçiriyorlar. Yani yıldız ölümü çok daha nadir. Öte yandan, yıldan yıla değişse de, 2015 yılında 55 milyon insan öldü. Yani insanların ölümü, yıldız ölümünden çok daha hızlı yaşanıyor. Ki bu mantıklı. Tüm insanlar gelip gittikten sonra bile yıldızlar gelmeye ve çok uzun süreler boyunca gitmemeye devam edecekler. Çünkü Evren, insanlardan bağımsız bir yapı.

222 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Ç. E. Bakırcı. Samanyolu Galaksisi Nedir? Galaksimiz Hakkında Ne Kadar Bilgiye Sahibiz?. (30 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 5 Haziran 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 2. Ç. M. Bakırcı. Evren Nedir? Evren Ne Kadar Büyük? Gözlenebilir Ve Gözlenemeyen Evren'in Toplam Büyüklüğü Ne Kadar?. (29 Mayıs 2017). Alındığı Tarih: 5 Haziran 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 3. E. Kılıç. Evren'de Kaç Tane Galaksi Var?. (9 Mart 2014). Alındığı Tarih: 5 Haziran 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 4. Cool Cosmos. How Many Stars Can You See At Night?. (28 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 5 Haziran 2021. Alındığı Yer: Cool Cosmos | Arşiv Bağlantısı
 5. University of Calgary. How Often Are Stars Born?. (5 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 5 Haziran 2021. Alındığı Yer: University of Calgary | Arşiv Bağlantısı
 6. The World Counts. How Many Babies Are Born A Day?. (5 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 5 Haziran 2021. Alındığı Yer: The World Counts | Arşiv Bağlantısı
 7. H. Ritchie. How Many People Die And How Many Are Born Each Year?. (11 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 5 Haziran 2021. Alındığı Yer: Our World in Data | Arşiv Bağlantısı
 8. A. Saintonge. How Many Stars Are Born And Die Each Day?. (27 Haziran 2015). Alındığı Tarih: 5 Haziran 2021. Alındığı Yer: Ask an Astronomer | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et